Cera po 30 – jak zadbać o skórę, by długo wyglądała młodo? - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Cera po 30 – jak zadbać o skórę, by długo wyglądała młodo?

Cera po 30 – jak zadbać o skórę, by długo wyglądała młodo?

Autor zdjęcia/źródło: senivpetro (freepik)

Procesy starzeniowe skóry rozpoczynają się wcześnie, bo już po 25 roku życia, choć pierwsze widoczne zmiany zazwyczaj pojawiają się dopiero po 30. Skóra staje się wówczas mniej nawilżona, traci elastyczność i zaczynają być widoczne pierwsze zmarszczki. To najlepszy moment, by wprowadzić pielęgnację, która pomoże zachować młody wygląd na dłużej. Dziś podpowiadamy — jak zadbać o cerę po 30.

Co się dzieje ze skórą po 30?

Proces starzenia skóry to nic innego jak utrata tych składników, które do tej pory działały na jej korzyść. Kolagen i elastyna to białka, które z wiekiem zaczynają być produkowane w mniejszej ilości, co w efekcie objawia się osłabieniem jędrności i mniejszą elastycznością. Ubywa również kwasu hialuronowego, który odpowiada za nawilżenie skóry. Przesuszona i mniej elastyczna skóra staje się bardziej podatna na powstawanie zmarszczek. W pierwszej kolejności pojawiają się te mimiczne – wokół ust i oczu. Skóra zaczyna wyglądać na bardziej zmęczoną i czasem pojawiają się przebarwienia. Niekiedy problemów dostarczają także zmiany hormonalne, które w tym wieku potrafią objawiać się trądzikiem i większą wrażliwością cery. Dlatego już po trzydziestych urodzinach warto przyjrzeć się swoim nawykom pielęgnacyjnym i dostosować je do nowych potrzeb cery.

Codzienna pielęgnacja cery po 30

Trzydzieste urodziny to moment, w którym zdecydowanie powinno się wprowadzić nowe, codzienne nawyki pielęgnacyjne.

Oczyszczanie

Rano i wieczorem wykonuj dwuetapowe oczyszczanie cery. Może to być np. olejek + łagodna pianka. Dzięki temu skutecznie usuniesz zanieczyszczenia, resztki makijażu i sebum. Nie używaj agresywnych kosmetyków – to czas na delikatną, ale skuteczną pielęgnację.

Tonizowanie

Oczyszczoną skórę należy stonizować. Tonik lub hydrolat pomoże przywrócić jej właściwe pH po wcześniejszym oczyszczaniu, a także nawilży i odżywi.

Nawilżenie

Kolejnym krokiem będzie nawilżenie skóry kremem. To punkt absolutnie obowiązkowy, bez względu na to, jaki rodzaj cery posiadasz. Rano najlepiej użyć kremu lekkiego i odżywczego, który będzie jednocześnie dobrą bazą pod makijaż.

Krem z filtrem SPF

Krem do dziennej pielęgnacji powinien zawierać filtr SPF. To niezwykle ważne, ponieważ promieniowanie słoneczne bardzo negatywnie wpływa na skórę – przyspiesza jej starzenie, powoduje przebarwienia i zmarszczki. Filtr należy stosować codziennie, przez cały rok, niezależnie od pogody.

Pamiętaj o okolicach oczu

Skóra wokół oczu jest najcieńsza i najbardziej wrażliwa. Dlatego po 30 roku życia zacznij używać lekkiego kremu pod oczy, np. z niewielką ilością retinolu, peptydami lub witaminą C.

Skuteczne składniki aktywne

Gdy skóra zaczyna się starzeć, poza nawilżeniem potrzebuje także składników aktywnych. Najskuteczniejszym jest retinol, będący pochodną witaminy A, zwanej witaminą młodości. Działa on przeciwzmarszczkowo oraz stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Na początek należy wybierać kosmetyki z niskim stężeniem retinolu. Kolejnym składnikiem aktywnym, który powinno się wprowadzić do codziennej pielęgnacji skóry twarzy, jest witamina C. Ma właściwości rozjaśniające i ochronne. Najlepiej stosować ją rano, pod krem z filtrem UV. Jeśli skóra jest skłonna do podrażnień (kuracja retinolem może nasilać te objawy), można dodatkowo używać kosmetyki z niacynamidem. Niacynamid łagodzi stany zapalne i dodatkowo przeciwdziała powstawaniu zmarszczek. Wpielęgnacji cery po 30 roku życia nie bez powodu ogromną popularnością cieszy się kwas hialuronowy. To jeden z najczęściej spotykanych składników aktywnych w kosmetykach przeciwzmarszczkowych – i bardzo słusznie! Ma szerokie spektrum działania: poprawia koloryt cery, ujędrnia i wspiera naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry. Regularnie stosowany może zauważalnie zmniejszać widoczność drobnych zmarszczek i poprawiać ogólną kondycję skóry.

Dodatkowe zabiegi

Codzienna pielęgnacja to podstawa, jednak jeśli wesprze się ją dodatkowymi zabiegami wykonywanymi np. raz na tydzień, efekty będą jeszcze lepsze. Jakie dodatkowe kroki warto wprowadzić do swojej pielęgnacyjnej rutyny po 30. roku życia?

Peeling – raz na tydzień zrób delikatny peeling enzymatyczny lub kwasowy. Pomoże to usunąć martwe komórki naskórka i wygładzi cerę, co ułatwi wchłanianie składników aktywnych z kosmetyków.

Maseczki – stosuj je 1–2 razy w tygodniu. Wybierz te, które odpowiadają potrzebom Twojej skóry: nawilżające, ujędrniające czy odżywcze.

Masaż twarzy – wyposaż swoje domowe spa w proste akcesoria do masażu, jak jadeitowy roller czy płytkę gua sha. Regularnie stosowane pobudzają mikrokrążenie, poprawiają napięcie skóry i dodatkowo działają relaksująco.

Zabiegi u kosmetyczki – porozmawiaj ze specjalistą i wybierz dodatkowe zabiegi dopasowane do potrzeb Twojej cery. Mogą to być np. zabiegi nawilżające, regenerujące czy wspomagające produkcję kolagenu.