Zaburzenia gospodarki hormonalnej
Hormony odpowiadają za wiele aspektów życia kobiety, nie tylko za cykl miesiączkowy i płodność, ale też za nastrój, libido czy stan cery. Poziomy hormonów naturalnie podlegają wahaniom związanym z kolejnymi etapami życia. Jednak dodatkowo na gospodarkę hormonalną wpływają również czynniki zewnętrzne. Co może ją rozregulować? Stres, niewłaściwa dieta (np. nadmiar soli czy spożywanie żywności przetworzonej), choroby przewlekłe, a także spożywanie alkoholu i palenie tytoniu. Zachwiana równowaga hormonalna bywa także oznaką choroby, jednak bardzo często jest jedynie sygnałem, że warto przyjrzeć się swoim nawykom i wesprzeć organizm w powrocie do równowagi. Doskonałym, naturalnym sposobem wsparcia są zioła, które mogą łagodnie pomóc przywrócić właściwy balans kobiecym hormonom.
Zioła, które mogą wspierać kobiecą gospodarkę hormonalną
Wśród ziół, które mogą wspierać zdrowie hormonalne kobiet, szczególne miejsce zajmuje niepokalanek mnisi (inaczej: pospolity). Ta roślina ma działanie łagodzące: zmniejsza napięcia przedmiesiączkowe, drażliwość, wahania nastroju, bolesność piersi i uczucie zmęczenia. Niepokalanek reguluje poziom prolaktyny, wpływając na równowagę hormonalną. Dzięki temu korzystnie oddziałuje na regularność cyklu, owulację, a nawet produkcję ciałka żółtego. Bywa stosowany jako naturalne wsparcie w przypadku trudności z zajściem w ciążę.
Kolejna roślina, o której warto wspomnieć, to koniczyna czerwona. Jest bogata w izoflawony, które działają podobnie do estrogenów. Z tego powodu często stosowana jest przez kobiety w okresie menopauzy, pomagając łagodzić np. uderzenia gorąca. Regularnie stosowana, koniczyna czerwona wpływa też pozytywnie na stan skóry i włosów. Panie, które nie chcą korzystać z hormonalnej terapii zastępczej, często chwalą jej działanie jako naturalnej alternatywy.
W przypadku bolesnych i obfitych krwawień miesiączkowych warto sięgnąć po krwawnik pospolity. Roślina ta działa rozkurczowo i łagodząco na bóle menstruacyjne. Dodatkowo reguluje cykl, zmniejsza obfitość krwawień i łagodzi objawy menopauzy. Krwawnik ma również właściwości przeciwzapalne, dlatego z powodzeniem stosuje się go przy infekcjach intymnych i stanach zapalnych.
Ostatnią rośliną, o której warto wspomnieć, jest nagietek lekarski. Ma bardzo szerokie zastosowanie i skutecznie wspomaga również równowagę hormonalną kobiet. Podobnie jak krwawnik łagodzi bóle miesiączkowe, wspiera regularność cyklu i minimalizuje objawy menopauzy. Działa też rozkurczowo, korzystnie wpływa na trawienie oraz pracę wątroby.
W jakiej postaci zażywać zioła?
Zioła wspierające równowagę hormonalną kobiet można przyjmować na różne sposoby. Najbardziej tradycyjną formą są napary, przygotowywane z suszu. Wystarczy zalać je wrzątkiem i zaparzyć pod przykryciem. Dla pań ceniących wygodę dostępne są również kapsułki czy tabletki, które zażywa się w zalecanych dawkach. W sklepach zielarskich i aptekach można też znaleźć mieszanki ziołowe przeznaczone dla kobiet np. na PMS, menopauzę czy wsparcie płodności. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od formy przyjmowania ziół, kluczem do skuteczności ich działania jest regularność. Preparaty ziołowe działają łagodnie i najczęściej dopiero po dłuższym, systematycznym stosowaniu.
Stosowanie ziół wymaga rozwagi
Choć zioła wspierające równowagę hormonalną kobiet to łagodne i naturalne preparaty, warto podchodzić do ich stosowania z rozwagą. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Niektóre zioła w ciąży są wręcz niewskazane. Kobiety cierpiące na choroby przewlekłe, takie jak schorzenia tarczycy, nadciśnienie czy cukrzyca, przed rozpoczęciem suplementacji ziołowej powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Zioła to wielkie dobro od matki natury i potrafią realnie wspierać organizm w wielu dolegliwościach. Trzeba jednak pamiętać, że są to prawdziwe substancje czynne, które przy niewłaściwym stosowaniu mogą nie tylko pomóc, ale również zaszkodzić.