Czy egzaminy 8 klas są obowiązkowe?
Każdy uczeń kończący 8 klasę szkoły podstawowej jest zobowiązany do przystąpienia do tego egzaminu. Jest to egzamin obowiązkowy, a podejście do niego jest warunkiem koniecznym, aby formalnie ukończyć ósmą klasę i móc starać się o przyjęcie do szkoły średniej.
Co istotne – egzaminu 8 klas nie sposób nie zdać. Samo podejście do niego wystarcza, by go zaliczyć. Wyniki egzaminów nie wpływają na oceny na świadectwie, jednak mają ogromne znaczenie w procesie rekrutacji do szkoły średniej.
Egzamin obejmuje trzy przedmioty: język polski, matematykę i język obcy nowożytny. Wszyscy uczniowie – także ci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego – przystępują do egzaminu w tym samym terminie, choć dla uczniów z orzeczeniami ustawa przewiduje pewne ułatwienia.
Kiedy są egzaminy 8 klas 2025 r.?
Egzamin ósmoklasisty w 2025 roku potrwa trzy dni i odbędzie się:
13 maja (wtorek) – język polski, godz. 9:00
14 maja (środa) – matematyka, godz. 9:00
15 maja (czwartek) – język obcy nowożytny, godz. 9:00
Jeśli uczeń z przyczyn losowych nie będzie w stanie uczestniczyć w egzaminie w terminie głównym, przewidziano termin dodatkowy, który przypada na:
10 czerwca (wtorek) – język polski, godz. 9:00
11 czerwca (środa) – matematyka, godz. 9:00
12 czerwca (czwartek) – język obcy nowożytny, godz. 9:00
Przebieg egzaminu
Egzamin ósmoklasisty rozpoczyna się o godzinie 9:00 rano. Uczniowie przychodzą do szkoły nieco wcześniej i udają się do wyznaczonej sali – zazwyczaj siedzą pojedynczo.
Od roku szkolnego 2024/2025 czas trwania egzaminu ósmoklasisty został wydłużony o około 25%. Nowe czasy trwania poszczególnych części egzaminu są następujące:
Język polski: 150 minut (wcześniej 120 minut)
Matematyka: 125 minut (wcześniej 100 minut)
Język obcy nowożytny: 110 minut (wcześniej 90 minut)
Liczba zadań różni się w zależności od przedmiotu i arkusza. Z matematyki jest to zazwyczaj 15 zadań zamkniętych i 6 otwartych, z polskiego około 20 zadań plus wypracowanie, a z języka obcego 45–55 zadań.
Na salę egzaminacyjną można wnieść jedynie długopis z czarnym tuszem (najlepiej dwa lub trzy), a na matematykę dodatkowo linijkę. Plecaki, telefony i inne przedmioty osobiste zostają poza salą. Uczniowie nie muszą mieć stroju galowego, jednak dla podkreślenia powagi wydarzenia większość dzieci ubiera się w stroje bardziej eleganckie niż codziennie.
Ułatwienia dla dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego
Dzieci posiadające orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego mają prawo do dostosowania warunków i formy przeprowadzania egzaminu 8 klas. W zależności od indywidualnych potrzeb ucznia i na podstawie zaleceń poradni psychologiczno-pedagogicznej, może to obejmować: przedłużony czas pracy, możliwość skorzystania ze słownika lub zmodyfikowany arkusz egzaminacyjny, dostosowany do konkretnych potrzeb dziecka.
Warto podkreślić, że zakres materiału i poziom egzaminu pozostają takie same, jak dla uczniów bez orzeczenia. Ułatwienia dotyczą jedynie formy przekazu, czasu trwania egzaminu lub sposobu rozwiązywania zadań.
Kiedy są ogłaszane wyniki egzaminów ósmoklasisty?
Wyniki egzaminu ósmoklasisty – zarówno zdawanego w terminie głównym, jak i w dodatkowym – zostaną ogłoszone w piątek, 4 lipca 2025 roku, około godziny 8:30.
Uczniowie będą mogli sprawdzić swoje wyniki online, na stroniewww.ziu.gov.pl. Tego samego dnia w szkołach wydawane będą zaświadczenia o wynikach egzaminu. Dokument ten jest niezbędny w procesie rekrutacji do szkoły średniej.
Czy wynik egzaminu można poprawić?
Nie, wyniku egzaminu 8 klas nie można poprawić – egzamin zdaje się tylko raz, na zakończenie szkoły podstawowej. Ostateczny wynik ma znaczenie wyłącznie przy rekrutacji do szkół średnich i nie wpływa na otrzymanie świadectwa ukończenia szkoły.