Autor zdjęcia/źródło: Agencja Aktorska Promocji Dzieci Andy Max
Po czym poznać, że dziecko ma szansę na udział w reklamie? Co jest tutaj najbardziej brane pod uwagę?
Kiedy przychodzi do nas dziecko którego rodzice chcieliby zapisać je do naszej agencji, na początek sprawdzamy, czy rzeczywiście dziecku takie zajęcie będzie odpowiadać. Liczy się dobre samopoczucie na planie zdjęciowym – dziecko musi czuć się swobodnie w obecności osób z ekipy zdjęciowej, przed kamerą, w studiu, być komunikatywne i zainteresowane.
Liczy się też ciekawy wizerunek, trzeba być fotogenicznym - często wybierane są dzieci które mają duże oczy, ładny uśmiech, ciekawą fryzurkę oraz dzieci charakterystyczne np. rude czy piegowate. U starszych dzieci zwracamy także uwagę na umiejętności aktorskie, czy dziecko poradzi sobie z rolą zarówno taką mówioną, jak i tylko taką tylko do odegrania mimiką czy ruchem. Do aktorskiego angażu czasem przydają się też inne umiejętności np. taniec, akrobatyka, dobra gra w piłkę.
Warto jednak zaznaczyć, że nie ma jednego typu urody, czy osobowości która ma największe szanse na zagranie w jakimś projekcie, zapotrzebowanie na rynku na dziecięcych modeli i aktorów jest naprawdę różne zarówno pod względem wizerunku jak i charakteru dziecka, czasem trzeba mieć poporstu szczęście i znaleźć się we właściwym miejscu). W branży często mówimy po prostu że trzeba mieć to coś, ten błysk w oku.
Jakie warunki musi spełniać dziecko, aby miało okazję pokazać się w mediach?
Oprócz wcześniej wymienionych atutów, warunkiem aby dziecko zaistniało jest czas rodziców który mogą na to poświęcić. Bardzo często angaż w jakieś reklamie, filmie czy serialu poprzedzony jest udziałem w castingach.
Zazwyczaj jest tak, że agencja najpierw pokazuje reżyserowi, czy producentowi zdjęcia dziecka, a ten zainteresowany wizerunkiem zaprasza dziecko na casting , aby poznać je osobiście. Chce zobaczyć jak dziecko z nim współpracuje, jak czuje się z rolą, czy pasuje do innych aktorów którzy mają wystąpić itd.
I na to trzeba poświęcić czas, który niekoniecznie musi zaowocować zwycięstwem w castingu, tym bardziej że często zaproszonych jest na taki casting wiele dzieci a wygrywa tylko jedno. Oczywiście na castingi nie musi jeździć z dzieckiem rodzic, może to być inny opiekun, ważne jest też aby się nie zrażać, nie odbierać tego do siebie jeśli nie zostanie się wybranym, gdyż po prostu reżyser miał inną wizję. I należy próbować dalej bo castingi zwiększają szansę na otrzymanie roli.
Jeśli ktoś nie ma czasu jeździć na castingi, mieszka gdzieś dalej od Warszawy to też nic straconego, gdyż można otrzymać od agencji projekty, do których angaż otrzymuje się na podstawie samych zdjęć.
Od czego powinniśmy zacząć, gdy chcemy spróbować sił naszego dziecka w reklamie?