Opublikowany przez:
Redakcja
2025-03-10 15:06:05
Autor zdjęcia/źródło: schantalao (Freepik)
Żeby skutecznie wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe do swojego życia, najważniejsze jest określenie konkretnego i osiągalnego celu. Bądź realistą! Ambitne postanowienie, że „od jutra przestaję jeść pieczywo’ lub „całkowicie rezygnuję z cukru” może i jest słuszne, jednak prawdopodobieństwo jego realizacji jest małe. Po kilku dniach pojawi się frustracja a finalnie rezygnacja i zwątpienie. Zamiast tego warto wprowadzać zmiany stopniowe, ale zauważalne, takie nie wymuszają nagłej zmiany trybu życia.
Gdy decydujemy się wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe do swojego życia, często chcemy osiągnąć wszystkie cele naraz — odstawić cukier, jeść więcej warzyw, pić więcej wody a do pracy zabierać przygotowane dietetyczne posiłki. Niestety, choć intencje mamy słuszne, jest to prosta droga do niepowodzenia.
Skup się na jednej zmianie. Koncentrując się na jednym aspekcie, np. na regularnym piciu wody, możesz bez problemu obserwować swoje postępy i delikatnie dostosowywać codzienność do nowego nawyku. Gdy uda Ci się z sukcesem wprowadzić do życia jeden nawyk, możesz wyznaczyć sobie nowy cel. W ten sposób zwiększasz swoje szanse na sukces.
Dzięki zapisywaniu swoich postępów we wprowadzaniu zdrowego nawyku możesz na bieżąco wprowadzać konieczne zmiany i nadzorować skuteczność swoich działań. Jeśli oprócz notowania codziennych osiągnięć, zaczniesz także zapisywać swój nastrój, zauważysz, po jakim czasie zmiana nawyków zaczęła także wpływać na Twoje samopoczucie. Takie spostrzeżenia dodadzą Ci motywacji do podejmowania kolejnych kroków!
Bez konkretnego celu ciężko jest osiągnąć sukces. Tym bardziej gdy wymaga on sporego wysiłku i zmian w nawykach. Jak się odpowiednio zmotywować?
wyznacz konkretny namacalny cel — chcę mieć lepsze samopoczucie, chcę obniżyć swoją wagę, chcę mieć lepszą kondycję;
wyobraź sobie siebie po osiągnięciu celu — spróbuj wyobrazić sobie swoje myśli po osiągnięciu celu i wypisz je na kartce, wracaj do tej notatki za każdym razem gdy poczujesz, że już Ci się nie chce;
poszukaj wsparcia — niech choć jedna osoba w Twoim otoczeniu wie o Twoim planie i Cię realnie wspiera, to ważne, by mieć z kim porozmawiać. Doskonale by było gdybyście dążyli razem do tego samego celu. Wspólne motywowanie się zwiększa szanse na sukces;
myśl pozytywnie — zamiast koncentrować swoją uwagę na tym, że trudno jest Ci wytrwać w postanowieniu, zauważaj nawet najdrobniejsze sukcesy i zmiany wynikające z osiągniętych postępów;
Aby nowe zdrowe nawyki żywieniowe na stałe zagościły w Twoim życiu, muszą stać się częścią codziennej rutyny. Dzięki temu ich realizowanie będzie przychodzić łatwo i naturalnie. Jak to osiągnąć?
łącz stare nawyki z nowymi — np. do śniadania wypijaj zawsze szklankę wody, przygotowując kolację, zawsze dokładaj do talerza porcję warzyw itp.
planuj — planowanie to podstawa dobrej organizacji, rób zapasy zdrowych przekąsek, planuj posiłki na kolejny tydzień, uwzględniając swoje nowe nawyki żywieniowe;
bądź konsekwentny — nim zachowanie stanie się nawykiem, trzeba je powtórzyć wiele razy, początkowo wykonując pewne rzeczy nieco na siłę, sprawisz że z czasem wejdą one Ci w krew i będziesz je wykonywać automatycznie.
Jak już wcześniej wspominaliśmy dzięki planowaniu łatwiej będzie Ci wprowadzić w życie swoje nowe nawyki żywieniowe. Mając w domu zapas zdrowych przekąsek, warzyw i owoców jest szansa, że unikniesz pokus podjadania mniej zdrowych rzeczy. Rozpisz swoje posiłki na kolejne 7 dni i na podstawie tego menu zrób listę zakupów. Nie kupuj nic spoza listy, uwzględnij jednak w niej także przekąski, które zastąpią te, z których starasz się zrezygnować. Konsekwentnie trzymaj się stworzonego jadłospisu i przygotowuj jedzenie z wyprzedzeniem. Dzięki temu gdy dopadnie Cię głód, zawsze będziesz mieć w lodówce gotowy posiłek.
Nasza ostatnia rada to — bądź dla siebie wyrozumiały. Podjąłeś decyzję i chcesz wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe. Doskonale! Jednak droga do sukcesu musi uwzględniać też potknięcia. Jeśli coś Ci nie wyjdzie, zapomnisz o czymś, nie traktuj tego jako porażki. Jeden dzień słabości nie przekreśla dotychczasowych osiągnięć. Spójrz w swoje notatki, gdzie zapisujesz swoje osiągnięcia. Doceń to co Ci się udało i nie zrażając się, dąż dalej do celu!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!