Komunia Święta to ważna uroczystość
Nietrudno odnieść wrażenie, że dla wielu rodzin uroczystość związana z Pierwszą Komunią dziecka to okazja do zorganizowania wystawnego przyjęcia. Polecamy jednak zatrzymać się w tym miejscu i uświadomić sobie, że Komunia Święta to sakrament – spotkanie dziecka z Jezusem podczas Eucharystii. Obiad, tort i prezenty to jedynie opcjonalny dodatek.
Tradycja katolicka ukazuje Pierwszą Komunię Świętą jako wyjątkową chwilę, od której zaczyna się bardziej świadomy etap duchowej drogi dziecka. Oprawa całego wydarzenia – alby, kwiaty, dekoracje – powinna podkreślać uroczysty, ale jednak religijny charakter tej uroczystości. Wiara, która w rodzinie katolickiej ma wypełniać życie, musi mieć głębokie podstawy moralne, opierać się na wspólnocie i wartościach, które dziecko w tym momencie powinno zacząć rozumieć.
W tym kontekście również prezenty komunijne zyskują zupełnie inne znaczenie – nie są tylko materialnym upominkiem, ale mogą stać się ważnym symbolem, pamiątką na lata, a może nawet początkiem duchowej drogi. Medalik, różaniec, Pismo Święte czy obrazek z patronem to nie tylko upominki – „drobnostki” – ale gesty, które mówią: Twoja duchowość jest dla nas ważna.
Ile dać na komunię 2025?
Choć Pierwsza Komunia Świętaj jest oczywiście uroczystością kościelną i duchową, nie sposób uniknąć tematu prezentu, jaki dziecko powinno otrzymać z tej okazji. Ile dać na komunię dziecku? Czy może lepiej wybrać prezent rzeczowy?
Kwota wręczana dziecku zależy od relacji, jaka łączy nas z jego rodziną. Szukając informacji do tego artykułu, natknęliśmy się na kilka sugestii dotyczących wysokości wręczanej dziecku koperty.
I tak uśredniając, można uznać, że:
Rodzice chrzestni – 500–1000 zł (często do tego dochodzi symboliczny prezent, np. medalik);
Dziadkowie – 300–700 zł;
Ciocie, wujkowie, kuzyni, znajomi – 100–300 zł.
Są to oczywiście kwoty umowne i ostateczną decyzję należy podjąć osobiście, uwzględniając własne możliwości finansowe. Absolutnie nie istnieje żaden przymus wręczania dziecku pieniędzy. Dla dziecka, jak i jego rodziców, najważniejsza powinna być obecność bliskich podczas uroczystości, a prezent to sprawa drugorzędna!
W niektórych rodzinach rodzice, zapraszając gości, informują, że w ramach prezentu można wspólnie złożyć się na jeden większy podarunek. Wówczas dziecko otrzymuje – zamiast drobniejszych kwot – jeden wymarzony prezent rzeczowy.
Skąd tak naprawdę wzięła się tradycja wręczania pieniędzy na komunię?
Choć dziś wręczenie koperty z pieniędzmi wydaje się dla wielu niemal obowiązkowe, ta tradycja nie ma wcale szczególnie długiej historii. Jej źródeł można szukać w czasach PRL-u, kiedy to brakowało dostępu do atrakcyjnych prezentów, a gotówka była uniwersalnym upominkiem. Z biegiem lat zwyczaj ten się utrwalił – i wciąż funkcjonuje.
Jednak warto rozważyć podarowanie prezentów symbolicznych i religijnych, które będą miały większe znaczenie niż wartość materialna.
Co można podarować zamiast (lub oprócz) koperty?
Medalik lub krzyżyk – np. z datą komunii;
Różaniec – w pamiątkowym pudełku;
Pismo Święte – np. wersja ilustrowana dla dzieci;
Obrazek z patronem, aniołem stróżem lub Matką Boską – z dedykacją i datą Komunii.
Wybierając się na Pierwszą Komunię Świętą, warto pamiętać, że to przede wszystkim sakrament i wyjątkowy moment duchowy – nie wystawne przyjęcie ani festiwal prezentów. Pieniądze czy rzeczowe upominki to jedynie dodatek do przeżyć, które mają na celu pogłębić wiarę dziecka i wprowadzić je na ścieżkę świadomej wiary.
Czytaj także:
Dlaczego warto wynająć salę na komunię - komfort, elegancja, wygoda>>