Czy zawsze warstwa więcej niż dorosły? Jak ubrać małe dziecko w upał? - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czy zawsze warstwa więcej niż dorosły? Jak ubrać małe dziecko w upał?

Czy zawsze warstwa więcej niż dorosły? Jak ubrać małe dziecko w upał?

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Katie Emslie on Unsplash

Czy w trakcie upałów też obowiązuje zasada, że małe dzieci należy ubrać w jedną warstwę więcej? Radzimy, jak nie popełnić błędu.

Gdy na dworze temperatura powietrza osiąga wartość 30 i więcej stopni, wszyscy szukamy ochłody. A choć małe dzieci nie zawsze mają jeszcze w pełni wykształcony system termoregulacji, im również może być gorąco. Jak więc ubrać małe dziecko, gdy na dworze jest upał?

Upał na dworze – ubieraj dzieci odpowiednio do pogody

W chłodniejsze i niezbyt ciepłe dni obowiązuje zasada, że małe dzieci powinno się ubierać w jedną warstwę więcej, niż ma na sobie osoba dorosła. Nie zawsze jednak należy się kierować tą zasadą, ponieważ 2-3 latki, które są w ciągłym ruchu, mogą się wówczas spocić, gdy będą zbyt grubo ubrane. Wydaje się więc, że tę zasadę możemy stosować raczej do dzieci jeszcze nie chodzących, które przebywają na spacerze np. w wózku. Ale w upały zawsze należy sprawdzić temperaturę na karku dziecka, ponieważ maluchom tez może być gorąco. Gdy na dworze jest 30 stopni, małemu dziecku zdecydowanie wystarczy bodziak lub lekka, letnia sukienka. Pamiętajmy również o lekkim nakryciu głowy, gdy dziecko przebywa w słonecznym miejscu.

Jak sprawdzać, czy dziecku nie jest zbyt ciepło?

Temperaturę ciała dziecka sprawdzamy zawsze na jego karku. Suchy i ciepły wskazuje na to, że dziecko czuje się dobrze w stroju, jaki mu założyliśmy. Spocony i gorący będzie zaś dla nas sygnałem, że maluchowi jest po prostu za gorąco. A to nie dobrze, bo może wówczas dojść nawet do przegrzania dziecka, czyli hipertermii.

Przegrzanie: jak objawia się udar cieplny u dziecka?

Zwykle pierwsze objawy udaru cieplnego pojawiają się po 3-4 godzinach od przegrzania. Rodziców powinno zaniepokoić niespokojne zachowanie u małego dziecka, płacz. Zawsze należy sprawdzić skórę, gdyż w przypadku udaru jest ona sucha i gorąca, a dziecko mniej się poci. Twarz malucha może być czerwona lub blada – jeśli udar cieplny już postępuje. Starsze dzieci skarżą się zazwyczaj na bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia i wymioty. Występuje wysoka gorączka, a puls dziecka jest bardzo przyspieszony, dodatkowo pojawiają się także duszności, drgawki, dreszcze.

Jak chronić dziecko przed przegrzaniem w ciepłe dni?

  • Dostosuj ubranie dziecka do temperatury otoczenia. W słonecznie dni wybieraj lekkie i przewiewne tkaniny, w jasnych kolorach.
  • Głowę dziecka chroń czapeczką z daszkiem.
  • Spacery i zabawy na dworze zaplanuj w godzinach, gdy nie ma jeszcze dużego nasłonecznienia. Rano do godziny 11, a po południu od 15.
  • Dbaj, aby dziecko dużo piło, najlepiej wody. Unikajcie napojów gazowanych i wysokosłodzonych, ponieważ zwiększają pragnienie i nie są zdrowe.
  • Koniecznie smaruj odsłoniętą skórę dziecka kremami z filtrem UV, przed wyjściem na dwór.
  • Pamiętaj też, że zabawki na placach zabaw (zjeżdżalnie, bujaki itp.) w gorące dni mogą się bardzo nagrzewać, a dziecko może się po prostu poparzyć podczas zabawy.

CZYTAJ TEŻ >>  Jak wyciągnąć dziecku drzazgę? Sposoby mam