Jak wyciągnąć drzazgę dziecku? Domowe patenty mam - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak wyciągnąć drzazgę dziecku? Domowe patenty mam

Jak wyciągnąć drzazgę dziecku? Domowe patenty mam

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Al Soot on Unsplash

Drzazga może sprawić dziecku spore dolegliwości. Jak ją wyciągnąć? Mamy sprawdzone sposoby mam!

Maluchy mają to do siebie, że lubią eksperymentować i odkrywać nowe rzeczy. A w trakcie doskonalej zabawy, naprawdę ciężko jest uważać na wystające drzazgi, kolce, czy inne ostre elementy, mogące uszkodzić tkanki. Taka drzazga pod skórą, może być dla dziecka dość niepojemna, a nawet bolesna, dlatego dobrze znać domowe sposoby, jak wyciągnąć dziecku drzazgę.

Jak wyciągnąć dziecku drzazgę? Miej pod ręką pęsetę

Jeśli drzazga u dziecka jest sporych rozmiarów i wystaje poza obszar skóry, można spróbować ją wyciągnąć za pomocą pęsety. Przed zabiegiem wyciągania drzazgi dziecku, pęsetę koniecznie należy umyć, wyparzyć wrzątkiem i wysterylizować np. spirytusem. Jeśli drzazgę u dziecka uda się wyciągnąć pęsetą, zranione miejsce należy zdezynfekować i zabezpieczyć przed zabrudzeniem.

Moczenie lub okłady z sody na wyciągnięcie opornej drzazgi dziecku

Mamy na grupach polecają też kilka sposobów na wyciągnięcie opornych drzazg u dziecka. Jednym z nich jest moczenie miejsca z drzazgą w letniej wodzie z mydłem. W ten sposób, gdy skóra będzie rozmiękczona, drzazgę u dziecka można będzie łatwiej wyciągnąć pęstą lub nieco ją podwadzić za pomocą wysterylizowanej igły.

Innym polecanym sposobem jak wyciągnąć dziecku drzazgę, są okłady z sody. Miejsce, w którym dziecku weszła drzazga okładamy papką przygotowaną z sody i wody i owijamy na pół godziny. Po tym czasie drzazga powinna wyjść sama lub być łatwiejsza do wyciągnięcia.

Pamiętajmy, że drzazga u dziecka może być bolesna i dokuczliwa dla małego człowieka, dlatego należy się postarać ją usunąć. Ale po usunięciu drzazgi u dziecka, bądź tez w przypadku, gdy nie możemy drzazgi wyjąć, w miejscu uszkodzenia tkanek może się pojawić stan zapalny, który koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem.

CZYTAJ TEŻ >> Bób w ciąży - nie wszyscy mogą go jeść. Dlaczego?