Badania kontrolne po porodzie – o czym młoda mama powinna pamiętać - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Badania kontrolne po porodzie – o czym młoda mama powinna pamiętać

Badania kontrolne po porodzie – o czym młoda mama powinna pamiętać

Autor zdjęcia/źródło: freepik

Kobiety przez cały okres trwania ciąży regularnie wykonują badania kontrolne. Poród kończy ten etap, ale nie oznacza, że od tej pory można zapomnieć o swoim zdrowiu. Wręcz przeciwnie – organizm kobiety potrzebuje czasu na regenerację, a opieka ginekologiczna po ciąży jest jej ważnym elementem. Jakie badania po porodzie warto wykonać? W tym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje.

Opieka ginekologiczna po ciąży?

Kontrolna wizyta ginekologiczna po porodzie powinna odbyć się po zakończeniu połogu, czyli około 6–8 tygodni od dnia porodu. Termin ten jest zazwyczaj taki sam zarówno dla pań, które rodziły siłami natury, jak i tych, których poród odbył się przez cesarskie cięcie. Wizyta ta ma na celu ocenę stanu kobiety po ciąży i porodzie. Lekarz podczas wizyty sprawdzi proces gojenia blizn, oceni stan macicy oraz zapyta o to, czy kobieta odczuwa różne dolegliwości. Podczas wizyty lekarz wykonuje również badanie USG – w zależności od stanu pacjentki może to być USG przez powłoki brzuszne lub sondą dopochwową. Wizyta kontrolna po porodzie to także dobry moment, by porozmawiać z lekarzem o planach antykoncepcyjnych, dolegliwościach bólowych, możliwości rozpoczęcia współżycia czy rozwiania innych wątpliwości, które martwią pacjentkę.

Cytologię wykonuje się najwcześniej 12 tygodni po porodzie, a niektórzy lekarze sugerują jej wykonanie dopiero po 6 miesiącach. Ma to na celu odczekanie, aż macica w pełni się zregeneruje, co pozwala uzyskać jak najbardziej miarodajny wynik badania. Jednak w sytuacji, gdy wynik cytologii był nieprawidłowy jeszcze w czasie ciąży, badanie to można wykonać podczas wizyty kontrolnej po porodzie.

Jakie badania po porodzie?

Jeśli podczas wypisu ze szpitala lekarz nie zalecił inaczej, kontrolne badania po porodzie wykonuje się zazwyczaj po zakończeniu połogu, czyli po 6-8 tygodniach od narodzin dziecka.  Badania te nie są obowiązkowe, ale bardzo ważne, ponieważ pozwalają sprawdzić stan zdrowia mamy i wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Jakie badania po porodzie najlepiej wykonać?

  • Morfologia krwi – pozwala ocenić ogólny stan zdrowia i zauważyć ewentualne odchylenia od normy.

  • Poziom żelaza i ferrytyny – wiele kobiet zmaga się z niedoborem żelaza już w okresie ciąży lub po porodzie w wyniku utraty krwi. Niedobór tego pierwiastka może prowadzić do anemii i poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. W okresie karmienia piersią zapotrzebowanie na żelazo jest większe niż zazwyczaj.

  • Badanie ogólne moczu – proste badanie próbki moczu, które pozwala wykryć ewentualne stany zapalne w obrębie układu moczowego. Warto je wykonać szczególnie wtedy, gdy mamie dokuczają nieprzyjemne dolegliwości podczas oddawania moczu.

  • Poziom glukozy na czczo – badanie zalecane szczególnie kobietom, które w czasie ciąży zmagały się z cukrzycą ciążową.

  • Badanie stężenia hormonów tarczycy w celu wykrycia ewentualnego poporodowego zapalenia tarczycy, które dotyka 5-10% kobiet w przeciągu roku od porodu lub poronienia.

Kiedy zgłosić się wcześniej do lekarza?

Zdrowie mamy po porodzie to bardzo istotna kwestia, której nie należy bagatelizować. Okres ciąży i porodu to czas niezwykle wymagający dla całego organizmu, a opieka nad noworodkiem to kolejne ogromne wyzwanie. Są sytuacje, w których nie należy czekać do wyznaczonej wizyty kontrolnej, tylko zgłosić się do lekarza ginekologa wcześniej. Niektóre objawy mogą świadczyć o powikłaniach po porodzie lub rozwijającej się infekcji i wymagają pilnej konsultacji lekarskiej. Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?

  • gorączka, dreszcze, osłabienie,

  • silne bóle w podbrzuszu, które nie mijają,

  • nieprzyjemny zapach wydzieliny z dróg rodnych,

  • wyraźne problemy z gojeniem się rany – zarówno po nacięciu krocza, jak i cesarskim cięciu,

  • trudności z oddawaniem moczu lub kału,

  • nagłe, obfite krwawienie lub przedłużający się połóg.

Zadbaj też o swoje emocje

Kontrolne badania po porodzie to istotny element dbania o zdrowie fizyczne, jednak nie można zapominać o tym, jak ważne jest psychiczne zdrowie mamy. Spadek nastroju po porodzie jest częstym zjawiskiem, określanym jako tzw. baby blues. Jednak jeśli przygnębienie, smutek i lęki stają się bardzo intensywne, utrudniają codzienne funkcjonowanie lub nawiązanie więzi z dzieckiem, a do tego utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, należy skonsultować się z lekarzem lub psychologiem.