Zmiany w prawie pracy dla kobiet w ciąży – kobiety karmiące stracą - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Zmiany w prawie pracy dla kobiet w ciąży – kobiety karmiące stracą

Zmiany w prawie pracy dla kobiet w ciąży – kobiety karmiące stracą

Autor zdjęcia/źródło: v.ivash / Freepik

Od 1 maja br. wprowadzone zostały zmiany w kodeksie pracy odnoszące się do kobiet w ciąży oraz matek karmiących. Dostosowano je do wymagań unijnych, które uwzględniają wyrównanie praw kobiet i mężczyzn na rynku pracy. Czy nowe przepisy są korzystne dla ciężarnych i karmiących kobiet?

Zmiany w przepisach dotyczących praw kobiet ciężarnych w pracy zostały przeprowadzone na polecenie Unii  Europejskiej, która uznała dotychczasowe przepisy za naruszające równość kobiet i mężczyzn w pracy. Głównie to obowiązujące do tej pory przepisy prac uciążliwych zostały uznane przez Komisję Europejską za niezgodne z unijnymi dyrektywami i naruszające równe prawo dostępu do pracy przez kobiety i mężczyzn. Określały one jedynie prace uciążliwe dla kobiet nie wyróżniając wśród nich kobiet ciężarnych. Dlatego zostały one zmodyfikowane i dostosowane do unijnych wymagań.

Zmiany dotyczą właśnie listy prac uciążliwych dla kobiet, która teraz będzie odnosić się jedynie do kobiet w ciąży i karmiących piersią. Dzięki temu reszta kobiet będzie miała w pracy równe szanse z mężczyznami. Nowe rozporządzenie w tym zakresie weszło w życie 1 maja br. Co zmienia się dla ciężarnych pracownic?

Czas pracy przed komputerem w ciąży

Według poprzednich przepisów  kobieta w ciąży mogła pracować przy komputerze maksymalnie 4  godziny w ciągu doby. W pozostałym czasie pracy pracodawca musiał zapewnić pracownicy inny rodzaj pracy, który nie uwzględniał obsługi komputera lub, jeśli nie było takiej możliwości, zwalniać ją do domu. Od 1 maja 2017 kobiecie w ciąży przysługuje 15 minut przerwy na każdą przepracowaną godzinę. Oznacza to, że czas pracy przed monitorem wydłuża się z 4 do 6 godzin, a godziny pracy są takie same jak innych pracowników, ale nie mogą przekraczać 8 godzin w ciągu doby.  Według opinii Centralnego Instytutu Ochrony Pracy wprowadzenie tej zmiany pozwala na zmniejszenie obciążenia kręgosłupa ciężarnej kobiety o wiele lepiej niż skracanie dnia pracy.

Wątpliwości w tej kwestii wzbudza respektowanie 15-minutowych przerw przez pracodawców. Dotychczas 4-godzinny czas pracy dało się łatwo kontrolować. Jak natomiast sprawdzić czy pracodawca przestrzega wyznaczonych przez prawo przerw pracownicy w ciąży? Pamiętaj, że nieprzestrzeganie tych przepisów jest wykroczeniem pracodawcy i podlega karze wysokiej grzywny. Jeśli tak się dzieje w twojej pracy masz prawo zgłosić to do Państwowej Inspekcji Pracy, przed którą Twój pracodawca będzie musiał udowodnić respektowanie tego prawa. Jeśli tego nie zrobi grozi mu kara grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł.

Praca w pozycji stojącej

Ciężarna kobieta nie może pracować w pozycji stojącej dłużej niż 3 godziny w ciągu doby. To udogodnienie się nie zmieniło. Dodano natomiast do niego regulację określającą, że praca ta nie może przekraczać 15 minut ciągłej pracy stojącej. Po tym czasie pracownica powinna mieć 15 minut przerwy.

Co z matkami karmiącymi piersią?

Rozporządzenie wprowadza również zmiany w regulacji norm pracy matek karmiących. Normy te nie są już takie same jak dla kobiet w ciąży. Według Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych kobietom (Dz. U. Nr .114 poz. 545.) limit ciężaru dla kobiet zatrudnionych na stałe wynosi 12 kg, a dla kobiet pracujących dorywczo 20 kg. Matki karmiące mogą podnosić połowę limitu ciężaru przewidzianego dla pozostałych kobiet, a więc więcej niż kobiety w ciąży, które mogą dźwigać tylko jedną czwartą tego limitu. Również regulacje związane z czasem pracy przed komputerem i pracą w pozycji stojącej lub wymuszonej dotyczące kobiet w ciąży nie dotyczą już (tak jak to było do tej pory) kobiet karmiących piersią.

Co sądzisz o tych zmianach? Czy są korzystne dla kobiet w ciąży i matek karmiących? A może uważasz, że odbierają przysługujące im do tej pory prawa i nie powinny obowiązywać?

POROZMAWIAJMY NA FORUM>>