Zespół FAS - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Zespół FAS

Płodowy zespół alkoholowy (FAS - fetal alcohol syndrome) jest skutkiem picia alkoholu przez ciężarną. Wbrew obiegowym opiniom, nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu, która na 100% nie wpływa uszkadzająco na płód. Alkohol szkodzi bardziej niż narkotyki.



Cechy wyróżniające osoby z FAS:

A) charakterystyczne rysy twarzy, czyli płaska środkowa część, nos - mały, zadarty, z płaskim grzbietem, oczy - szeroko rozstawione, z opadającymi powiekami i fałdami nakątnymi, szpara powiekowa jest krótka, niedorozwinięta szczęka (mikrognatia) oraz mała żuchwa, górna warga jest wąska, a rynienka nosowo-wargowa płaska (słabo wykształcona). Cechy te są najbardziej widoczne u dzieci w wieku 2-10 lat.

B) zbyt mały wzrost i waga ciała zarówno w życiu płodowym, jak i po urodzeniu, utrzymują się one mimo prawidłowego odżywiania. Widoczna jest zbyt mała waga w stosunku do wzrostu;

C) spośród wad wrodzonych najczęściej występują nieprawidłowości w budowie stawów, serca, uszu, a także oczu. Obserwuje się również rozszczep wargi/podniebienie oraz hiper-/hipotonię (wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe);

D) ośrodkowy układ nerwowy jest nieprawidłowo zbudowany i źle funkcjonuje. Przejawia się to drżeniem, nadruchliwością, małogłowiem, pobudzeniem psychoruchowym, nadwrażliwością na bodźce i upośledzeniem funkcji poznawczych (wśród nich warto wymienić problemy z uczeniem się, zaburzenia pamięci i uwagi, kłopoty ze zrozumieniem pojęć abstrakcyjnych oraz rozumowaniem, problemy z radzeniem sobie ze stresującymi sytuacjami, trudności z kontrolowaniem impulsów, uczeniem się na własnych błędach i oceną sytuacji). Iloraz inteligencji większości dzieci i dorosłych z FAS mieści się w granicach normy.

Ponieważ nasilenie objawów może być bardzo różne, mówi się o spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych (FASD - fetal alcohol spectrum disorders). Stopień zaburzeń somatycznych pokrywa się ze stopniem zaburzeń rozwojowych.



Profesor medycyny Hermann Löser z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Münster badał dzieci z FAS przez ponad 20 lat. Uzyskane przez niego wyniki opublikowano w książce pt. "Ratgeber zur Alkoholembryopathie". Oto wymienione nieprawidłowości:

98% - waga niższa od normalnej dla danego wieku, dotyczy to także wzrostu;

95% - nieprawidłowości w budowie (wyglądzie) twarzy;

89% - opóźnienie rozwoju ruchowego i umysłowego;

84% - mikrocefalia;

80% - wady wymowy;

72% - nadaktywność;

58% - wiotkość mięśni;

51% - skrócony i zakrzywiony mały palec;

46% - deformacje genitaliów;

44% - deformacje kręgosłupa;

35% - porost włosów na karku;

30% - gołębia klatka piersiowa;

29% - nieprawidłowości w budowie serca;

25% - zaburzenia widzenia;

20% - zaburzenia słyszenia;

20% - zaburzenia przełykania/odżywiania;

20% - autyzm/agresja/problemy związane z
funkcjonowaniem w sferze społecznej;

16% - zakrzywiony (jak dziób) mały palec;

16% - małe zęby;

13% - niedorozwinięte palce;

12% - przepuklina;

10% - nieprawidłowości w budowie nerek;

9% - deformacje bioder;

7% - wklęsła klatka piersiowa;

7% - rozszczepienie podniebienia;

Czy FAS można wyleczyć? CZYTAJ DALEJ