Zasiłek opiekuńczy ZUS przedłużony do 28 czerwca – zobacz na jakich warunkach - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Zasiłek opiekuńczy ZUS przedłużony do 28 czerwca – zobacz na jakich warunkach

Zasiłek opiekuńczy ZUS przedłużony do 28 czerwca – zobacz na jakich warunkach

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Liana Mikah/Unsplash

Rodzice, którzy muszą się zając dziećmi do 8. roku życia mogą nadal korzystać z zasiłku opiekuńczego. ZUS przedłużył przyznawanie go do 28 czerwca. Zobacz, kto jeszcze może się ubiegać o to świadczenie.

4 czerwca Sejm uchwalił ustawę, która wprowadziła zmiany w zasiłku opiekuńczym z powodu COVID19.

Ustawa przewiduje, że ubezpieczonym rodzicom dzieci do lat 8,które nie mają orzeczenia o niepełnosprawności lub o potrzebie kształcenia specjalnego, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko niemożności sprawowania opieki przez nianię, czy dziennego opiekuna.

Zasiłek opiekuńczy z ZUS przysługuje również rodzicom, którzy mimo otwarcia żłobka lub przedszkola nie zdecydują się posłać tam dziecka, z powodu pandemii COVID19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 28 czerwca 2020

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwałod 25 maja 2020 r. do 28 czerwca 2020 r.

Jak czytamy na stronie ZUS:

Mimo niezakończonego procesu legislacyjnego (ustawa została przekazana do Senatu) rodzice dzieci do lat 8 mogą składać wnioski o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego za okres od 25 maja 2020 r. zarówno do ZUS, jak i do płatników składek (pracodawców, zleceniodawców).

Płatnicy składek, który wypłacają zasiłki, powinni więc przyjmować wnioski swoich ubezpieczonych o dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dziećmi do lat 8 za okres od 25 maja 2020 r. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wypłacony przez ZUS lub płatnika składek po wejściu w życie ustawy.

Bez zmian pozostają natomiast zasady przyznawania takiego zasiłku, a także wnioski, które trzeba w tej sprawie złożyć do ZUS.

CZYTAJ TEŻ:

>> Rodzinne wakacje w Polsce - TOP 7 miejsc na urlop z dzieckiem!