Zaburzenia rozwojowe u małego dziecka: jakie objawy i zachowania mogą niepokoić? - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Zaburzenia rozwojowe u małego dziecka: jakie objawy i zachowania mogą niepokoić?

Zaburzenia rozwojowe u małego dziecka: jakie objawy i zachowania mogą niepokoić?

Autor zdjęcia/źródło: Zaburzenia rozwojowe dziecka @Photo by Edi Libedinsky on Unsplash

Wielu rodziców zamartwia się, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy powinni się martwić. Wypunktowaliśmy kilka zachowań lub ich braku, które mogą świadczyć o zaburzeniach rozwojowych u małego dziecka.

Małe dziecko rozwija się w swoim wyjątkowym tempie. Niektóre dzieci rozwijają się wolno, inne równomiernie i prawidłowo, a jeszcze inne szybko. Tempo rozwoju małego dziecka zależne jest w głównej mierze od bodźców zewnętrznych dostarczanych bobasowi przez środowisko zewnętrzne, a przede wszystkim jego rodziców i opiekunów. Dlatego tak ważna jest rola zabawy i odpowiedniego stymulowania rozwoju malucha.

Zaburzenia rozwojowe u małego dziecka: objawy i zachowania które mogą martwić

Rodzice zazwyczaj intuicyjnie potrafią wyczuć, że dziecko może się zachowywać nieco inaczej. Widzą to obserwując inne bobasy w podobnym wieku i ich zachowania. Ale UWAGA! Brak umiejętności zbliżonych do grupy rówieśniczej, nie musi jednak oznaczać występowania zaburzeń rozwojowych u małego dziecka. Dziecko rozwija się bardzo intensywnie, a umiejętność której dziś nie potrafi, już jutro może świetnie opanować. Jeśli cokolwiek w zachowaniu małego dziecka niepokoi rodziców lub opiekunów, powinni oni skonsultować swoje obawy z lekarzem pediatrą, albo bezpośrednio z neurologiem dziecięcym. Są jednak pewne objawy i zachowania a czasem ich braki, które mogą wymagać bliższego sprawdzenia i obserwacji.

CZYTAJ TEŻ: NAJLEPSZY PREZENT

DLA ŚWIEŻO UPIECZONEJ MAMY >>


Zwróć uwagę, czy:

  • dziecko w odpowiednim wieku pełza ruchem naprzemiennym, dość szybkim – około 50 metrów dziennie,
  • dziecko w odpowiednim okresie rozwojowym raczkuje ruchem naprzemiennym, w szybkim tempie, około 350 metrów dziennie,
  • mało mówi – dziecko roczne powinno używać co najmniej dwóch słów, a w wieku 18 miesięcy 25 słów i wyrażeń dwuwyrazowych,
  • chodzi lub ma tendencję do chodzenia na palcach (unosząc pięty),
  • wyjątkowo nie lubi lub całkowicie unika niektórych czynności fizycznych jak huśtanie, kręcenie na karuzeli, bieganie, skakanie itp.,
  • boi się niektórych bodźców słuchowych – reaguje przestrachem na głośniejsze lub nagłe dźwięki (po ukończeniu 6. miesiąca).

Rozwój mózgu dziecka można z dobrymi efektami stymulować do 6. roku życia, kiedy to rozwija się on najbardziej intensywnie. Jeśli w porę zauważymy pewne zaburzenia i skonsultujemy je ze specjalistą, który zdecyduje, czy jest się w ogóle czym martwić, pomożemy uniknąć dziecku kłopotów w przyszłości (np. problemów z koncentracją w szkole, czy aktywnością ruchową).

>>> Czytaj też: 

Twoje dziecko jest leworęczne? To świetnie!