Opublikowany przez:
LwiaMatka
2019-02-07 22:35:49
Autor zdjęcia/źródło: zabawki sensoryczne @unsplash
Stymulacja prawidłowego rozwoju dzieci już od pierwszych miesięcy życia to ambicja większości rodziców. W zachęcaniu niemowląt do poznawania świata poprzez zmysły wzroku, dotyku czy słuchu sprzyjają specjalnie do tego celu zaprojektowane zabawki sensoryczne - te proste, uszyte własnoręcznie i te całkiem już rozbudowane, udające dziecięce komputery. Zabawki sensoryczne są także najczęściej kupowanym upominkiem na pierwszą wizytę u niemowlaka. Jakie są największe zalety zabawek sensorycznych i czy są sytuacje, w których mogą zaszkodzić?
Zabawka sensoryczna może wspaniale wpłynąć na rozwój dziecka już od pierwszych tygodni życia. Książeczki kontrastowe z uproszczonymi figurami zwierząt i przedmiotów, pokazywane dzieciom spokojnym ruchem przesuwnym (od lewej do prawej strony i z góry na dół) stymulują prawidłowy rozwój gałki ocznej i intencyjne podążanie wzroku za obiektem. Obecne na czarno-białych obrazkach plamy kolorów żółtego i czerwonego to dodatkowa stymulacja dla mózgu dziecka – są to kolory jako pierwsze rozpoznawane przez noworodki. Inny rodzaj książeczek sensorycznych, tzw. „szelestki” to wspaniała stymulacja słuchowo-dotykowa dla nieco starszych niemowlaków (+3 miesiące). Szelestki występują zazwyczaj w formie miękkich, materiałowych lub ceratowych książeczek z wszytymi między strony elementami dźwiękowymi – foliami, papierkami, grzechotkami, czasem z gotową piszczałką. Niekiedy zdarzają się zaszyte faktury, np. pestki wiśni (które pełnić też mogą rolę naturalnego termoforu po podgrzaniu w mikrofalówce). Uczą najmłodsze dzieci rozróżniania faktur (poszczególne strony książeczki mogą być wykonane z różnych gatunkowo materiałów – śliskich, welurowych, pikowanych, sztruksowych, jeansowych, lnianych itp.). Rozwijają także umiejętności manualne - chwytania różnych wagowo stron książeczki czy sposobów „zgniatania” (kartek z zaszytymi szeleszczącymi sreberkami). Ciekawym rozwiązaniem wśród zabawek sensorycznych są także wszywane w ich kanty (np. w brzegi kostek sensorycznych) kolorowe tasiemki różnej długości i w wielu kolorach. Ząbkujące niemowlaki bardzo często poświęcają śliskim i chłodnym metkom dużo uwagi (ulga dla swędzących dziąsełek). Kostki sensoryczne wyposażone są także często w drewniane gryzaki na bawełnianych troczkach czy obszytych materiałem zawieszkach. To bardzo ważne, by wszystkie elementy składowe tego typu zabawki sensorycznej wykonane były z bezpiecznych, naturalnych materiałów – gryzaki z lekkiego, pokrytego ekologicznym wykończeniem gładkiego drewna, troczki z bawełny, metki z niesiepiącego się atłasu itp.). Zabawki sensoryczne dźwiękowe rozwijają u dzieci myślenie przyczynowo - skutkowe, np. „jeśli pociągnę zawieszkę w groszki, na monitorku zabawki pojawi się żabka, a jeśli pociągnę za żółtą rączkę to usłyszę ćwierkanie ptaków”). Uczą też rozpoznawania i przyporządkowywania dźwięków konkretnym obrazom (np. szczekanie do psa, miauczenie do kotka itp.).
Mogłoby się wydawać, że zabawki sensoryczne to zabawki-ideały. I tak będzie, jeśli wyeliminujemy kilka możliwych minusów
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.