Opublikowany przez: Ola A. Redakcja Źródło artykułu: ARTYKUŁ PARTNERA 2022-07-20 12:32:46
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Dach budynku jest przegrodą warstwową. Konstrukcja ta ma na celu przeniesienie obciążeń, ale także ochronę wnętrza obiektu przed wpływem czynników atmosferycznych oraz ograniczenie strat ciepła i dopływu dźwięków.
Dach jest górną, zewnętrzną przegrodą budynku. Do głównych zadań tego układu należy przenoszenie obciążeń od ciężaru pokrycia dachowego, śniegu i parcia wiatru oraz ochrona wnętrza budynku przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Realizacja dachu jest zwieńczeniem robót konstrukcyjnych na budowie. Rozpoczęcie procedury wznoszenia więźby dachowej oznacza, że budynek przechodzi ze stanu surowego otwartego do zamkniętego.
Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak krok po kroku w szczegółach powstaje dach, wejdź na https://balex.eu/baza-wiedzy/blog/jak-wygladaja-etapy-pracy-przy-budowie-dachu-co-nalezy-wiedziec. W bazie wiedzy na pewno znajdziesz wszelkie informacje dotyczące tej tematyki.
Budowa dachu może odbywać się etapowo w sposób rozłożony w czasie. W takim przypadku drewniana więźba jest zazwyczaj pozostawiona na zimę bez wykonania dodatkowych warstw. Zastosowanie takiego sposobu wymaga jednak odpowiedniego zabezpieczenia zarówno drewnianych elementów, jak i konstrukcji najwyższego stropu. Dużo lepszym rozwiązaniem jest więc kompleksowa realizacja całego dachu (przede wszystkim więźby, poszycia i pokrycia) w ciągu kilku-kilkunastu dni.
Jak już wspomniano, dach jest przegrodą warstwową. Poszczególne części skośnych połaci powstają w ściśle określonej kolejności. W pierwszym etapie jest wykonywana nośna konstrukcja dachu, czyli więźba dachowa. Do tego celu wykorzystuje się lite drewno sosnowe lub świerkowe klasy C24 albo elementy z drewna klejonego warstwowo. Po wykonaniu szkieletu dachu przychodzi czas na ułożenie wiatroizolacji – folii wstępnego krycia lub membrany. W przypadku budynków mieszkalnych z użytkowym poddaszem materiałem układanym na krokwiach jest wysokoparoprzepuszczalna membrana dachowa. Kolejną warstwą w układzie dachowym jest podkonstrukcja pod pokrycie dachowe. W większości przypadków jest ona tworzona przez ruszt z kontrłat i łat. Do tak przygotowanej powierzchni mocuje się wykończenie połaci.
Dach jako przegroda stykająca się ze środowiskiem zewnętrznym wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed ucieczką ciepłą z wnętrza budynku oraz dopływem uciążliwych dźwięków z otoczenia obiektu. Materiałem, który statystycznie najczęściej stosuje się do tego celu, jest wełna mineralna. Wyrób ten jest układany w przestrzeni dachu dwuwarstwowo. Pierwsza warstwa jest układana między krokwie, a druga w przestrzenie tworzone przez metalowy ruszt przymocowany od spodu do belek krokwiowych. Wełna mineralna, jako materiał podatny na działanie wilgoci, wymaga właściwego zabezpieczenia przed przenikaniem parą wodną. W tym celu izolacja musi być zabezpieczona od wnętrza poddasza specjalną folią paroizolacyjną.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.