Urlop macierzyński 2022: komu przysługuje, ile trwa i jaka wysokość zasiłku? - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Urlop macierzyński 2022: komu przysługuje, ile trwa i jaka wysokość zasiłku?

Urlop macierzyński 2022: komu przysługuje, ile trwa i jaka wysokość zasiłku?

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Na urlopie macierzyńskim w 2021 przysługuje Ci zasiłek w określonej prawem wysokości. Wyjaśniamy, kiedy możesz go otrzymać i ile trwa urlop po urodzeniu dziecka.

Po urodzeniu dziecku mama powinna mieć możliwość spokojnego zajmowania się maluchem przez co najmniej kilka miesięcy. Pozwoli to mamie na powrót do formy, a dziecku na spokojne dorastanie. Taką możliwość daje popularnie nazwany urlop macierzyński, a w 2022 roku, razem z zasiłkiem macierzyńskim,  przysługuje on na określonych zasadach.

Urlop macierzyński 2022: komu przysługuje zasiłek?

Zasiłek macierzyński przysługuje po urodzeniu dziecka, które były objęte ubezpieczeniem chorobowym lub przebywały na urlopie wychowawczym.  Z urlopu macierzyńskiego możesz w 2022 roku skorzystać także na 6 tygodni przed urodzeniem dziecka, a po jego narodzinach przysługuje Ci proporcjonalnie dalsza część.

Spis treści:

  1. Komu przysługuje urlop macierzyński w 2022 i zasiłek
  2. Ile trwa urlop macierzyński
  3. Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego w 2022
  4. Jakie dokumenty należy złożyć, aby otrzymać zasiłek macierzyński w ramach urlopu macierzyńskiego

Ile trwa urlop macierzyński 2022 i związany z nim zasiłek?

Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego w 2022 wynosi:

  • 20 tygodni (140 dni) – gdy urodzisz jedno dziecko,
  • 31 tygodni (217 dni) – gdy urodzisz dwoje dzieci podczas jednego porodu,
  • 33 tygodni (231 dni) - gdy urodzisz troje dzieci podczas jednego porodu,
  • 35 tygodni (245 dni) - gdy urodzisz czworo dzieci podczas jednego porodu,
  • 37 tygodni (259 dni) - gdy urodzisz pięcioro i więcej dzieci podczas jednego porodu.

Zasiłek macierzyński przysługuje Ci, gdy pracujesz na umowie o pracę, ale także w innych szczególnych przypadkach. Otrzymasz go na przykład, gdy pracujesz na podstawie umowy na czas określony, która została przedłużona do daty porodu, albo gdy byłaś w ciąży i zostałaś w tym czasie zwolniona.

Zasiłek macierzyński będzie Ci także przysługiwał, jeśli przyjmiesz na wychowanie dziecko do lat 7 lub dziecko do lat 10, jeśli dziecko ma odroczony obowiązek szkolny.

rodzę w 2022

Osoby objęte prawem do zasiłku macierzyńskiego w 2022 to:

  • pracownicy,
  • członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,
  • osoby, które wykonują pracę nakładczą,
  • osoby, które pracują na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług oraz osoby, które z nimi współpracują, a także osobom świadczącym pracę na podstawie umowy uaktywniającej,
  • osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność, i osobom, które z nimi współpracują,
  • osoby, które pracują odpłatnie na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
  • osoby, które odbywają służbę zastępczą,
  • duchowni objęci ubezpieczeniem chorobowym.

Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego 2022 na urlopie macierzyńskim?

Zasiłek macierzyński w 2021 za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego, przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Zasiłek macierzyński 2021 za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku za okres do:

  • 6 tygodni urlopu rodzicielskiego – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie oraz w przypadku przyjęcia na wychowanie jednego dziecka;
  • 8 tygodni urlopu rodzicielskiego – w przypadku urodzenia przy jednym porodzie dwojga lub więcej dzieci oraz w przypadku równoczesnego przyjęcia na wychowanie dwojga lub więcej dzieci;
  • 3 tygodni urlopu rodzicielskiego – w przypadku przyjęcia na wychowanie dziecka, w przypadku gdy ubezpieczony ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w  minimalnym wymiarze wynoszącym 9 tygodni.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego przysługujący  po  upływie powyższych okresów wynosi 60% podstawy wymiaru zasiłku.

Zasiłek macierzyński może przez cały okres urlopu wynosić 80 procent, ale pod warunkiem, że nie później niż w ciągu 21 dni po porodzie (albo po przyjęciu dziecka na wychowanie i wystąpieniu do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub po przyjęciu dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza), złożysz pisemny wniosek o udzielenie po urlopie macierzyńskim albo urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze.

Jakie dokumenty należy złożyć w 2022, aby otrzymać urlop macierzyński?

Aby otrzymać zasiłek macierzyńskie w ramach urlopu macierzyńskiego, w 2021 wymagane są następujące dokumenty:

  • zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu – w przypadku występowania o zasiłek macierzyński za okres przed porodem,
  • odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem - w przypadku występowania o zasiłek macierzyński za okres od dnia porodu.

Dokumenty potrzebne do uzyskania zasiłku macierzyńskiego możesz złożyć u pracodawcy lub osobiście w ZUSie.

Źródło: ZUS

CZYTAJ TEŻ:

>> Program szczepień na koronawirusa - czy trzeba szczepić dziecko?