Tiki to mimowolne, impulsywne ruchy określonej części ciała. Związane są ze skurczami mięśni, których nie da się kontrolować. Są to np. mruganie, wykrzywianie ust, zaciskanie pięści, drapanie się czy unoszenie ramion. Mogą być także związane z wydawaniem dźwięków takich jak chrząkanie, kaszel, tupanie, ciąganie nosem.
Tiki nerwowe u dziecka – przyczyny
Tiki nerwowe u dziecka zazwyczaj mają związek z psychiką malucha. Pojawiają się gdy dziecko odczuwa stres, brak mu poczucia bezpieczeństwa, boi się czegoś lub czuje się niepewnie w danej sytuacji.
Tiki u dziecka zazwyczaj po pewnym czasie ustępują samoistnie. Mogą jednak być także objawem poważnych chorób takich jak porażenie mózgowe, zespół Tourette'a, czy zaburzenia neurologiczne dlatego nie można ich ignorować.
Tiki nerwowe u dziecka – jak sobie z nimi radzić?
Tiki będą się pojawiać w chwili gdy dziecko czymś się zdenerwuje, dlatego musisz przede wszystkim je uspokoić, a najlepiej nie dopuszczać do sytuacji stresujących.
- Nie krytykuj malucha, nie śmiej się z niego i nie karz mu przestać, bo tylko pogłębisz problem. Dziecko się jeszcze bardziej zdenerwuje i tiki staną się częstsze.
- Przytul dziecko – to da mu poczucie bezpieczeństwa i wsparcie.
- Kontroluj czas przed telewizorem i komputerem – zbyt długie oglądanie telewizji czy gra na komputerze mogą być powodem nerwowości u dziecka.
- Przestrzegaj codziennych rytuałów – dają one dziecku poczucie bezpieczeństwa, wyznaczają granice, które pozwalają na przewidywalność i kontrolę czasu. Kładź malucha zawsze o tej samej porze, główne posiłki również podawaj o określonych godzinach.
Gdy zaobserwujesz, że tiki pojawiają się często i coraz trudniej jest ci uspokoić dziecko konieczna będzie wizyta u lekarza. Skieruje cię on kontrolę do neurologa, który zapyta o częstotliwość tików, kiedy się pojawiły oraz inne twoje obserwacje, które pomogą mu określić ich przyczynę. Aby wykluczyć poważniejsze zaburzenia zdrowotne zleci również badanie mózgu. Może być również konieczne odwiedzenie psychologa dziecięcego, który pomoże odnaleźć i wyleczyć przyczynę tików u dziecka.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: