RE-Wilanów, czyli Europejskie Dni Dziedzictwa w Wilanowie - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

RE-Wilanów, czyli Europejskie Dni Dziedzictwa w Wilanowie

25 września, z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, Muzeum Pałac w Wilanowie organizuje wydarzenie pod nazwą RE-Wilanów. W programie znajdą się m. in. spacery tematyczne, pokazy oraz animacje rodzinne, które pozwolą dowiedzieć się, jak od kuchni wygląda ochrona europejskiego dziedzictwa.

RE-Wilanów, czyli Europejskie Dni Dziedzictwa w Wilanowie

Autor zdjęcia/źródło: Muzeum Pałac w Wilanowie

Na przestrzeni kilku ostatnich lat wilanowski pałac i park zmieniły swoje oblicze. Dzięki pozyskanym dotacjom udało się przywrócić dawny splendor rezydencji Jana III Sobieskiego, będącej kamieniem milowym baroku polskiego. RE-Wilanów będzie okazją do spotkania zwiedzających z konserwatorami, archeologami i badaczami zaangażowanymi w proces rewitalizacji królewskich ogrodów i konserwacji zabytkowych wnętrz pałacu. Tego dnia będzie można wejść do miejsc, gdzie nadal prowadzone są prace konserwatorskie, zajrzeć za drzwi pracowni konserwacji i dowiedzieć się, jak Muzeum Pałac w Wilanowie dokumentuje dziedzictwo europejskie.             

W programie RE-Wilanowa każdy znajdzie coś dla siebie. Nie zabraknie spotkań dotyczących artystów na dworze Jana III Sobieskiego, wykładów o najpiękniejszych rzeźbach, obrazach, dekoracjach pałacowych czy odkryciach archeologicznych. W wilanowskich ogrodach będzie można odkryć tajniki hodowli róż, a we wnętrzach Sali Białej zobaczyć prezentację dotyczącą zastosowania technik 3D w dokumentacji zabytków.            

Moc atrakcji czeka również na rodziców z dziećmi. Podczas zaplanowanych na ten dzień warsztatów, maluchy usłyszą dźwięki dawnej rezydencji, ułożą ogrodowe puzzle i wspólnie z rodzicami zbudują z klocków wilanowski pałac.    


Program dla dzieci:   


13.00–14.00 i 17.00–18.00 Pogotowie małego amorka, Oranżeria        

Pogotowie dla barokowych rzeźb i obrazów jest pełne, a przyjmują w nim świetni lekarze dzieł sztuki – konserwatorzy. Kim jest konserwator, komu może pomóc i jakie ma narzędzia? Co może niszczyć obiekty zabytkowe i jakie są tego skutki? Co zrobić, gdy dzieło zachoruje? Jak należy się nim opiekować i jak można mu pomóc? Każde z dzieci będzie miało możliwość troskliwego zaopiekowania się chorym amorkiem. W trakcie warsztatów mali konserwatorzy zlepią kitem ubytki (dziury) i zadrapania na gipsowej figurce, wypolerują i oszlifują amorka, a na koniec pozłocą lub pomalują wyleczonego pacjenta.

12.00–13.00 i 15.00–16.00 Róża kole, Oranżeria   
W trakcie warsztatów będziemy odkrywali tajemnice róż. Wspólnie będziemy poszukiwać starych odmian tych kwiatów, poznamy dziką różę, dowiemy się, do czego tak naprawdę służą kolce, a nawet sprawdzimy, czy róża jest jadalna. Dzieci w wieku od siedmiu do dziewięciu lat czeka ciekawa wyprawa w świat pięknych i tajemniczych kwiatów.

14.00–15.00 i 16.00–17.00 Zbuduj europejską rezydencję, Oranżeria   
Z wilanowskich klocków szybko zbudujecie niewielki dworek szlachecki, podobny do tego który nabył w imieniu króla jego przyjaciel Marek Matczyński. Podpowiemy, jakie były kolejne etapy jego rozbudowy do czasu, kiedy stał się królewską rezydencją w typie pałacu między dziedzińcem a ogrodem.

12.00–18.00 W sali multimedialnej Muzeum Pałacu w Wilanowie będzie można obejrzeć e-learning poświęcony tematyce konserwacji.

Więcej informacji na stronie www.wilanow-palac.pl