Potrawy wigilijne dla dzieci – które maluch może zjeść, a których lepiej mu nie podawać? - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Potrawy wigilijne dla dzieci – które maluch może zjeść, a których lepiej mu nie podawać?

Potrawy wigilijne dla dzieci – które maluch może zjeść, a których lepiej mu nie podawać?

Autor zdjęcia/źródło: Potrawy wigilijne dla dzieci @ freepik.com

Polski stół wigilijny obfituje w potrawy choć bezmięsne, to jednak tłuste i ciężkostrawne, których maluchy nie powinny spożywać. Małe dzieci mają szczególne potrzeby, które w komponowaniu świątecznego menu musisz uwzględnić. Sprawdź jakie potrawy wigilijne dla dzieci możesz im podać, a jakich powinnaś unikać.

Nie wszystko co znajdzie się na wigilijnym stole może zjeść małe dziecko, a tym bardziej niemowlę. Nie słuchaj więc namów rodziny: „od święta to można” lub „niech spróbuje, co będziesz dziecku żałować” tylko zachowaj zdrowy rozsądek i zastosuj poniższe zasady. Maluch nie ucierpi na tym, że nie spróbuje wszystkich dwunastu potraw lub słodkiego deseru, którym delektują się dorośli, bo zupełnie inaczej odczuwa smaki. Może za to cierpieć, gdy je zje z powodu bólu brzuszka lub reakcji alergicznej, więc lepiej nie dopuścić do takiej sytuacji zwłaszcza w święta.

Potrawy wigilijne dla dzieci a rozszerzanie diety

W czasie świąt nie zapominaj o prawidłowym rozszerzaniu diety niemowlaka. Weź pod uwagę specjalne potrzeby żywieniowe małego dziecka i nie podawaj mu składników, których jeszcze nie zna. Potrawy dla dziecka nie powinny zawierać soli i cukru. Uważaj też na miód>> oraz najpopularniejsze alergeny takie jak gluten, mleko, orzechy, jajka mogą one wywołać silne reakcje takie jak wstrząs anafilaktyczny lub duszności.

Święta nie są dobrym czasem na eksperymenty, nie wprowadzaj więc do diety dziecka produktów, których wcześniej nigdy nie próbowało.

Jeśli jego organizm zareaguje na nie objawami alergicznymi, bólem brzuszka lub dusznością zamiast cieszyć się spokojnym czasem z rodziną będziecie szukać pomocy lekarskiej, o którą niełatwo w święta.

Potrawy wigilijne dla dzieci – tych potraw nie podawaj dziecku

Menu dziecka nie powinno zawierać dodatków soli i cukru oraz smażonych, wysoko przetworzonych i ciężkostrawnych potraw. Układ pokarmowy dziecka jest dużo wrażliwszy niż dorosłego człowieka, dlatego nie dawaj do próbowania malcowi nawet małej ilości potrawy z poniższej listy. Tym bardziej nie pozwalaj próbować dziecku różnych potraw, takie mieszanie wielu różnych składników nawet zdrowych może zaszkodzić małemu brzuszkowi, który nie poradzi sobie ze strawieniem produktów różnego rodzaju na raz.

Zrezygnuj z dań wigilijnych takich jak:

  • zupa grzybowa – grzyby są zbyt ciężkostrawne, dopiero dzieci po 7 roku życia mogą je jeść w małych ilościach, a im później wprowadzisz je do diety dziecka tym lepiej. Weź też pod uwagę fakt, że istnieje ryzyko związane ze spożyciem trujących grzybów, których organizm dziecka nie będzie w stanie zneutralizować.
  • smażony karp – jak również inne smażone ryby lub mięsa jest ciężkostrawny, a dodatkowo karp ma dużo ości, co stwarza niebezpieczeństwo zadławienia.
  • pierogi z kapustą i grzybami – szczególnie jeśli dodatkowo są okraszone tłuszczem również są ciężkostrawne, a do tego powodują wzdęcia i gazy.
  • sałatki z majonezem – majonez także jest ciężkostrawny, maluch może mieć po nim niestrawność oraz zaparcia.
  • słodkie ciasta – głównie ze względu na dużą zawartość cukru. Starsze dzieci pilnuj, aby nie zjadły zadużej ilości ciasta, bo robione głównie na bazie z białej mąki, śmietany i cukru jest bardzo kaloryczne i obciążające żołądek.
  • pierniki – zawierają miód, którego nie powinny spożywać dzieci do 1. roku życia.
  • orzechy i bakalie – z podawaniem ich w całości poczekaj do ukończenia przez malucha 2. roku życia. Wcześniej nie pogryzie ich on odpowiednio co nie tylko grozi niestrawnością, ale też może doprowadzić do zadławienia.

Potrawy wigilijne dla dzieci – co może zjeść dziecko?

  • barszcz czerwony – ale tylko domowy, przygotowany na bulionie, bez dodatku kostek rosołowych i podobnych przypraw. Zamiast ciężkostrawnych uszek dodaj do niego ziemniaki lub makaron.
  • ryby morskie – takie jak łosoś, halibut, dorsz gotowane w wodzie, na parze lub pieczone.

  • kompot z suszu bez cukru – z jabłek, śliwek, gruszek wspomoże układ trawienny i urozmaici smak.
  • sałatka jarzynowa z dodatkiem jogurtu naturalnego lub oliwy z oliwek zamiast majonezu
  • pierogi z serem, owocami – to dużo lżejsza wersja pierogów z kapustą i grzybami, które mogą jeść już dzieci powyżej 1. roku życia.

CZYTAJ TEŻ:

Jakie pieczywo dla dziecka i od kiedy podawać?>>

Szukasz pomysłu na personalizowany prezent? Sprawdź te propozycje. >>

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Kasiakozlowska0
    Kasiakozlowska0Ikona zgłaszania komentarza
    Świetny artykuł. Również uważam, że dzieciom nie należy wszystkiego podawać. Osobiście staram się przygotować kolację wigilijną tak, aby każdy z rodziny znalazł coś dla siebie.
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Oj tak. Przy dzieciakach jak i kobiety w ciąży muszą uważać bo nie wszystko jest lekkostrawne. A babcie i ciocie podtykaja... No weź spróbuj choć odrobinę.. na pewno ci nie zaszkodzi... A potem kończy się bólem brzucha i nieprzespaną nocą.