Plan opieki przedporodowej – co powinnaś mieć zapewnione? - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Plan opieki przedporodowej – co powinnaś mieć zapewnione?

Plan opieki przedporodowej – co powinnaś mieć zapewnione?

Autor zdjęcia/źródło: plan porodowy@flikr.com/Oregon State University

Lekarz sprawujący opiekę nad ciężarną oraz położna ustalają plan opieki przedporodowej i plan porodu. Pierwszy z nich obejmuje procedury medyczne związane z opieką przedporodową i określa czas ich wykonania, natomiast plan porodu zawiera informacje dotyczące czynników ryzyka powikłań przedporodowych i śródporodowych oraz określa preferencje rodzącej kobiety.

Plan opieki przedporodowej i plan porodu są istotną częścią całej dokumentacji medycznej. Ciężarna objęta jest opieką medyczną przez cały okres ciąży oraz edukowana  przedporodowo przez położną od 21 tygodnia ciąży.  Ciężarnej w ramach planu należy umożliwić wybór miejsca porodu oraz poinformować  ją o wszystkich wskazaniach i przeciwwskazaniach.


Osoby sprawujące opiekę  medyczną  nad ciężarną oraz inne osoby uczestniczące bezpośrednio w udzielaniu świadczeń zdrowotnych omawiają z rodzącą sposoby radzenia sobie z bólem i przy wykonywaniu wszelkich zabiegów i badań  każdorazowo  powinny uzyskać  od rodzącej  zgodę na ich wykonanie.


Opieka w ciąży – czego dotyczy?

  • Suplementacji jodem od początku ciąży i w trakcie karmienia. Szczegóły dawkowania podaje lekarz prowadzący. Wskazane jest wykonanie przez ciężarną  badania tarczycy (TSH) między 4 a 8 tygodniem ciąży. Także zalecana jest suplementacja kwasem foliowym,  co najmniej miesiąc przed zajściem w ciąże do 12 tygodnia ciąży.
  • Uczestnictwa w szkole rodzenia, które często związane są z oddziałami ginekologiczno-położniczymi. Szkoła przygotowuje praktycznie i teoretycznie do porodu ale także pozwala obniżyć lęk związany z ciążą i zbliżającym się porodem
  • Szeregu świadczeń profilaktycznych oraz badań diagnostycznych i konsultacji medycznych:

Do 10 tygodnia ciąży oprócz konsultacji medycznych i badań diagnostycznych, kobieta ma pobieraną krew na sprawdzenie grupy. Poza tym przechodzi badanie ginekologiczne oraz badanie gruczołów sutkowych, cytologie i  badanie na czystość pochwy, badanie stężenia glukozy we krwi, morfologię krwi oraz badanie moczu, przegląd stomatologiczny określający stan jamy ustnej a także badania w kierunku toksoplazmozy, różyczki, VDRL (kiły) HIV i HCV
Miedzy 11 a 14 tygodniem ciąży oprócz badań ginekologicznych, pomiaru ciśnienia krwi i masy ciała oraz oceny ryzyka ciążowego przeprowadza się badanie USG i ogólne badanie moczu.
15 – 20 tydzień to oprócz przeprowadzonych badań ginekologicznych, pomiaru ciśnienia krwi, porównaniu masy ciała i oceny ryzyka ciążowego, robiona jest ponowna morfologia  krwi i badanie ogólne moczu oraz badanie czystości pochwy.
Od  21 do 26 tygodnia dochodzi ocena czynności serca płodu oraz skierowanie wydane przez lekarza prowadzącego do położnej środowiskowej  w celu praktycznego i teoretycznego przygotowania do porodu, połogu i karmienia piersią. Powtarza się badanie w kierunku toksoplazmozy oraz przeprowadza badania na stężenie glukozy we krwi.
27 – 32 tydzień ciąży oprócz okresowych stałych badań przynosi badania na przeciwciała odpornościowe oraz w przypadku wskazań zalecane jest podanie globuliny anty-D
Między 33 a 37 tygodniem ciąży do badań ogólnych dochodzi ocena wymiarów miednicy  oraz konsultacja lekarza specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii, natomiast do badań diagnostycznych  dochodzą powtórne badania w kierunku HIV,  na nosicielstwo wirusa zapalenia wątroby typu B oraz VDRL i HCV i posiew z przedsionka pochwy oraz odbytu w kierunku paciorkowców.
Od 38 do 39 tygodnia dochodzą badania położnicze i ocena ruchów płodu  oraz skierowanie do szpitala po 41 tygodniu ciąży. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Jak przygotować się do porodu i dobrze przez niego przejść? PORADY POŁOŻNEJ>>

Dlaczego warto opracować plan porodu? PRZYKŁADOWY PLAN!>>