Pierwsze odparzenia – co stosować? - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Pierwsze odparzenia – co stosować?

Pierwsze odparzenia – co stosować?

Autor zdjęcia/źródło: pixabay @

Skóra maluszka jest bardzo wrażliwa – jej warstwa ochronna jest jeszcze niewykształcona. Dlatego szkrab nie radzi sobie z zewnętrznymi czynnikami.

Mocno narażona na działanie tychże jest właśnie pupa malca – przez cały czas ukryta pod pieluszką, przez co wpływa na nią działanie ciepła i wilgoci. 

Pierwszym objawem, że dzieje się coś niepokojącego jest zaczerwienienie. To sygnał, że należy zwrócić szczególną uwagę na higienę krocza i pupy malca. Podstawowym i najlepszym środkiem jest wietrzenie – przy zmianie pieluszki, rano podczas toalety i przed kąpielą warto pozwolić malcowi poleżeć dłużej bez pieluszki. Jeśli jest taka możliwość również w ciągu dnia – warto. Powietrze korzystnie wpływa na stan skóry – zapobiega namnażaniu się chorobotwórczych bakterii i grzybów.

To jednak nie wystarcza. Kiedy pupa malca staje się zaczerwieniona to znak, że potrzebuje dodatkowej ochrony. Warto więc posmarować podrażnione okolice specjalnym kremem, który przyspieszy regenerację skóry i nie dopuści do pogorszenia się jej stanu. Odparzenia są dokuczliwe i dlatego maluch częściej płacze i się wierci. Koniecznie, zmieniając malcowi pieluszkę umyj dokładnie okolice krocza i pupy, osusz papierowym ręcznikiem lub przeznaczoną do tego pieluszką tetrową, a następnie sięgnij po krem, który łagodzi i chroni delikatną skórę dziecka z potwierdzoną klinicznie skutecznością, działając na trzy sposoby: działa kojąco na podrażnioną skórę za sprawą zawartego w nim emolientu, łagodzi podrażnienia dzięki właściwościom chłodzącym oraz tworzy wodoodporną warstwę ochronną, chroniącą.

Jak zadbać o pępek niemowlaka? SPRAWDŹ >>

Sponsorem artykułu jest:

Sudocrem logo

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    I nie dopuścić do odparzenia.. często po prostu zaglądać w pielusze dziecka. Bo jeśli przydarzy się raz, skórka będzie bardziej narażona..
  • Awatar użytkownika monika.g
    monika.gIkona zgłaszania komentarza
    Wietrzenie to podstawa, zwłaszcza podczas upałów. Synek mojej siostry ciotecznej teraz najchętniej leżałby bez pieluchy, siostra mówi, że jest najszczęśliwszy jak mu ją zdejmuje :)
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Dobrym sposobem jest częste wietrzenie dziecka, by skóra mogła pooddychać..