Perfumy, których będziemy używać lub które podarujemy powinny odzwierciedlać nas, dlatego inny zapach wybierze osoba spokojna, melancholijna a zupełnie inny będzie pasował do osoby o naturze energicznej.
Zanim przystąpimy do wyboru odpowiedniego zapachu należy określić kilka istotnych czynników m.in. o jakiej porze dnia będziemy korzystać z danego zapachu? Na jakie okazje go potrzebujemy?
Dobór odpowiedniego zapachu jest niezwykle istotny i należy pamiętam o tym, że pachnidła których użyjemy na imprezie, mogą wydać się zbyt intensywne i odważne, jeżeli będziemy nimi pachnieć pracy lub na lunchu ze znajomymi.
Perfumy to nic innego jak kompozycje…kompozycje zapachowe, często kwiatowe.
Kompozycje takie są zazwyczaj mieszaninami kilkunastu, kilkudziesięciu, a nawet kilkuset składników, z których część jest pochodzenia naturalnego, a część to syntetyczne związki chemiczne.
I jak każda kompozycja mają swoje nuty
Możemy wyodrębnić trzy nuty zapachowe perfum: nutę bazową( dolną) , nutę średnią ( serca) i nutę wysoką ( głowy).
- Na samym początku wyczuwalna jest nuta głowy, czyli nuta górna. Można zaryzykować stwierdzenie, że to wizytówka perfum, która kojarzy się z daną marką. To przeważnie nuta głowy decyduje o tym, czy dany zapach nam się spodoba. Nuta głowy jest wyczuwalna od kilkunastu minut do pół godziny. Przeważają w niej zapachy lekkie, lecz intensywne – zapachy cytrusowe, zielone, ziołowe lub owocowe lekkie
- Następna nuta zwaną nutą serca lub środkową jest bardzo ważna. To sam środek zapachu perfum jest dominujący w tym trzynutowym zestawieniu. Nuta serca utrzymuje się na skórze godzinę, dwie, a w dobrych gatunkowo perfumach nawet cztery. Ten zapach nadaje perfumom charakter a składa się głównie z zapachów kwiatowych i korzennych.
- Ostatnią nutą jest nuta bazy. Jest to tło zapachu. Nazywana jest też nutą podstawową. Jest wyczuwalna od kilkunastu godzin do kilku dni dzięki specjalnym utrwalaczom. Jest najcięższą nutą zapachową, ponieważ dodawane są do niej składniki nadające jej ciężkość. To ona decyduje do jakiej grupy zapachów zakwalifikujemy dane perfumy. W akordzie bazowym wykorzystuje się takie substancje, jak ambra, piżmo, żywice leśne, cywet. Czasem ich woń rozpoznaje się i po kilku dniach, nawet jeśli perfumy nie były później używane
Zapachy w akordach przeplata się często na sposób przypominający tworzenie muzyki lub poezji. Są więc kompozycje z zapachem wiodącym, tworzonym w ten sposób, że we wszystkich trzech akordach część składników ma do siebie zbliżony zapach; kompozycje "rymowane", w których występują dwa lub więcej podobnie pachnących składników w akordzie bazowym i wysokim, zaś akord średni jest ich pozbawiony oraz najtrudniejszy do skomponowania, ale jednocześnie najbardziej oryginalne, kompozycje "kontrastowe", w których nie ma powtarzających się składników, a zamiast tego są składniki, które są z sobą w ostrym kontraście, niwelowanym i uzupełnianym przez składniki neutralne.
NUTY GÓRNE
Cytrusowa
Do tej grupy należą zapachy bardzo świeże, głównie cytrynowy, pomarańczowy, lemonkowy, grejpfrutowy i bergamotowy. Ze względu na swoją ulotność najczęściej tworzą górną nutę zapachu, jednak nie jest to regułą. Są to wonie uniwersalne odpowiednie zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.
Aldehydowa
Pachnidła z tej rodziny uznawane są bardzo nowoczesne. Po raz pierwszy pojawiły się w Chanel No 5 w 1920 roku. Zapach ten stworzył Ernest Beaux dla znanej paryskiej projektantki mody Gabrielle „Coco” Chanel. Aldehydy ze względu na swą wyrazistość dedykowane są kobietom zmysłowym i odważnym.
Owocowa lekka
Do tej grupy zalicza się zapachy lekkie i świeże, lecz nie cytrusowe. Przeważą w niej owoce takie jak: melon, arbuz, ananas, miąższ kaktusa lub ogórki. Są to zapachy określane zwykle jako wodne. Perfumy z tej rodziny są zwykle łagodne, określane są jako miłe, elastyczne i nowoczesne.
Zielona
W tej grupie spotkamy się z typowymi botanicznymi zapachami. Mogą to być np.: liście, łodygi, świeżo skoszona trawa, ogórek. Dzięki niej perfumy zyskują soczystość, elastyczność i delikatną świeżość.
Ziołowa
Zapachy w tej rodzinie są powiązane z zapachami zielonymi. Jednak w tej grupie jest przewaga aromatów kojarzących się z miętą, kamforą czy eukaliptusem. Pochodzą z roślin takich jak: rozmaryn szałwia, mięta, lawenda. często są to jednocześnie zapachy ziołowe i kwiatowe.
Ziołowa ostra
Są to typowe zapachy ziół używanych jako przyprawy kuchenne. Oprócz typowo ziołowego zapachu odnajduje się tu również element ostrości, który daje unikalne, aromatyczne wrażenie zapachowe.
Leśna – z drzew iglastych
Są to głównie zapachy drzew iglastych i żywicy, które mogą również eksponować zapach cytrusów, ziół i przypraw jako dodatków do ich typowo ziemistego charakteru. W tej rodzinie dominują zapachy żywiczne i zielone. Olejek sosnowy ma charakter leśny z akcentami cytrusowymi natomiast olejek jodłowy ma zapach aromatyczno-żywiczny z odcieniami słodkości.
NUTY SERCA
Owocowa – ciemna
Zapachy z tej rodziny charakteryzują się bardzo intensywnym słodkim zapachem dlatego najczęściej tworzą nutę środkową, a nawet nutę bazową perfum. Do tej grupy należy m.in.: malina, brzoskwinia, czarna porzeczka o jabłko.
Kwiatowe
Nuty kwiatowe zwykle tworzą serce zapachu. Mogą być łączone z zapachami lekkimi, zielonymi, kwiatowymi i ciężkimi. W zapach lekkich przeważają kwiaty wiosenne np.: lilie, bez lilak, frezje i lekkie nuty łączone z zapachami cytrusowymi i owocowymi.
W grupie zapachów kwiatowych wyróżnia się podgrupy: kwiatowo-owocową, kwiatowo-orientalną, kwiatowo-wodną, kwiatowo-zieloną czy kwiatowo-aldehydową.
NUTY BAZOWE
Drewniana
W tej rodzinie jest wiele zróżnicowanych zapachów przypominających las, drewno czy ściółkę leśną. Pachnidła te zwykle zawierają wyciągi z drzewa cedrowego, kamforowego lub sandałowego. Są to aromaty bardzo spokojne i harmonijne. Perfumy z nutą drewnianą uchodzą za eleganckie i stonowane jednak po połączeniu z nutami wodnymi idealnie nadają się do noszenie na co dzień np. do pracy. Do tej rodziny należy także aromat wetiwerowy pozyskiwany z korzeni trawy Vetiveria zizianioides. Jego woń może budzić skojarzenia ze zbutwiałymi korzeniami czy wilgotną ziemią, używa się go głównie przy tworzeniu męskich kompozycji(np. Vetiver Guerlaina) ale nie tylko! Wśród zapachów dla pań znajdziemy np. Chanel Chance. Wetiwer jest uważany za afrodyzjak.
Ambrowa
Naturalna ambra jest patologiczna wydzieliną przewodu pokarmowego kaszalota. Obecnie jednak ze względów ekologicznych jest zastępowana syntetycznymi odpowiednikami. Sama w sobie posiada zapach mogący uchodzić za nieprzyjemny, kojarzony nawet z końskim potem z niuansami wody morskiej. Mimo to dzięki swym właściwościom przenoszenia i utrwalania zapachów jest tak pożądany w branży perfumeryjnej.
Zwierzęca
Oprócz ambry pochodzenia zwierzęcego są również niezwykle popularne piżmo oraz cywet, które również ze względu na ochronę gatunków zastępowane są syntetykami. W odpowiednim rozcieńczeniu nadają perfumom ciężki, słodki zapach.
Skórzana
Zapachy należące do tej grupy pachną nie tylko wyrobami skórzanymi, kojarzą się one także z tytoniem czy dymem. Są to zapachy idealnie pasujące do zadymionych wnętrz, dla eleganckich panów z nieco tradycyjnym podejściem do życia.
Mech dębowy
Typowy mech dębowy pachnie podobnie do alg z z nutami smoły, fenolu i domieszki. Po dodaniu kumaryny, paczuli, lawendy oraz bergamotki uzyskuje się zapach Fougere (paproć). Mężczyzna używając tego typu pachnidła sprawia wrażenie osoby przebojowej i zdecydowanej.
Balsamiczna
Zapachy te są słodkie, ciężkie, często można wyczuć w nich czekoladę, wanilię, kadzidła lub żywicę. Uznawane są za erotyczne i zmysłowe.
Aromatyczno-słodka
Wonie te kojarzone są z orientalnymi, jednak w niej wykorzystywane są zapachy nie używane wcześniej w perfumiarstwie. Może to być zapach waty cukrowej, pralinek, lukrecji i wielu innych. Perfumy zawierające te nuty można określić jako zmysłowe i przyciągające, lecz nie erotyczne, bardziej jako przyjazne.
Ale to nie wszystko…
W każdej nucie mamy również kategorie zapachowe które tworzą owe kompozycje….dobór zależy od każdego z nas indywidualnie i…od naszego Ph :)
Kategorie zapachów:
- zapachy kwiatowe – dominują w nich nuty kwiatowe; najpopularniejsze kwiaty wykorzystywane do komponowania tych zapachów to: jaśmin, fiołek, róża, gardenia, kwiat pomarańczy, ylang-ylang;
- zapachy szyprowe – „chypre” to francuskie słowo oznaczające Cypr; określeniem typ posłużył się kiedyś François Coty, aby określić zapach, będąc pod wpływem zachwytu bogactwem aromatów występujących na Cyprze; zapach ten składa się z takich składników jak: jaśmin, bergamotka, dąb, cytrusy;
- zapachy aldehydowe – pierwszym rodzajem perfum z tej grypy był najpopularniejszy obecnie zapach stworzony przez Coco Chanel w latach 20. XX wieku;
- zapachy fougere – określenie „fougere” pochodzi od francuskiego słowa paproć i jak wskazuje źródłosłów, podstawą tego zapachu są paprocie, a poza nimi mech i lawenda; zapachy z grupy fougere są wykorzystywane do komponowania wielu zapachów męskich;
- zapachy tytoniowo-skórzane – są to ciepłe zapachy korzenne i dymne, przywodzące na myśl zapach skóry;
- zapachy drzewne – oparte na zapachach sandałowca, cedru i paczuli; są wykorzystywane do komponowania wielu zapachów męskich;
- zapachy orientalne – połączenie wanilii z piżmem, nutami kwiatowymi i drzewnymi; są to kompozycje o ciepłej i egzotycznej barwie;
- zapachy cytrusowe – najważniejsze składniki to: cytryna, limonka, pomarańcza, mandarynka; zapachy cytrusowe są jednym z najstarszych rodzajów zapachowych; kompozycje cytrusowe cechuje świeżość, mają właściwości pobudzające i energetyzujące.
I jeszcze jedno – pamiętajmy również o oznaczeniach jakie znajdują się na butelce – nie każde perfumy są perfumami.
Perfumy to nic innego jak olejki zapachowe pozyskiwane z różnych części roślin jak np. kwiat róży czy łodyga bambusu
W zależności od zawartości olejków zapachowych stosuje się następujące nazewnictwo:
- Extrait de Parfum (ekstrakt perfum) – 44-60%;
- Parfum (perfumy, ekstrakt, perfumy właściwe) – 20-43%;
- Eau de Parfum (woda perfumowana) skrót EdP – 13-19%;
- Eau de Toilette (woda toaletowa) skrót EdT – 8-12%;
- Eau de Cologne (woda kolońska) skrót EdC – 4-7%; TM Koelnisch Wasser
- Eau Fraîche (woda odświeżająca) eau de solide skrót EdS – 1-3%; TM EdS
A na koniec…nie pozostaje nic innego jak wybrać się do dobrej perfumerii po zakup ulubionych perfum…ale z płatnością poczekajmy do następnego dnia, bo może te obok byłyby lepsze?
Wesołych Świąt i Pachnącego Nowego Roku ! :)