Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że choruje na zespół policystycznych jajników. Objawy tej choroby często są trudne do zdiagnozowania. Dopiero wielomiesięczne starania o zajście w ciążę, które nie przynoszą rezultatów skłaniają do dogłębnego badania i pozwalają wykryć PCOS.
Czym jest zespół policystycznych jajników?
Objawy tej choroby związane są z nieprawidłową gospodarką hormonalną. Kobiety chorujące na PCOS mają zbyt wysoki poziom hormonu luteinizującego (LH) oraz zachwiane proporcje FSH/LH. Wydawałoby się, że przecież skoro poziom hormonu LH jest wysoki to nie powinno być problemu z owulacją, bo właśnie pod wpływem tego hormonu jest ona wywoływana. Jednak zbyt duży jego poziom sprawia, że w jajnikach pojawia się za duża ilość pęcherzyków Graafa, które nie dojrzewają, przez co nie są w stanie wytworzyć ciałka żółtego i uwolnić dojrzałego do zapłodnienia jajeczka. Nie wzrasta również ilość progesteronu, co sprawia, że nie dochodzi do owulacji. Dodatkowo duża ilość pęcherzyków produkuje androgeny – hormony męskie odpowiedzialne za nadmierne owłosienie. Pęcherzyki niezdolne do uwolnienia jajeczek (które cały czas są niedojrzałe) z jajnika obumierają i zalegają w jajnikach tworząc torbiele, czyli cysty – stąd nazwa policystycznych jajników.
Zespół policystycznych jajników objawy:
- skąpe lub nieregularne miesiączki
- nadmierne owłosienie (hirsutyzm) na twarzy, udach, pośladkach, plecach
- nadmierne tycie (zwłaszcza w talii) bez konkretnej przyczyny, nie objadasz się a tyjesz
- intensywny trądzik - także na klatce piersiowej, plecach, mocno przetłuszczająca się skóra,
- przerzedzone włosy lub łysienie typu męskiego: na czubku głowy lub z tzw. zakolami
- nadciśnienie
- podwyższony poziom cukru we krwi
- brak owulacji
- bezskuteczne starania o dziecko
- mikrotorbiele w jajnikach (widoczne podczas USG)
Zespół policystycznych jajników leczenie
Przyczyna PCOS nie jest znana, uważa się, że jest to choroba genetyczna. Podejrzewając chorobę lekarz zleci przede wszystkim badanie poziomu hormonów oraz USG dopochwowe, na którym będą widoczne torbiele wokół jajników. PCOS da się i powinno się leczyć, nawet jeśli nie planujesz zajścia w ciążę. Nieleczony zespół policystycznych jajników może prowadzić do cukrzycy, nadciśnienia i miażdżycy, a nawet raka błony śluzowej macicy. Leczenie polega na przyjmowaniu leków regulujących poziom androgenów. Często podaje się również dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, które pozwalają na „uśpienie” jajników i uregulowanie cyklu oraz wywołanie owulacji.