Obserwuj brzuch przed porodem - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Obserwuj brzuch przed porodem

Obserwuj brzuch przed porodem

Autor zdjęcia/źródło: Ruchy dziecka przed porodem@flikr.com/edgarholguin

Czas ciąży to dla większości kobiet okres wzmożonej obserwacji, oczekiwania i niepokoju. Pod jej koniec dochodzi jednak nowe zmartwienie a mianowicie niepokój o ruchy dziecka przed porodem. Mała ruchliwość płodu w tym okresie nie jest rzeczą normalną a zlekceważenie jej może mieć poważne następstwa.

Zaczynamy się martwić o ruchy płodu niemal od razu po ich wystąpieniu. Ich częstotliwość  przez cały okres ciąży nie zmienia się, natomiast powinnyśmy przygotować się na to, że przed porodem ruchy dziecka ulegną zmianie.

Jakie są ruchy dziecka przed porodem?


Płód ma coraz mniej miejsca w macicy i nie jest w stanie swobodnie się poruszać. Przed porodem dziecko przyjmuje pozycje w której przez 97% czasu jego głowa jest skierowana w stronę kanału rodnego matki. Nie oznacza to jednak, że  przestaje się poruszać tylko rzadziej zdarzają się jego wyraźne, duże ruchy. Przed rozwiązaniem częściej odczuwamy wiercenie się dziecka, szturchanie oraz łaskotanie. Tuż przed narodzinami dziecko może być spokojniejsze, a jego kopniaki lżejsze. Po prostu w kanale rodnym jest mu ciasno. Ale jeśli będziemy tym zaniepokojone, spotkajmy się z ginekologiem.  Liczmy i zapisujmy ruchy płodu, wówczas łatwo wychwycimy ewentualne zmniejszenie ich ilości. Lekarz prowadzący może zasugerować liczenie ruchów już w  37. tygodniu ciąży. Ilość ruchów dzidziusia w brzuchu jest istotna i adekwatna do jego samopoczucia.  Liczymy je według najprostszej metody, w ciągu trzech wybranych godzin w trakcie dnia, np. rano, w porze obiadowej i wieczorem. Za każdym razem po godzinie.  Innym sposobem liczenia jest karta Cardiff, gdzie pacjentka liczy ruchy dziecka od swojego przebudzenia do dziesięciu ruchów dzidziusia i zaznacza na specjalnej karcie datę i godzinę o której zakończyła liczenie. Po pewnym czasie wypełniania powstaje wykres na podstawie którego mamy informacje o ewentualnym zagrożeniu. Zdrowe dzieci wykonują przynajmniej dziesięć kopnięć w ciągu dwóch godzin. Musimy przy tym pamiętać, że każde dziecko jest inne i dzięki liczeniu ruchów płodu każda z nas jest w stanie określić, jaka ich ilość jest normalna u jej dziecka. Jeśli w ciągu dwóch godzin dziecko poruszy się mniej niż 10 razy, powinnyśmy skontaktować się z lekarzem. Konsultacja lekarska jest wskazana również wtedy, gdy zaszła wyraźna lub nagła zmiana w ruchach dziecka.


Gdy nie czujemy ruchów dziecka


Gdy dziecko zupełnie przestało się poruszać powinnyśmy wypić szklankę soku lub zimnej wody lub chodzić przez kilka minut. Jeżeli dziecko nadal nie zacznie się ruszać, w żadnym wypadku nie możemy zwlekać z wizytą u lekarza. Najprawdopodobniej przeprowadzi on badania monitorujące stan płodu. Jednym z takich badań jest USG.  Badany jest również rytm serca dziecka.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kiedy czuć ruchy dziecka?>>

Dziecięce igraszki w łonie matki>>

 



Najnowsze komentarze