Naturalne metody wspierające laktację (zioła, słód jęczmienny itp.) - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Naturalne metody wspierające laktację (zioła, słód jęczmienny itp.)

Naturalne metody wspierające laktację (zioła, słód jęczmienny itp.)

Autor zdjęcia/źródło: Pexels, cottonbro studio

Niedostateczna ilość pokarmu to jest jeden z dwóch najczęstszych powodów, dla których mamy rezygnują z karmienia piersią. Jeśli wydaje ci się, że masz za mało pokarmu, lub wskazuje na to waga maluszka, to takim myślom może bardzo często towarzyszyć poczucie porażki, frustracji, winy i myśli, że jest się niewystarczającą mamą.

Nie ma sensu, trzeba do zagadnienia podejść na spokojnie, bo nie taki diabeł straszny jak go malują!

Rozterki jakie przynosi z sobą początkowy etap karmienia piersią, są najczęściej spowodowane obawą, czy ilość pokarmu w piersiach jest wystarczająca dla malucha? Czy dziecko nie jest głodne? Czy będzie prawidłowo przybierać na wadze?

Oto kilka rad, które w razie czego wspomogą laktację.

Skorzystaj z pomocy doradcy laktacyjnego

Niedostateczna ilość pokarmu jest główną przyczyną rezygnacji z karmienia piersią, warto jest więc poszukać wsparcia. Jeśli są podejrzenia, że w piersiach jest za mało pokarmu, lub gdy wskazuje na to waga dziecka, nie trzeba się tym od razu stresować, wróżąc porażkę swojego macierzyństwa. Poza tym należy pamiętać, że hormonalna huśtawka, jakiej kobieta doświadcza w połogu nie pomaga w obiektywnej ocenie sytuacji. W takiej sytuacji najlepsza jest konsultacja laktacyjna. To jest bardzo dobry pomysł!

Preparaty zawierające słód jęczmienny

Preparaty słodu jęczmiennego, a tak dokładnie zawarty w nich składnik beta – glukan, są najczęściej wybieranym sposobem na wzmocnienie produkcji pokarmu. Słód jęczmienny to są ziarna jęczmienia poddane kiełkowaniu, czyli tzw. słodowaniu. Działanie zwiększające laktację posiadają budujące jego ściany komórkowe polisacharydy (wielocukry). Udowodnione jest, że nietrawione w przewodzie pokarmowym beta-glukany łączą się z genami odpowiedzialnymi za ekspresję prolaktyny, i poprzez ten proces mają wpływ na jej zwiększone wytwarzanie. Słód jęczmienny jest dobrze poznanym naturalnym składnikiem, którego laktogenne działanie obserwowane jest na poziomie komórkowym. Bezpieczeństwo stosowania i pozytywne skutki działania preparatów zawierających słód jęczmienny są potwierdzone długoletnią praktyką doradców laktacyjnych.

Piwo bezalkoholowe, słód i kawa zbożowa

Piwo bezalkoholowe zawiera wprawdzie słód jęczmienny, ale nie jest potwierdzona w takim piwie zawartość beta-glukanu. Bardzo podobnie jest w przypadku słodziwa, którego skład oparty jest na jęczmieniu poddanym kiełkowaniu. Trudno więc w tych przypadkach o jakąś racjonalną opinię w przedmiocie działania wspomagającego laktację. A kawa zbożowa? Oczywiście, że jest bardzo smaczna, ale czy działa na wzmożenie laktacji? Kawa zbożowa wprawdzie zawiera jęczmień, żyto, cykorię,orkisz, czy też żyto, ale trudno jest wyrokować, że akurat zawarty w nich jęczmień wystarcza, aby można było powiedzieć, że są to środki wzbudzające laktację. Sam jęczmień to jeszcze nie jest wszystko. Za laktogenny efekt odpowiada proces słodowania jęczmienia, a w kawach zbożowych słodowanego jęczmienia jest brak.

Uwaga!

Preparatów opartych na słodzie jęczmiennym nie mogą stosować kobiety uczulone na gluten!

Zioła na laktację

  • Kozieradka – reguluje pracę żołądka, poziom cukru we krwi, obniża poziom cholesterolu, pobudza czynność krwiotwórczą szpiku kostnego i przyczynia się do zwiększenia ilości czerwonych krwinek. Kozieradka może stymulować produkcję mleka poprzez swoje antagonistyczne działanie wobec dopaminy. Zawarte w kozieradce fitoestrogeny stymulują wzrost tkanki gruczołowej piersi. Poza tym pro laktacyjne działanie kozieradki wynika z tego, że ewidentnie zwiększa wydzielanie potu, a przecież pierś to jest zmodyfikowany gruczoł potowy.
  • Moringa – korzenie tego azjatyckiego drzewa wykazują działanie przeciwzapalne.

Inne jego części są bogatym źródłem manganu, chromu i baru, a także antyoksydantów. Liście moringi mają bogate wartości odżywcze, uzupełniając dietę w aminokwasy oraz kwasy tłuszczowe omega 3, 6 i 9. O morindze jako preparacie wspierającym laktację mówi bardzo mało źródeł polskich. Jednak mamy w Indonezji i na Filipinach polecają na laktację właśnie moringę. Moringa oleifera ewidentnie zwiększa poziom prolaktyny, i poprzez to może wpływać na zwiększenie produkcji pokarmu.

  • Drapacz lekarski,
  • Sproszkowany korzeń prawoślazu lekarskiego i anyżu;
  • Rutwica lekarska; pokrzywa zwyczajna i lucerna - to zioła dostępne w postaci liściastej, dlatego można sporządzić z nich wywary i herbaty;
  • Kmin rzymski (kumin) i kminek zwyczajny - to korzenne przyprawy, które nadają potrawom specyficzny smak. Kminek doskonale pasuje do dań kuchni polskiej, natomiast kmin rzymski dobrze sprawdza się w daniach kuchni indyjskiej;
  • Ostropest plamisty.

Jak przyrządzać wywar z ziół?

Trzeba wsypać do szklanki łyżkę stołową wybranego zioła, albo kompozycji z wybranych ziół, a następnie należy zalać zioła wrzątkiem. Po kilku minutach należy przełożyć płyn do garnka i niezbyt intensywnie gotować go przez ok. 15 minut. Na końcu trzeba wywar odsączyć przez gęste sitko.

Suplementy diety

  • Herbatka na laktację Bocianek – bazuje na wyselekcjonowanych gatunkach ziół. W pełni naturalny i bogaty skład. Ma znacznie szersze działanie niż tylko wsparcie procesu laktacji(nie zawiera kopru włoskiego!).
  • Musli dla kobiet karmiących Bocianek - cechuje się naturalnym składem, wspomagającym dostarczenie optymalnej ilości najważniejszych witamin i składników mineralnych niezbędnych dla organizmu kobiety karmiącej piersią. To dobre uzupełnienie codziennej diety kobiety karmiącej;
  • Tabletki na laktację Bocianek -to suplement diety dla matek karmiących. Jest to doskonała alternatywa dla naparów ziołowych. Zawiera szereg ziół o działaniu mlekopędnym oraz dostarcza niezbędnych witamin i mikroelementów;
  • Proszek na laktację MOM Sos to dzisiaj jeden z najczęściej popieranych produktów stymulujących laktację, opartych na słodzie jęczmiennym.Oprócz tego zawiera szereg witamin i minerałów. Ma dobry, ciasteczkowy smak, a jego różowy kolor spowodowany jest obecnością odrobiny czerwonego buraka w składzie. Proszek ten można mieszać z mlekiem.

I jeszcze na koniec:

Karmienie piersią jest zdecydowanie najlepszym sposobem zapewnienia dziecku niezbędnych do życia składników pokarmowych. Gdy proces laktacji napotyka na przeszkody dobrze jest skorzystać z rad specjalistów oraz z naturalnych metod wspierających produkcję mleka u kobiety. Nie ulega wątpliwości, że należy zrobić wszystko, by jak najdłużej karmić malucha własnym mlekiem, gdyż decyduje to o późniejszym zdrowiu zarówno dziecka, jak i jego matki. Tak gra jest zdecydowanie warta świeczki!