Mini poradnik oszczędzania cz. IV Jak oszczędzić na nieuniknionych wydatkach domowych? - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Mini poradnik oszczędzania cz. IV Jak oszczędzić na nieuniknionych wydatkach domowych?

Choć kryzys wymaga od nas odmówienie sobie pewnych rzeczy, to jednak są takie wydatki domowe, które ponosić trzeba jak chociażby: opłaty za prąd, wodę, gaz, opał. Płacić trzeba, ale można próbować ograniczyć te konieczne wydatki.

Energia jest coraz droższa, a zbliżająca się zima przyprawia nas o ból głowy i to wcale nie przez pogodę, ale przez konieczność zakupu opału bądź opłacenia ogrzewania. Niestety nawet w czasach kryzysu takich wydatków uniknąć się nie da. Zmieniając jednak pewne przyzwyczajenia i trzymając się prostych zasad, można choć trochę ograniczyć wydatki domowe.

 

  1. Pamiętaj o prostych nawykach: wyłączaj światło zawsze po wyjściu z pomieszczenia, zakręcaj wodę, kiedy jej nie używasz, nie marnuj bez potrzeby gazu np. gotując zbyt duże ilości wody czy nie zestawiając od razu czajnika z wrzącą wodą.

  2. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, zmień wszystkie żarówki w domu na energooszczędne lub – jeszcze lepiej – żarówki LED.

  3. Kupując sprzęt RTV i AGD zwracaj uwagę na to, czy jest energooszczędny.

  4. Nie zostawiaj sprzętów w trybie czuwania, tylko zawsze wyłączaj je z sieci.

  5. Zainwestuj w porządne garnki oraz szybkowar, a w perspektywie kilku miesięcy koszta ci się zwrócą i zaczniesz oszczędzać na gazie / prądzie podczas gotowania.

  6. Przelicz koszty ogrzewania mieszkania i jeśli masz własne, zastanów się, jaki opał będzie najbardziej opłacalny.

  7. Pamiętaj, że ocieplony dom, to dom, w którym zużyjesz o połowę mniej opału do jego ogrzania! Takie inwestycje zwrócą się w krótkim czasie!

  8. Staraj się wykorzystywać wodę np. po kąpaniu maluszka choćby do zmycia podłóg.

  9. Zamiast kilkukrotnie prać zaplamione ubrania, kup lepszy proszek i odplamiacz.

  10. Jeśli wciąż zapominasz o wyłączaniu świateł w domu, w miejscach gdzie bywasz rzadko jak łazienka czy korytarz, zamontuj żarówki na czujnik ruchu – same będą gasnąć, kiedy wyjdziesz.

  11. Przykręć termostaty na kaloryferach – 20 stopni powinno być maksymalną temperaturą w mieszkaniu, a obniżenie ogrzewania o 1 stopień to aż 8% oszczędności na opale.

  12. Dbaj o stan urządzeń domowych: uszczelnij kapiące krany, rury, okna.

  13. Zamiast wanny zamontuj prysznic.

  14. Regularnie rozmrażaj lodówkę i zamrażarkę, by oszczędzić na prądzie.

  15. Jeśli ubrania nie są specjalnie brudne, pierz w 40 stopniach.

  16. Zrezygnuj z czajnika elektrycznego. Gotowanie wody na gazie jest w rozliczeniu tańsze nawet o 40 zł miesięcznie.

  17. Używając piekarnika, ustawiaj niższą temperaturę, jeśli jest to możliwe i nie otwieraj go bez potrzeby w trakcie pieczenia.

  18. Nie pozostawiaj komputera włączonego dłużej niż przez 15 minut, jeśli z niego nie korzystasz. Bardziej opłacalne będzie włączenie go ponownie. Ustaw też w monitorze funkcję uśpienia podczas dłuższego nieużywania go.