Artykuł promocyjny
Opublikowany przez:
Redakcja Familie
Redakcja
2022-10-28 09:40:06
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Jeśli zależy ci na komforcie twojego pupila, z pewnością nie rozważasz legowiska plastikowe. Jakie są dokładnie dostępne rodzaje legowiska dla psa? Na co zwracać uwagę, wybierając legowisko dla zwierzaka? Gdzie ustawić legowisko dla pupila? Jak pielęgnować legowisko dla czworonogów?
Pies w domu to spore wyzwanie, do którego trzeba się przygotować, kupując odpowiednie akcesoria. W przypadku psów, legowiska dla psa spełnia kilka celów. Po pierwsze, stanowi miejsce odpoczynku i spokojnego snu, ale jest to także miejsce, które daje psu poczucie bezpieczeństwa. Powinno być zatem wygodne i komfortowe zarówno pod kątem wielkości i rodzaju, ale także najlepiej aby spełniało potrzeby twojego psa. Każdy z psów ma bowiem inny charakter. Jedne to ruchliwe psy, inne psy są lękliwe. Jakie zatem masz opcje?
Na rynku jest szeroki wybór legowisk w różnych kolorach, wykonanych z różnych materiałów i o różnych kształtach. Jakie zatem produkty znajdziesz ofercie?
Można zakupić legowiska budka (dla lękliwych psów, w którym mogą się schronić), kanapa (z oparciem wokół przestrzeni), ponton (w którym obrzeże jest nieco niżej od posłania), materac (proste legowisko dla dużych psów, lubiących obserwować otoczenie), poduszka (najlepsza dla małych psów), legowiska wiklinowe (również polecane dla rasy pieska małego), legowisko namiot, jaskinia. Są także alternatywne legowiska w postaci koców dla psa, budy czy drybedu.
Kupując psu legowisko, chcemy o niego zadbać. Jeśli chodzi o szczeniaka, często kupujemy najlepsze, najdroższe i największe legowisko z myślą o jego wzroście docelowym. Jest to jednak błąd. Zbyt duże legowisko dla szczeniaka spowoduje, że poczuje się on niepewnie nie będzie chciał w nim spać. Poza tym, malutki pies gryzie, drapie, niszczy czy siusia, więc na początek lepiej zainwestować w tańsze legowisko, a gdy psiak nauczy się manier postawić docelowo na lepsze i droższe.
Co do zasady, legowiska dla psa powinny być dostosowane do wieku, rozmiaru oraz jego charakteru. Jak wspomniano, inny typ sprawdzi się dla psów bojaźliwych (lepsze są wtedy te zakryte), a inne dla towarzyskich psów, które zawsze chcą nas mieć na oku.
Jednym z istotniejszych kryteriów jest rozmiar. Istnieje jednak prosta zasada - dobierasz go tak, aby pupil mógł się na nim swobodnie cały położyć. Weź zatem pod uwagę długość psa od nosa do końca tułowia, a także szerokość w sytuacji, gdy pies układa się na boku i ma luźno wyciągnięte łapy. Warto do tych pomiarów dodać ok 30cm zapasu.
Prócz rozmiaru i charakteru twojego psa, warto zwrócić uwagę na materiał wykonania oraz wypełnienia legowiska. Co do materiału powinien on zapewniać psu komfort, a także być łatwy w czyszczeniu. Powinien być miękki, nie powodować odparzeń czy otarć. Materiał dostosowujemy też do wielkości psa. Małe zwierzaki wolą miękkie materiały, w przypadku dużych psów, warto pomyśleć o odporności na rozdarcia. Warto inwestować w legowiska ze zdejmowanymi pokrowcami, co ułatwia ich pranie. Polecane są legowiska z wodoodpornej cordury.
W przypadku wypełnień spotykane rozwiązania to oddychające i dostosowujące się kulki slikonowe, antyalergiczna wata silikonowa, termoizolacyjna pianka memory czyli pianka poliuretanowa oraz granulat.
Gdzie postawić legowisko? W salonie, przedpokoju a może sypialni? Tak naprawdę wiele zależy od psa. Jeśli jest on bardzo lękliwy, będzie potrzebował bezpiecznej i spokojnej przestrzeni. Z drugiej strony, większość psów lubi mieć swoich właścicieli na oku, więc legowisko powinno być tam, gdzie przebywa rodzina.
Jest oczywiście kilka dobrych zasad, gdzie umieścić legowisko dla psa. Powinno być w cichym, spokojnym miejscu, z dala od nadmiernych hałasów. Nie powinno być w miejscu ruchliwym i przechodnim. Pamiętaj, aby legowisko było umieszczone w miejscu z optymalną temperaturą - nie może być zbyt ciepło, ale również nie może stać w przeciągach. Jak wspomniano, pies powinien widzieć domowników, dlatego warto je ustawić tam, gdzie przebywasz najczęściej.
Poza tymi złotymi radami, najlepiej poobserwować psa. Jeśli mimo twoich chęci, nie spędza on czasu w legowisku, może warto przemyśleć jego postawienie tam, gdzie pies najczęściej układa się na odpoczynek.
Legowisko dla psa to miejsce podatne na różne zabrudzenia - piach i kurz z łapek, źródło osadzania się bakterii i rozwoju alergenów. Dlatego warto o nie sukcesywnie dbać.
Przede wszystkim pamiętaj o jego odkurzaniu oraz praniu. Jeśli zainwestujesz w legowisko ze zdejmowanym pokrowcem, wystarczy je wrzucić do pralki. Od czasu do czasu również przewietrz legowisko, a gdy zauważysz jego uszkodzenia - rozdarcia, przebarwienia, wgniecenia - wymień legowisko na nowe.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.