Zalety zabawy klockami
Zabawa klockami rozwija przede wszystkim wyobraźnię. Dziecko uczy się samodzielnie konstruowania swojego świata podczas zabawy. Poza tym, maluch ćwiczy zdolności manualne. Stawianie wieży z klocków wymaga stworzenia konceptu i samodzielnego ułożenia budowli. Wiele modeli klocków pomaga w nauce kolorów i matematyki. Wraz z rozwojem i wzrostem, dziecko będzie tworzyło bardziej skomplikowane konstrukcje, wpadało na coraz to lepsze pomysły. Na początku maluch potrzebuje pomocy rodziców i zazwyczaj więcej burzy niż buduje. Po pewnym czasie staje się jednak głównym inicjatorem zabawy i designerem swoich konstrukcji.
Jak wybrać klocki?
Typ klocków najlepiej dostosować do wieku dziecka. Oczywistym jest, że na początku maluch będzie stawiał elementy jeden na drugim i łatwiej chwyci większe klocki. Z czasem, gdy jego wyobraźnia i umiejętności manualne będą rosły, warto zdecydować się na zestawy klocków z różnego typu elementami. Doskonale sprawdzają się klocki Lego, które pozwalają budować przeróżne konstrukcje, a dodatkowo zawierają kolorowe postaci. Zaletą tego typu klocków jest możliwość wybrania tematu zestawu, na przykład Lego City. Wszystkie modele z tej kategorii dostępne są na: https://www.smarkacz.pl/lego-city. Przy wyborze klocków warto pamiętać, że najlepiej jeśli dziecko ma możliwość budowania czegokolwiek, a nie tylko konstrukcji docelowej określonej przez producenta. Klocki najlepiej trzymać w pudełku i po zakończonej zabawie zbierać je do wyznaczonego pojemnika. Warto, by maluch wiedział, gdzie należy składać klocki, bo w ten sposób od początku nauczy się pilnowania porządku.
Zabawy z klockami
Używając klocków można bawić się w różny sposób. Klocki doskonale nadają się do liczenia, rozpoznawania kolorów, uczenia się kształtów i klasyfikowania wielkości. Razem z dzieckiem można tworzyć zbiory elementów i konstruować budowle. Bardzo dobrym pomysłem jest pytanie dziecka ile widzi klocków, albo jaki mają one kształt. Świetnym ćwiczeniem jest poproszenie malucha o przyniesienie z pudełka określonej liczby klocków. Dzięki klockom, łatwo można nauczyć dziecko relacji przestrzennych – nad, pod, obok, prawo, lewo.
Jak widać klocki dają wiele możliwości zabawy. Warto postawić na tradycyjne, sprawdzone zabawki, które doskonale kształtują pewne umiejętności. Klocki są świetnym uzupełnieniem zabawek interaktywnych, które uczą spostrzegawczości, ale w mniejszym stopniu rozwijają kreatywność.