Kiedy w ciąży pojawia się trądzik... - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Kiedy w ciąży pojawia się trądzik...

Powszechne przekonanie, że trądzik w ciąży znika, a cera staje się idealna, nie jest do końca prawdą. W tym czasie wiele kobiet odczuwa nasilenie trądziku lub po raz pierwszy ma z nim do czynienia. Nic w tym dziwnego, przecież podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzi prawdziwa burza hormonów.

Kiedy w ciąży pojawia się trądzik...

Autor zdjęcia/źródło: Trądzik w ciąży@ pixabay

Główną przyczyną powstania trądziku w czasie ciąży są zmiany hormonalne a nie  zaniedbanie higieny.  W organizmie kobiety ciężarnej znacznie zwiększa się ilość progesteronu oraz następuje podniesienie wrażliwości na androgeny. Progesteron odpowiada za to, że gruczoły łojowe i potowe pracują intensywniej, a androgeny sprawiają, że gruczoły łojowe wzmagają wytwarzanie sebum. Skutkiem tego jest szybsze  przetłuszczanie się włosów, skóry i zatykanie się porów, w których znajdują się ujścia meszków włosowych.  Na tłustej skórze znajduje się o wiele więcej  niż na suchej bakterii  odpowiadających za powstanie stanów zapalnych.


Sposoby na trądzik w ciąży

Kobiety mające problemy z trądzikiem  z pewnością mają na niego swoje sprawdzone metody. Niestety w czasie ciąży nie zaleca się stosowania większości kosmetyków, a także maści i kremów, które stosowałyśmy przed ciążą. Czas ciąży nie sprzyja także farmakologicznemu leczeniu trądziku. Musimy  wiedzieć, że substancje wchłaniane przez skórę, mogą stanowić poważne zagrożenie dla dziecka. W tym wypadku pomocne okażą się domowe sposoby na trądzik:

  • Pijmy duże ilości wody i spożywajmy błonnik, aby szybciej oczyścić swój organizm z toksyn.
  • Nie  jedzmy czekolady, ostrych przypraw i tłustych potraw. Zastąpmy te produkty owocami, warzywami i rybami.  
  • Trądzik możemy zwalczać okładami z cebuli i maseczkami z drożdży. Dwa razy w tygodniu możemy zastosować  drobnoziarnisty peeling  oraz maseczki z białej glinki .
  • Dbajmy o higienę twarzy. Jeśli mamy wypryski na twarzy, myjmy ją delikatnym mydłem lub płynem dwa razy dziennie i nawilżajmy skórę beztłuszczowym kremem.
  • W ciąży unikajmy toników i kremów w skład których wchodzi alkohol lub woda utleniona, ponieważ za bardzo wysuszają one skórę. Myjmy twarz delikatnym płynem bądź letnią wodą.
  • Pamiętajmy o demakijażu.  Nie wyciskajmy wyprysków ani zaskórników. Jeśli trądzik nasila się,  skonsultujmy się z dermatologiem.
  • Do  makijażu wybierajmy produkty, które nie zatykają porów.
  • Nie wyciskajmy krostek, to sprawia, że bakterie rozsiewają się dookoła wyprysku i mogą pojawić się blizny.
  • Wśród spożywanych produktów nie może zabraknąć przeciwutleniaczy. Znajdziemy je w łososiu, ciemnozielonych warzywach, oliwkach, jeżynach, truskawkach i oliwie z oliwek.
  • Ćwiczmy codziennie, w ten sposób poprawimy krążenie krwi i zmniejszymy stres.
  • Często myjmy włosy i unikajmy fryzur, przy których zasłania się twarz. Środki do stylizacji włosów mogą nasilić trądzik w ciąży.
  • Nie leczmy trądziku lekami nieprzebadanymi w kontekście ciąży a także  środkami zawierającymi nadtlenek benzoilu czy retinoidami. Zanim użyjemy gotowych środków na trądzik skonsultujmy się z lekarzem, czy nie zaszkodzą one dziecku.
  • Krem, który stosujemy na dzień  musi mieć filtr przeciwsłoneczny, gdyż skóra trądzikowa jest bardziej narażona na przebarwienia.
  • Na noc możemy stosować dowolne kremy, jeśli były stosowane przed ciążą i skóra na nie dobrze reagowała.
  • Krostki możemy maskować korektorem i podkładem kryjącym, ale wówczas starannie  zmywajmy twarz wieczorem, by cząsteczki kosmetyków dodatkowo nie blokowały ujść porów.
  • Nie powinnyśmy złuszczać skóry w gabinecie kosmetycznym albo dermatologicznym, a jeśli wybieramy  się na zabieg antytrądzikowy, koniecznie powiedzmy kosmetyczce o ciąży.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Jakich kosmetyków używać w ciąży? - najczęstsze problemy skórne>>

Swędząca skóra w ciąży – jak rozpoznać przyczynę?>>