Katar u dziecka, jak mu pomóc w domu? - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Katar u dziecka, jak mu pomóc w domu?

Katar u dziecka, jak mu pomóc w domu?

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Jeremiah Lawrence on Unsplash

Katar u dziecka to powszechny problem, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jakie zapewnić dziecku warunki w domu, gdy ma katar?

Infekcje górnych dróg oddechowych, takie jak przeziębienia czy grypa, mogą sprawić, że maluchy czują się niekomfortowo i mają trudności z oddychaniem. Co można robić w domu, aby dziecko czuło się lepiej? Poniżej przybliżymy Wam sposoby, które wprawdzie nie leczą kataru, ale pomogą dziecku łatwiej oddychać.

Gdy dziecko ma katar, zadbaj o nawilżanie powietrza

Jednym z najważniejszych kroków w łagodzeniu kataru u dziecka jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniu, w którym przebywa. Suche powietrze może nasilać podrażnienia dróg oddechowych. Możesz użyć nawilżacza powietrza lub po prostu postawić miskę z wodą na kaloryferze. To proste rozwiązanie pomoże ulżyć dziecku, zwłaszcza w nocy.

Dbajcie o higienę

Dbałość o higienę jest kluczowa, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji zwłaszcza na innych domowników i złagodzić objawy kataru. Pamiętaj o częstym myciu rąk malucha oraz własnych. Zachęć dziecko do zasłaniania ust i nosa podczas kichania lub kaszlu.

Katar u dziecka? Podawaj płyny

Ważne jest, aby zachęcać dziecko do picia dużej ilości płynów, zwłaszcza w postaci ciepłych herbat z miodem i cytryną. Nawilżenie organizmu pomaga w rozrzedzeniu wydzieliny i ułatwia jej wydalenie.

Delikatny masaż okolic nosa

Delikatny masaż okolic nosa i czoła może pomóc w złagodzeniu zatkanego nosa u dziecka. Możesz także zastosować ciepłe okłady, nakładając ciepłe ręczniki na twarz malucha przez kilka minut.

Ważna zasada: wietrzenie

Regularne wietrzenie mieszkania pomoże pozbyć się nadmiaru bakterii rozrzedzi powietrze. Pamiętaj też, że chłodne powietrze obkurcza nieco śluzówki nosa, dzięki czemu dziecku będzie się o wiele lepiej oddychało.

CZYTAJ TEŻ >> Spacer z małym dzieckiem jesienią - jak się przygotować?