Odpowiednio przygotowana kąpiel, która z czasem zamienia się w kąpielowy rytuał, może przynieść wiele korzyści dla dziecka, pomagając mu się wyciszyć, zrelaksować i tym sposobem przygotować go do snu.
Jak przygotować kąpiel dla malucha?
Jakie są techniki kąpieli?
Jak skutecznie stworzyć rytuały kąpielowe?
Poniżej prezentujemy odpowiedzi na te i podobne im pytania.
Kąpiel noworodka i niemowlęcia jest absolutnie niezbędnym elementem jego codziennej pielęgnacji. Na początku dla wielu rodziców jest to trudne i skomplikowane zadanie, które wywołuje sporo stresu. Jest kilka podstawowych zasad, które ułatwią trudne początki, i z czasem sprawią, że wypracowane rytuały kąpielowe staną się nie tylko przyjemnością malucha, ale także jego opiekunów.
Bariera naskórkowa u dziecka rozwija się do 1. roku życia. W związku z tym skóra malucha wymaga innej pielęgnacji niż skóra dorosłego człowieka. Niemowlęca skóra jest bardziej wrażliwa niż skóra dorosłego, w związku z czym jest ona podatna na słabsze lub silniejsze reakcje alergiczne. Dlatego też skóra niemowlęca słabiej chroni organizm przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Iż tego powodu częściej dochodzi w organizmie niemowlaka do nadmiernej utraty wody i do szybszego przesuszania się jego skóry. Taka skóra łatwiej ulega uszkodzeniom i podrażnieniom.
Zwykłe środki myjące mogą dodatkowo wysuszać wrażliwą skórę niemowlaka. Staje się to przyczyną różnego rodzaju problemów skórnych, jej szorstkości i dokuczliwego świądu. Z tych wszystkich powodów znacznie rośnie poziom rozdrażnienia malucha.
Kiedy i gdzie ma się odbyć pierwsza kąpiel noworodka
Jednym z podstawowych wymogów higieny noworodka jest jego regularne kąpanie. Z pierwszą kąpielą noworodka należy jednakże się wstrzymać, aż pępowina zagoi się całkowicie i odpadnie. Do tego czasu absolutnie wystarczające jest delikatne czyszczenie skóry dziecka niewielką ilością wody. Bardzo ważne jest, by od samego początku utrzymywać ciepło ciała malucha i unikać przeciągów. Warunkiem dobrej kąpieli jest to, by w pomieszczeniu w którym noworodek będzie kąpany nie było mniej, niż 23 do 250C. To skutecznie zapobiegnie wychłodzeniu malucha.
Jak zorganizować sobie kąpiel noworodka?
Kąpiel noworodka trzeba przygotować. Ma to absolutnie kluczowe znaczenie. Co jest do niej potrzebne?
- Wanienka do kąpieli;
- Ciepła woda w wanience o temperaturze ok. 36 – 370C;
- Mydło odpowiednie dla skóry noworodka;
- Rękawica kąpielowa lub delikatna gąbka do namydlania;
- Ręcznik;
- Czysta pieluszka;
- Ubranko;
- Kosmetyki do pielęgnacji skóry.
Najczęściej stosowane techniki kąpieli
Najważniejsze, by się nie przerażać ilością koniecznych przy kąpieli noworodka czynności. Bardzo szybko nabiera się rutyny i przestaje to sprawiać jakikolwiek kłopot. Tak więc do dzieła!
- Przygotuj pomieszczenie, w którym odbędzie się kąpiel;
- Zbierz wszystkie akcesoria potrzebne do kąpieli noworodka i ułóż wszystko w pobliżu wanienki;
- Nalej do wanienki ciepłą wodę (ok. 370 C);
- Rozbierz malucha (można dodatkowo otulić go suchym lub zmoczonym w ciepłej wodzie i dobrze wyciśniętym ręcznikiem)
- Kąpiel noworodka zacznij od umycia twarzy i głowy dziecka przy pomocy zamoczonej w wodzie rękawicy kąpielowej lub bardzo delikatnej i miękkiej gąbki. Następnie trzeba umyć resztę ciałka dziecka. Przy tych czynnościach należy wykonywać delikatne, niegwałtowne ruchy, unikając jednocześnie mocniejszego pocierania skóry;
- Chwyć malucha lewą ręką, przekładając ją za główką i obejmując dłonią ramię dziecka. Maluszek ma być stabilnie oparty na twoim przedramieniu. Twoja druga ręka ma służyć do podtrzymywania tułowia;
- Stopniowo i spokojnie zanurzaj niemowlę w wodzie;
- Gdy maluszek jest już zanurzony w wodzie możesz uwolnić swoją prawą rękę i zacząć obmywać ciało dziecka cały czas trzymając dziecko chwytem pod główką za jego ramię;
- Głowę malucha spłukuj zazwyczaj na koniec kąpieli;
Gdy wyjmiesz malucha z wanienki, w miarę szybko owiń go ręcznikiem, a następnie najzwyczajniej w świecie go przytul. Dopiero potem przystąp do kolejnych czynności związanych z kąpielą.
- Dokładnie osusz buzię dziecka i umyj ją wacikami zamaczanymi w ciepłej wodzie;
- Przemyj oczy roztworem soli fizjologicznej, a kikut pępka oczyść środkiem odkażającym;
- Pozwól ciałku przez chwilkę dziecka odparować, nie nakładaj na pupę pieluszki na wilgotne ciało;
- Jeśli jest taka potrzeba, posmaruj skórę malucha odpowiednim kosmetykiem, okolice pieluszkowe posmaruj maścią ochronną przeciw odparzeniom;
- Załóż suchą pieluszkę i czyste ubranko i gotowe!
Co to jest rytuał?
Według definicji z „Wielkiego Słownika Polskiego” rytuał jest to ogół stałych czynności towarzyszących powtarzającemu się działaniu. W życiu noworodka i niemowlęcia powtarzających się w określonym porządku czynności powinno być jak najwięcej. Dlaczego? Dlatego, że powtarzane czynności dają dziecku poczucie stabilności i bezpieczeństwa, w ten sposób wypracowując uporządkowany rytm dnia. Nie tylko ułatwia to życie dziecku, ale bardzo pomaga to jego rodzicom.
U noworodków i niemowląt pożytecznymi rytuałami mogą być:
- Kąpiele;
- Sen o określonej porze;
- Używanie tego samego typu preparatu do nacierania skóry dziecka;
- Kąpiel i zasypianie przy łagodnych dźwiękach tej samej melodii.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Dla każdego niemowlaka kąpiel powinna się stać bardzo istotnym rytuałem. Kilka minut codziennie przeznaczane tylko na pluskanie w wodzie może być dobrą zabawą dla malucha i chwilą relaksu dla jego mamy, czy też taty. Stała pora kąpieli sprawia, że dziecko wie, czego może się spodziewać, jest zatem spokojniejsze i dlatego czuje się bezpiecznie.
Pielęgnacja skóry niemowlęcia – odpowiedni dobór preparatów pielęgnacyjnych
Odpowiedni dobór preparatów pielęgnacyjnych dla noworodka i niemowlaka jest szalenie ważną sprawą. Z każdym rokiem przybywa produktów specjalnie dedykowanych dziecięcej skórze. Trzeba się na spokojnie zastanowić co i dlaczego się wybiera.
Są dwa rodzaje środków przeznaczonych do pielęgnacji skóry malucha. Pierwszą grupę tworzą tzw. kosmetyki apteczne. Często zawierają one obniżoną ilość potencjalnych składników alergizujących, (np. substancje zapachowe), poza tym skutecznie nawilżają i natłuszczają skórę. Tego typu kosmetyki przeznaczone są do pielęgnacji skóry wrażliwej i skłonnej do alergii, co stanowi kryterium różnicujące te środki od kosmetyków drogeryjnych.
Pamiętaj!
Kąpiel niemowlęcia to nie jest tylko jego mycie. To jest także czas spędzany na wspólnej z dzieckiem zabawie. Codzienna kąpiel to idealny moment budowania więzi nie tylko z matką, ale także z ojcem. Ojcowie powinni o tym pamiętać!