Jakie ćwiczenia podczas okresu ciąży możesz wykonywać? Podpowiadamy! - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jakie ćwiczenia podczas okresu ciąży możesz wykonywać? Podpowiadamy!

Jakie ćwiczenia podczas okresu ciąży możesz wykonywać? Podpowiadamy!

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Ćwiczenia w ciąży pozwalają na zachowanie sprawności fizycznej, dobrego samopoczucia i generalnej kondycji w tym szczególnym czasie. Jakie partie mięśni warto wzmacniać podczas ciąży, już od jej początku? Poznaj bezpieczne ćwiczenia w ciąży, które pomogą Ci zadbać o organizm przez dziewięć wyjątkowych miesięcy i wrócić do oczekiwanej figury po porodzie.

Dobra kondycja fizyczna, zwłaszcza silne mięśnie nóg i kręgosłupa są niezbędne, by w czasie ciąży funkcjonować bez nadmiernego bólu pleców, bólu mięśni i nadwyrężania stawów, obciążonych wagą i rozmiarami rosnącego, ciążowego brzuszka. Sprawna przyszła mama jest bardziej samodzielna, lepiej znosi dolegliwości ciążowe i ma większą szansę uniknąć nadmiernego przyrostu wagi trudnej do zrzucenia po porodzie. Oczywiście, przybieranie na wadze w ciąży jest wskazane i całkowicie normalne, jednak dla ciała wyćwiczonego i będącego w ruchu nawet w trakcie ciąży zrzucenie zbędnych kilogramów będzie dużo łatwiejsze, niż w przypadku osób o słabszej kondycji. Aktywność fizyczna w ciąży, odpowiednio dobrana do stanu mamy, po konsultacji z lekarzem prowadzącym, poprawia krążenie krwi, zapobiegając powstawaniu żylaków, drętwienia kończyn i pozytywnie wpływając na stan skóry oraz dotlenienie organizmu, co jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na zdrowie i samopoczucie przyszłej mamy, a nawet na rozwój płodu. Endorfiny wydzielane podczas ćwiczeń poprawiają nastrój! Ćwiczenia fizyczne pozwalają przyszłej mamie zadbać o siebie, zrelaksować się i wzmocnić zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Jakie ćwiczenia są bezpieczne dla kobiety w ciąży, a jakich należy unikać? Sprawdźmy!

Bezpieczne ćwiczenia w ciąży

Przez wiele lat uważano, że ponadpodstawowy wysiłek fizyczny w ciąży może powodować wzrost hormonu noradrenaliny wpływającego między innymi na powstawanie skurczów macicy, które mogłyby być niebezpieczne dla kobiety w ciąży i płodu, mogących wywołać nawet poronienie. Obecnie funkcjonuje jednak przekonanie, że umiarkowane i określane jako bezpieczne ćwiczenia wykonywane w ciąży mają pozytywny wpływ na przebieg ciąży i są zdecydowanie zalecane kobietom, u których nie ma przeciwwskazań do gimnastyki z ciążowym brzuszkiem, a wręcz jest ona metodą wspomagającą, lub nawet leczniczą.

Jakie ćwiczenia można wykonywać bezpiecznie w ciąży, nie narażając zdrowia dziecka ani przyszłej mamy? Według zaleceń WHO (World Health Organization) kobiety w ciąży (jak i po porodzie) powinny wykonywać ćwiczenia przez minimum 160 minut tygodniowo. Ćwiczenia te powinny być o umiarkowanej intensywności, polegające na wzmocnieniu mięśni i zwiększeniu wydolności. Należy jednak pamiętać, by przed podjęciem aktywności fizycznej zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego.

Dobrym krokiem ku wdrożeniu ćwiczeń fizycznych w plan tygodnia jest zapisanie się do szkoły rodzenia i wykonywanie treningu pod okiem profesjonalistów. Podstawą wykonywania ćwiczeń fizycznych, nie tylko w ciąży, jest ich poprawność i systematyczność.

Ćwiczenia, które bezpiecznie możemy wykonywać w ciąży będą różnić się intensywnością i rodzajem zależnie od etapu - trymestru ciąży oraz ogólnej kondycji przyszłej mamy. W pierwszych miesiącach ciąży ćwiczenia można wykonywać w dowolnej pozycji, wraz z powiększaniem się brzucha aktywność i mobilność ciała naturalnie zmniejszy się, co jednak wciąż pozwala na ćwiczenie mięśni ramion i nóg bez nacisku na brzuch. Od piątego miesiąca ciąży należy zrezygnować z ćwiczeń wymagających leżenia na brzuchu oraz wiążących się z napinaniem mięśni brzucha, tak zwanej tłoczni brzusznej, by nie wywierać nacisku na płód znajdujący się w brzuchu przyszłej mamy. Trening w ciąży powinien być rozpoczęty krótkim marszem z poruszaniem rękami, w miejscu, dla rozgrzewki, bez podskoków i silnych wykopów. Niewskazane są zeskoki, podnoszenie ciężkich przedmiotów w pozycji stojącej, silne skręty tułowia i bieganie. Ćwiczenia rozciągające wykonywanie powoli i z uwagą są natomiast świetnym rozwiązaniem dla ciężarnych, podobnie jak wykonywanie prostych ruchów kurczących i rozkurczających mięśnie.

Ćwiczenia w ciąży na piłce

Ćwiczenia w pozycji siedzącej, na przykład na gumowej, wypełnionej powietrzem, sprężystej piłce pozwalają odciążyć kręgosłup i nogi w II i III trymestrze ciąży, jednocześnie ćwicząc mięśnie brzucha i pleców. Ćwiczenia na piłce to także ćwiczenia w pozycji leżącej, angażujące mięśnie nóg przy jednoczesnym podparciu ich, co pozwala nie napinać mocno mięśni brzucha.

Piłką do ćwiczeń można zastąpić fotel podczas oglądania telewizji lub korzystania z komputera, a nawet siedzenia przy stole. Utrzymywanie prostej pozycji pleców podczas balansowania na piłce naturalnie wzmacnia mięśnie kręgosłupa i nóg, bez nadmiernego obciążania ich. Ćwiczenia na piłce wykonywane pod koniec ciąży pomagają przyszłej mamie zrelaksować się, a przed porodem poprawiają rozwarcie szyjki macicy, co usprawnia późniejszą akcję porodową.

Ćwiczenia w ciąży powinny być przyjemnością i aktywnością wspomagającą relaks przyszłej mamy.

Więcej informacji odnośnie przebiegu ciąży znajdziesz na stronie Enfamil.


Bibliografia:

  1. Ćwiczenia w ciąży korzystne dla matki i dziecka - portal mp.pl https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/aktualnosci/146619,cwiczenia-w-ciazy-korzystne-dla-matki-i-dziecka (Data dostępu: 14.05.2021)
  2. Torbé D., Torbé A., Ćwiek D., Aktywność fizyczna kobiet w ciąży o fizjologicznym przebiegu http://www.nowamedycyna.pl/wp-content/uploads/2014/10/nm_2013_174-179.pdf(Data dostępu: 14.05.2021)
  3. https://pacjent.gov.pl/zapobiegaj/jestes-w-ciazy-mozesz-cwiczyc(Data dostępu: 24.03.2022)



Najnowsze komentarze