Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? TE sposoby działają! - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? TE sposoby działają!

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? TE sposoby działają!

Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa Freepik

Za oknem zimowo, a sezon grzewczy w pełni. Co zrobić, aby rachunki za ogrzewanie nas nie zaskoczyły? Znamy kilka sposobów, jak je obniżyć!

Temperatura za oknem spada coraz częściej poniżej zera, dlatego przyjemnie jest posiedzieć w ciepłych pomieszczeniach. Staramy się jednak oszczędnie używać ciepłą z kaloryferów, bo obawiamy się wysokich rachunków za prąd. Słusznie, bo opłaty nie tylko za ogrzewanie rosną w zastraszającym tempie, dlatego dobrze znać kilka sposobów, jak obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Rachunki za ogrzewanie: jak je obniżyć?

Sezon grzewczy potrwa jeszcze kilka miesięcy, a powietrze w naszych mieszkach może stać się w tym czasie suche. Pamiętajmy więc o dodatkowym nawilżaniu powietrza, bo suche i ciepłe powietrze może wysuszać nasze śluzówki, a to zwiększy naszą podatność na infekcje. Zadbajmy też o kilka podstawowych rzeczy, które pomogą nam obniżyć rachunki za ogrzewanie.

1. Wietrz krótko i intensywnie – rachunki za ogrzewanie będą niższe

To ważna zasada, która pomoże zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Pamiętaj, aby w sezonie grzewczym nie uchylać okien, wietrząc długo, ale wybierać wietrzenie intensywne. Czyli wierzymy krótko i porządnie. Istotne, aby na czas wietrzenia zakręcić kaloryfery.

2. Nie zasłaniaj niczym kaloryfera

Nie przysuwaj do niego mebli, sof, czy innych rzeczy. Odsłonięty kaloryfer sprawi, że w mieszkaniu będzie cieplej, a rachunki za ogrzewanie będą niższe.

3. Zmniejsz temperaturę, gdy nie ma Cię w domu – obniżysz rachunki za ogrzewanie

Możesz też na ten okres zakręcić kaloryfer. Mieszkanie, które ogrzewasz codziennie, nie powinno się znacznie wychłodzić w krótkim czasie.

4. Przykręć ogrzewanie – nawet o jeden stopień. Mniejsze rachunki i ekologia

Optymalna temperatura, której czujemy się komfortowo, to zazwyczaj 20-21 stopni. Często bywa jednak tak, że grzanie ustawione jest systemowo na temperaturę 22 -23 stopnie. Pamiętaj, że w niższych temperaturach o wiele zdrowiej się śpi, a jeśli jest Ci zimno w dzień – możesz nałożyć warstwę ubrań więcej. Przykręcenie temperatury o 1 stopień w sezonie grzewczym pomoże nie tylko zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, ale również zadba o zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, ponieważ wydzieli się wówczas mniej CO2 do atmosfery.

CZYTAJ TEŻ >> Jak pomóc dziecku w nauce?