Ból stóp – przyczyny
Przyczyn bolesności zlokalizowanej w tym miejscu może być wiele – od urazu, chodzenia w niedopasowanych butach, za małych lub zbyt wąskich butach lub w takich, które mają wysoki obcas. Stopa może boleć też po intensywnym treningu lub wręcz odwrotnie – po trzymaniu stopy przez dłuższy czas w nienaturalnej pozycji.
Bolesność zazwyczaj znika, gdy usunie się przyczynę problemu, ale nie zawsze jest to takie proste. Inne przyczyny bólu to nagniotki i modzele, które powstają w wyniku długotrwałego działania czynników mechanicznych w danej okolicy. Ich zadanie polega na ochronie skóry i tkanek w okolicy, w której oddziałuje bodziec mechaniczny. Wyglądają nieestetycznie, ale niestety też bolą i utrudniają dobranie wygodnego obuwia.
Ból stóp często jest związany z ich deformacjami w układzie kostno-stawowym. Takie schorzenia należy traktować poważnie, ponieważ mają charakter postępujący. Im szybciej deformacja zostanie rozpoznana przez lekarza i zostanie postawiona diagnoza, tym szybciej możliwe będzie rozpoczęcie skutecznego leczenia.
Jakie deformacje stóp wiążą się z bólem?
haluksy (paluch koślawy)
To najczęściej występująca deformacja, która polega na przesunięciu I kość śródstopia w kierunku przyśrodkowym. Następstwem tego jest przemieszczenie się palucha w kierunku zewnętrznym, do pozostałych czterech palców stopy. Przyczyny haluksów to przede wszystkim skłonności genetyczne do wystąpienia zmiany, ale nie tylko. Za powstanie zmiany odpowiadają także czynniki środowiskowe, takie jak:
noszenie zbyt wąskich butów, butów na wysokim obcasie, butów z wąskimi czubkami lub za małych butów;
urazy lub mikrourazy.
Haluksy – jak je leczyć?
Schorzenie leczy się za pomocą metod nieinwazyjnych (zachowawczych) lub inwazyjnych. Metody nieinwazyjne leczenia haluksów niestety nie są w stanie cofnąć zmian, które już się utrwaliły. Mogą przynieść krótkotrwałą ulgę, i co najwyżej spowolnić postępowanie zmian.
Metody inwazyjne leczenia haluksów polegają na chirurgicznej korekcie zmian. Są skuteczne, ponieważ usuwają przyczynę deformacji.
Zachowawcze metody leczenia haluksów:
- maść na haluksy;
- krem na haluksy;
- żel na haluksy;
- separator na haluksy;
- wkładki ortopedyczne na haluksy;
- klin na haluksy;
- buty na haluksy;
- plastry na haluksy;
- szyny ortopedyczne na haluksy;
- rehabilitacja (ćwiczenia na haluksy).
Operacyjne metody leczenia haluksów:
- Skrócenie torebki stawowej po stronie przyśrodkowej;
- Bunionektomia;
- Osteotomia pierwszej kości śródstopia (osteotomia Scarf, Chevron);
- Osteotomia paliczka podstawnego palucha (osteotomia Akin);
- Usztywnienie stawu śródstopno-paliczkowego palucha;
- Usztywnienie stawu klinowato-śródstopnego palucha;
- Techniki miniinwazyjne (MICA, PERC).
paluch sztywny
Paluch sztywny jest postępującą chorobą zwyrodnieniową dotyczącą stawu śródstopno-paliczkowego palucha. U Chorych pojawia się wówczas ograniczenie ruchomości tego stawu, obrzęk, stan zapalny oraz ból.
bunionette
Inaczej „kostka krawca” lub „haluks małego palca stopy”. To deformacja boczna części stopy (koślawość V kości śródstopia), która wiąże się z dyskomfortem podczas poruszania się i bolesnością. Deformacja często towarzyszy paluchowi koślawemu (haluksowi). Mówi się wówczas o tzw. stopie rozpłaszczonej.
palec młotkowaty
Palce stopy w stawie międzypaliczkowym bliższym znajdują się w przykurczu zgięciowym, co wiąże się z uczuciem dyskomfortu i bólem podczas noszenia niektórych butów. Deformacja może powstać w każdym palcu stopy, oprócz palca pierwszego (palucha). Najczęściej lokalizuje się w obrębie palca drugiego lub trzeciego.
Inne przyczyny bólu w okolicy stóp:
- metatarsalgia;
- neuralgia Mortona (nerwiak Mortona).
Dlaczego nogi bolą?
Przyczyną bólu nóg mogą być zmiany naczyniowe, mięśniowo-szkieletowe, kostno-stawowe, neurologiczne lub ortopedyczne. Oczywiście nie zawsze ból jest objawem poważnej choroby. Często pojawia się po pierwszym treningu na siłowni, po jeździe na rowerze czy nawet po wejściu po schodach na wysokie piętro. O ile podczas takiego wysiłku nie doszło do urazu, to nie ma się czym przejmować. Bolesność sama zniknie w ciągu kilku najbliższych dni.
Charakter bólu może być ostry lub przewlekły, może mu towarzyszyć drętwienie, mrowienie lub pieczenie. Może też promieniować do okolicznych tkanek lub innych części ciała. Jego nasilenie może być stałe, ale może też naprzemiennie nasilać się i osłabiać.
Sprawdź więcej na temat leczenia haluksów pod adresem: https://www.operacjestopy.pl