Wystarczy kilka sekund nieuwagi, a dziecko w jednej chwili ląduje na podłodze, a przecież zazwyczaj byliśmy obok, odwróciliśmy się na chwilę, spuściliśmy dziecko z oka na 30 sekund. Potwierdza się jednak przysłowie, że przy dziecku trzeba mieć oczy dookoła głowy. Główka jest narażona na wiele urazów, a szczególnie u maluchów należy dbać o to, żeby dochodziło do nich jak najrzadziej.
Dlatego jeżeli zdarzy się, że Twoje dziecko uderzy się w głowę należy je bacznie obserwować szczególnie przez najbliższe godziny, a nawet do 3 dni po upadku. Są pewne objawy, które powinny nakłonić Rodzica do natychmiastowej reakcji i zawiezienia dziecka na pogotowie bądź do szpitala.
Jeżeli zatem po uderzeniu w głowę zaobserwujesz u dziecka wymioty to znak, że należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Jest to jeden z objawów wstrząśnienia mózgu. Inny objaw to bardzo długi płacz po uderzeniu, jeżeli dziecko płacze dłużej niż 15 minut oznacza to, że coś niedobrego może dziać się z jego czaszką lub mózgiem. Zaniepokoić Rodziców powinna również wydzielina z nosa lub uszu. Jeżeli dziecko krwawi lub pojawia się jakiś śluz, należy zasięgnąć porady lekarza i zrobić potrzebne badania, które wykluczą uraz głowy i mózgu. Do objawów wstrząsu mózgu należą również drgawki, utrata przytomności i nadmierna senność. Jeżeli dziecko nie może wybudzić się ze snu w takim czasie jak zwykle również może to być objaw doznanego urazu. Innym z objawów jest też utrata równowagi podczas siedzenia, raczkowania lub stania, które wcześniej się nie zdarzały. Obserwować należy również źrenice. Jeżeli nie reagują one na światło lub obydwie reagują inaczej, należy natychmiast dzwonić po pogotowie.
Są to objawy, które mogą wystąpić do trzech dni po upadku, jednak najważniejsze są pierwsze godziny zaraz po nim. Jeżeli któryś z objawów zaistnieje, nie można tego bagatelizować i trzeba natychmiast zapewnić dziecku opiekę lekarza. W szpitalu zrobione zostaną odpowiednie badania, takie jak rentgen czaszki, czy tomografia komputerowa. Wszystko po to aby wykluczyć poważne urazy.
Jeżeli stwierdzony zostanie wstrząs mózgu, dziecko otrzyma odpowiednie leki i będzie musiał dużo odpoczywać w najbliższym czasie. Aby jednak nigdy do tego nie doszło miejmy swoje pociechy zawsze na oku. Jeśli zaś dziecko uderzy się w główkę, bacznie obserwujmy jego zachowanie. Jeżeli jest tak jak zawsze to nie ma powodów do obaw. Guz zniknie, a rana zagoi się do przysłowiowego wesela. Nie bagatelizujmy jednak nawet najmniejszych objawów wstrząsu mózgu, gdyż chodzi o zdrowie i życie naszego dziecka.
opr. na podst. encyklopedia.mediarodzina.com.pl