Jak bezpiecznie latać samolotem z dzieckiem? WAŻNE ZASADY I INFORMACJE - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak bezpiecznie latać samolotem z dzieckiem? WAŻNE ZASADY I INFORMACJE

Jak bezpiecznie latać samolotem z dzieckiem? WAŻNE ZASADY I INFORMACJE

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: materiały prasowe X-lander

Podróże z dziećmi z pewnością mogą sprawiać pewne trudności, ale przecież czasem musimy gdzieś wyjechać i nie możemy zostawić dziecka. Co w przypadku, gdy musimy lecieć samolotem? Czy taka podróż z dzieckiem jest bezpieczna? Oto kilka praktycznych porad jak bezpiecznie latać z dzieckiem.

Nie ma przeciwwskazań do podróży samolotem nawet z noworodkiem, bo przecież już po wyjściu ze szpitala nasze maleństwo odbywa swoją pierwszą podróż. Co prawda zwykle samochodem, ale podobnie wyglądają przygotowania do niej...

Podróż samolotem z dzieckiem: jakie są zagrożenia?

W pierwszych miesiącach życia noworodek jest bardzo wrażliwy na zmieniające się warunki otoczenia, takie jak temperatura czy wilgotność powietrza. Jest również bardziej podatny na infekcje, ponieważ jego układ immunologiczny dopiero się kształtuje i dostosowuje do warunków zewnętrznych. W samolocie mamy zamkniętą i ograniczoną przestrzeń z dużą ilością ludzi, więc w takich warunkach nie trudno o infekcję. Do tego dochodzą gwałtowne zmiany ciśnienia, które powodują zatykanie uszu, co dziecko może odczuwać jako ból ucha. Musimy też pamiętać, że maleństwo często je, więc praktycznie będzie przebywało prawie cały czas na rękach.

Zdjęcie: materiały X-lander

Aby zapobiec wszelkim komplikacjom w czasie podróży należy przygotować odpowiedni bagaż podręczny zawierający ubranka do przebrania, pieluszki, niezbędne leki i kosmetyki. Taka podróż nie powinna być długa, bo niestety w samolocie nie ma możliwości jej przerwania lub zatrzymania się na chwilę. Należy też uwzględnić swój własny stan zdrowia, kobiety po porodzie na pewno nie są w stanie od razu podróżować i powinny odłożyć taką wyprawę co najmniej na 2 tygodnie po porodzie.


ZAPEWNIJ SOBIE POMOCNIKA W PODRÓŻY - WÓZEK X-FLY, CZYLI UTRALEKKA SPACERÓWKA 2W1 (fotelik lub siedzisko spacerowe)

Wybierając się z dzieckiem w podróż samolotem, warto zabrać ze sobą tę ultralekką i praktyczną spacerówkę X-Fly od X-lander. Wózek waży jedynie 6,9 kg, co jest niezwykle istotne podczas podróżowania samolotem, gdzie mamy przecież ograniczoną wagowo ilość rzeczy, jakie możemy zabrać. A do tego składa się dwoma ruchami ręką, zamieniając X-Fly w mniejszy i poręczniejszy w transporcie pakunek, który możesz nosić na ramieniu niczym torbę! Co ważne, wózek po złożeniu mieści się w luku bagażowym większości samolotów.

Zarówno na lotnisku, jak i na wyjeździe, warto skorzystać z tego niezwykle funkcjonalnego pomocnika. Po rozłożeniu X-Fly staje się bowiem obszerną i wygodną spacerówką, która doskonale i lekko się prowadzi – praktycznie jedną ręką. A to nie bez znaczenia, gdy podróżujesz z dzieckiem i bagażami. Wózkiem X-Fly też łatwo i płynnie się manewruje, dzięki wysokiej jakości łożyskowanym kołom i miękkiej amortyzacji.

Zdjęcie: materiały X-lander


Co ważne, X-Fly przeszedł też kilkukrotnie bardziej wymagające testy jakościowe i bezpieczeństwa, niż wymaga tego norma dla wózków spacerowych. Jest certyfikowany dla dzieci od urodzenia, aż do osiągnięcia wagi 22kg.

Dodatkową wartością będzie również tkanina, której wykonano wózek. Ta użyta w X-Fly ma najwyższą z możliwych blokad promieni UV, czyli z UPF 50+, która zatrzymuje aż 98% promieniowania ultrafioletowego. Będzie ona doskonałą dodatkową ochroną dla delikatnej skóry dziecka, gdy wybierzecie się w wyjątkowo słoneczne strefy klimatyczne.



W SAMOLOCIE Z DZIECKIEM - OGÓLNE ZASADY

  • Unikaj podróżowania z noworodkiem. Nie ma jednak stanowczych przeciwwskazań dla latania z noworodkiem, jeśli lot nie trwa zbyt długo, dziecko prawidłowo przybiera na wadze, nie ma kłopotów z karmieniem, poród przebiegł bez komplikacji oraz gdy lekarz nie ma zastrzeżeń.
  • Im mniejsze wahania temperatury i wilgotności powietrza w otoczeniu noworodka, tym lepiej.
  • Po powrocie zgłoś się z dzieckiem do lekarza - nawet jeśli Twoje dziecko nie miało żadnych problemów ze zdrowiem.
  • Dzieci poniżej 6 miesiąca życia muszą być bezpiecznie usadowione na kolanach dorosłego, przypięte specjalnym pasem. Dzieci pomiędzy 6 miesiącem a 3 rokiem życia mogą siedzieć w foteliku samochodowym, należy jednak wcześniej skontaktować się z linią lotniczą w celu ustalenia czy dany model fotelika jest akceptowalny. Niektóre linie lotnicze posiadają specjalne miejsca dla dzieci. Ilość miejsc dziecięcych jest ograniczona, dlatego najlepiej zarezerwować miejsca najwcześniej jak to tylko możliwe.
  • Samoloty są wyposażone w przewijaki, a załoga zadba o podgrzanie butelki dla malucha.
  • Podróżując z dziećmi należy sprawdzić odległość od lotniska do punktu docelowego i upewnić się czy taka podróż jest wykonalna dla całej rodziny.
  • Podczas przygotowania do lotu z dzieckiem należy brać pod uwagę kolejkę do odprawy oraz długość oczekiwania. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, warto przyjechać pół godziny wcześniej niż sugeruje przewoźnik.

OPIEKA NAD NIEMOWLAKIEM PODCZAS LOTU

  • Samolotem możesz lecieć już z 6-tygodniowym niemowlęciem, najważniejsze, by mieć je blisko, aby karmić w dowolnym momencie oraz chronić przed kontaktem z innymi osobami, w celu uniknięcia ryzyka infekcji.
  • Karm niemowlę podczas startów i lądowań, ponieważ ciśnienie wówczas gwałtownie się zmienia, co może być odczuwalne jako ból ucha. Podczas karmienia ciśnienie się wyrówna, a delikatna śluzówka ust i przełyku nawilży.
  • Odsłoniętą skórę dziecka, która może się wysuszać, spryskaj roztworem wody morskiej lub soli fizjologicznej.
  • Do bagażu podręcznego spakuj ubranka na zmianę, pieluszki, leki i kosmetykami.

MAŁE DZIECI NA POKŁADZIE SAMOLOTU

  • Aby uniknąć wysuszenia gardła oraz zatykania uszu w czasie startu podaj dziecku cukierka do ssania lub gumę do żucia.
  • Podróżując z małym dzieckiem rodzice muszą zorganizować mu czasu oraz zapewnić rozrywkę, dzięki której lot będzie spokojny i przyjemny. Aby uszanować spokój innych pasażerów, najlepiej wnosić na pokład tylko ciche zabawki, bez dźwięków. Mogą to być książeczki do czytania czy kolorowania lub ulubione lalki czy samochodziki. Można również kupić dziecku nową zabawkę i dać mu ją w prezencie dopiero po starcie samolotu.



Artykuł zawiera lokowanie produktu: wózek X-lander