Gdy dziecko nie chce się uczyć: co robić, czy i jak pomagać? - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Gdy dziecko nie chce się uczyć: co robić, czy i jak pomagać?

Gdy dziecko nie chce się uczyć: co robić, czy i jak pomagać?

Autor zdjęcia/źródło: Odrabianie lekcji @Designed by Freepik

Czy Twoje dziecko nie lubi się uczyć? Zastanawiasz się co jest tego powodem? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, jeśli Twoje dziecko nie chce się uczyć, czy wszystko zależy od niego i czy Ty możesz mu pomóc. Istotne jest odnalezienie źródła niechęci do szkoły, wtedy łatwiej będzie podjąć decyzję, czy poradzicie sobie sami czy szukać pomocy wśród specjalistów.

Niektóre dzieci lubią chodzić do szkoły i mają mnóstwo zainteresowań. Pewnie bardzo martwi Cię, jeśli Twoje dziecko jest z tych, które nie lubią się uczyć. Przyglądamy się co jest powodem niechęci do nauki i jak sobie z tym bezboleśnie poradzić? Kiedy zacząć działać? Jeśli zależy Ci na wsparciu dziecka nie zakładaj, że jest mało inteligentne lub leniwe. Może ma swoje mocne strony, które warto wzmacniać. Jest tyle ciekawych zawodów i zajęć, w których jako dorośli się realizujemy, nie wymagających lat studiów lecz wyjątkowego talentu, który jeszcze drzemie?

Dlaczego dziecko nie chce się uczyć?

Na pewno warto przyjrzeć się czy problemy z niechęcią do nauki zaczęły się teraz czy dużo wcześniej i czy Twoje dziecko w ogóle nie chce się uczyć czy ma problem tylko z jednym przedmiotem? Z perspektywy czasu wiemy, że nie ma potrzeby we wszystkim być mistrzem. Brak chęci do nauki może mieć kilka przyczyn. Dzieci bardzo przeżywają swoje niepowodzenia, mogą mieć kłopoty z rówieśnikami, są wyśmiewane, wykorzystywane lub z jakiegoś powodu nieakceptowane. Może istnieje konflikt z nauczycielem, który niesprawiedliwie ocenia i dziecko się go boi? Przyczyną braku chęci do nauki jest też czasem nienauczenie się systematycznego przyswajania wiedzy? A może istnieje przeszkoda, którą łatwo pokonacie przy pomocy specjalistów: niezdiagnozowana dysleksja, problemy z koncentracją lub wadą wzroku albo słuchu?

Jak rodzic może zachęcić dziecko do nauki?

Być może główną przyczyną niechęci dziecka do nauki jest brak motywacji. A tą mogą dać mu rodzice poprzez swoje postępowanie. Rodzice są pierwszym autorytetem dziecka, bacznie obserwowanym. Jeśli Ty cały czas chętnie poznajesz świat, cięgle uczysz się czegoś nowego i dzielisz się swoją wiedzą, rosną szanse, że dziecko będzie postępowało tak samo. Czy nie jest tak z czytaniem książek, słuchaniem muzyki? Nie chodzi o wierne naśladowanie, ale wykształcenie zainteresowań. Drugim istotnym czynnikiem zależnym od rodzica jest wspieranie pochwałami niż ciągłym karceniem za niepowodzenia. Warto też zachęcać dziecko do tego, by zawsze starało się dawać z siebie 100%.

Jeśli dziecko nie chce odrabiać lekcji?

Odrabianie lekcji w większości rodzin kojarzy się z przykrym obowiązkiem, przypominaniem, pilnowaniem i sprawdzaniem. Wiadomo, że dzieci po wielu godzinach w szkole, w domu chcą robić coś innego. Pewnie nie raz usłyszeliście, że przecież Wy po powrocie z pracy już nie pracujecie. A to że gotowanie, pranie sprzątanie jest Wasza pracą domową jakoś do nich nie przemawia. Przyda się szczera rozmowa, oczywiście dostosowana do wieku ucznia, o tym że dzięki zdobytemu wykształceniu, mamy pracę, ubrania, jedzenie i możemy realizować swoje małe przyjemności. Pamiętajmy też, że jako rodzice nie możemy oczekiwać od dziecka, że spełni nasze niezrealizowane marzenia, naszą rolą jest, przygotowanie dziecka do umiejętności podejmowania autonomicznych decyzji, czasem trudnych, ale dających możliwość robienia tego co lubi.

Tempo pracy dziecka: czy szybciej znaczy lepiej?

Niektóre dzieci są szybkie niczym błyskawica. Szybko przyswajają wiedzę i potrzebne umiejętności, ale równie szybko o nich zapominają. Inne zostają daleko w tyle za innymi, są powolne. I nie zmienimy tego, takie już są. Możemy im pomóc poprzez ćwiczenia na koncentrację – w porozumieniu z psychologiem, lub korzystając z poradników. Chodzi o to by motywować, a nie zniechęcać, wskazywać realne cele

  • Staraj się dostrzegać sukcesy i chwalić za nie. Dopiero później wskazuj co mogłoby jeszcze poprawić

  • Interesuj się tym co dzieje się w szkole, pytaj o kolegów, co robili i uważnie słuchaj – dzięki temu dowiesz się znacznie więcej niż codziennie pytając tylko: jak w szkole?

  • Postaraj się, by dziecko miło pewność, że w razie kłopotów w szkole może zwrócić się do Ciebie i razem poszukacie rozwiązania

  • Pozwól dziecku na popełnianie błędów. Inaczej się nie nauczy. Czuwaj jednak, by sprawy nie wymykały się spod kontroli

  • Staraj się nie porównywać nieustannie dziecka z innymi – nikt tego lubi

  • Kiedy problemy zaczynają się piętrzyć nie krzycz na dziecko i nie stosuj przykrych kar. Ono i tak ma świadomość, że coś jest do poprawy

CZYTAJ TEŻ:

<<< 10 umiejętności, które ułatwią Twojemu dziecku start w zerówce

<<< Francja wprowadza zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach!

<<< Jak wybrać podręczniki szkolne do szkoły średniej?

>>> Dwójka dzieci w małym pokoju – łóżko piętrowe sposobem na większą przestrzeń



Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Oj tak.. za chwilę się zacznie.. pierwsze porażki.. a potem niechęć do nauki..