Jako mama małego alergika dobrze wiem jak dziecko może cierpieć z tak, wydawałoby się z zewnątrz, błahego powodu. Przecież jeśli malec jest uczulony na mleko to wystarczy mu go nie podawać i nie ma problemu. Jednak wspomniane mleko występuje nie tylko w czystej postaci, ale może znajdować się np. w bułce, płatkach czy ciastku, którym malca poczęstuje drugie dziecko na placu zabaw.
Niestety często nie jest łatwo określić co jest przyczyną alergii, a dziecko cierpi z powodu bólów brzuszka, wzdęć, duszącego kaszlu czy cieknącego kataru.
U małych dzieci nie da się jeszcze przeprowadzić testów alergicznych, ponieważ ich układ odpornościowy jest niedojrzały i wyniki będą niemiarodajne. Dodatkowo dziecko może uczulać kilka alergenów różnego typu, np. może mieć alergię pokarmową i wziewną.
W każdym przypadku jeśli zauważysz u malca niepokojące objawy udaj się z nim do pediatry lub alergologa. Jeszcze przed wizytą u specjalisty warto zapisywać wszelkie aktywności dziecka i niepokojące objawy w zeszycie, aby stworzyć dziennik małego alergika, który pomoże zdiagnozować przyczyny alergii i pozwoli na podjęcie właściwego leczenia.
Dziennik małego alergika – na jakie objawy zwrócić uwagę?
- układ pokarmowy: bóle brzuszka, wzdęcia, gazy, ulewanie, biegunka, wymioty,
- skóra: sucha, łuszcząca się skóra, pokrzywka, wypryski, atopowe zapalenie skóry,
- układ oddechowy: sapka, problemy z oddychaniem, świszczący oddech, astma,
- wodnisty, lejący się katar, kichanie,
- przedłużający się kaszel (podobny jak przy infekcji, ale bez gorączki),
- wodniste, półpłynne lub płynne kupki często ze śluzem lub krwią,
- odparzenia i wypryski w okolicy odbytu,
- obrzęk warg lub gardła,
- anemia.
Dziennik małego alergika – co powinno się w nim znaleźć?
Na stronie w zeszycie, najlepiej formatu A4, narysuj tabelę. Każda strona powinna odpowiadać jednemu dniowi, wtedy dziennik będzie bardziej przejrzysty. Do obserwacji możesz też wykorzystać duży kalendarz z dokładnym planerem na każdy dzień. Na każdej stronie wpisz datę, w pierwszej kolumnie wpisuj godziny, w kolejnych:
- posiłki dziecka - wypisując wszystkie składniki każdego dania, również te, których używasz do przygotowania posiłku, np. olej, na którym smażysz itp.
- rodzaj posiłku – karmienie piersią, mlekiem modyfikowanym, danie domowe, ze słoiczka, gotowane w wodzie/na parze, smażone czy pieczone,
- ilość posiłku – dokładna ilość mleka modyfikowanego w mililitrach, w przypadku karmienia piersią zapisuj czas karmienia, ilość posiłków stałych np. pół jabłka, 250 g zupki, itp.
- wypróżnienia - kupka/siku – konsystencja (rzadka, wodnista, twarda), kolor (brązowa, żółta, zielona),
- zachowanie dziecka – marudne, senne, pobudzone,
- aktywności dziecka – zabawa na dywanie, spacer po parku, zabawa na placu zabaw, wyjazd do dziadków czy na wakacje,
- otoczenie – obserwuj czy w czasie aktywności na dworze maluch ma styczność ze zwierzętami, wokół rośnie dużo drzew lub krzewów, chodzi po łące pełnej kwiatów, dotyka metalowych urządzeń na placu zabaw,
- niepokojące objawy – zapisz dokładnie kiedy nastąpiły objawy, o której godzinie i w jakich okolicznościach.
Dziennik małego alergika i co dalej?
Gdy alergen pokarmowy zostanie prawidłowo zdiagnozowany trzeba go wykluczyć z diety dziecka – jest to tak zwana dieta eliminacyjna. Lekarz określi na jaki czas eliminuje dany alergen i gdy organizm wróci już do normy zaleci stopniowe wprowadzanie alergenu w małych ilościach. W czasie wprowadzania na nowo produktu do diety dziecka również należy malucha dokładnie obserwować i nadal prowadzić dziennik alergii. Jeśli dziecko źle zareaguje na alergen trzeba będzie znów wprowadzić dietę eliminacyjną. Wprowadzanie alergenu można ponawiać co jakiś czas, ponieważ dobra wiadomość jest taka, że większość alergii u dzieci mija z wiekiem.
W przypadku alergii wziewnej nie da się tak łatwo wyeliminować alergenów, którymi są na przykład pyłki czy roztocza kurzu. Należy unikać ekspozycji dziecka na ich działanie, a więc nie spacerować po parku czy lesie szczególnie w ciepłe, suche dni, a z otoczenia dziecka wyeliminować tekstylne przedmioty, na których najczęściej gromadzi się kurz. Należy też zachować szczególną higienę, aby oczyszczać powietrze z alergenów. Konieczne może się także okazać stosowanie specjalistycznych leków, a u starszych dzieci odczulanie.
ZOBACZ TAKŻE:
Wiosna alergika: jak łagodzić objawy alergii na pyłki?>>
Alergia na mleko u dzieci i niemowląt – objawy i leczenie>>