Dzień Matki – wczoraj i dziś - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Dzień Matki – wczoraj i dziś

Historia tego święta sięga starożytności. Jak zmieniał się Dzień Matki na przestrzeni dziejów? Sprawdź.

Historia Dnia Matki sięga czasów starożytnych, gdzie kultem otaczano boginie. W antycznej Grecji czczono Reę – matkę bogów, wszechświata, boginię płodności i urodzaju. Na jej cześć organizowano huczne zabawy, których kulminacyjnym punktem było palenie ofiar przyniesionych przez zgromadzonych. Z kolei w starożytnym Rzymie świętowano tzw. Hilaria, dni poświęcone matce bogów Kybele. Trwały one zwykle trzy dni – historycy umiejscawiają je między 15 a 18 maja.

Późniejsze wieki przyniosły wiele zmian w sposobach okazywania szacunku matkom. Po antycznych Grekach oraz Rzymianach takie świętowanie przejęli chrześcijanie, którzy czcili Matkę Boską. Z czasem wykształciła się tradycja, by w ten dzień powracać do rodzinnych parafii, składając hołd nie tylko Matce Boskiej, ale również i swojej matce. W oparciu o kulturę chrześcijańską w XVII wieku w Anglii wykrystalizował się zwyczaj składania podziękowań własnej mamie. Święto to było zbliżone do Dnia Matki, który obchodzimy współcześnie. Obchodzona w czwartą niedzielę Wielkiego Postu Niedziela u Matki (Mothering Sunday) dawała dzieciom możliwość okazania szacunku i miłości matce. To wydarzenie było szczególnie ważne dla biedniejszej części angielskiego społeczeństwa. Młodzi, którzy nierzadko pracowali na służbie daleko od domu, dostawali dzień wolny, aby móc spotkać się z rodziną. Tradycją stało się również wręczanie mamie drobnego podarunku Córki przywoziły tzw. „matczyne ciasto”, robione własnoręcznie, natomiast synowie wręczali kwiaty i drobne upominki. Zwyczaj Matczynej Niedzieli kultywowano do XIX wieku, jako Dzień Matki wrócił w Anglii dopiero po II Wojnie Światowej.

Zupełnie inaczej tradycja obchodzenia Dnia Matki wygląda w Stanach Zjednoczonych. Dzień ten, przypadający na drugą niedzielę maja, od 1914 roku świętem narodowym. A wszystko to za sprawą Ann Jarvis, która już od 1905 roku proponowała świętowanie Dnia Matki. W ten sposób chciała wyrazić szacunek własnej mamie.

W Polsce po raz pierwszy święto obchodzono w 1923 roku w Krakowie. Dziś święto to ma swoje stałe miejsca w kalendarzach ponad czterdziestu państw na świecie, w większości z nich w maju. Z historycznego punktu widzenia, sposób obchodzenia Dnia Matki znacząco się nie zmienił. Wciąż jest to czas, gdy dzieci spotykają się ze swoimi mamami i obdarowują je drobnym upominkiem. Zmiany zaszły jednak w wyborze owych upominków. Zaczęło się od kwiatów i własnoręcznie przygotowywanych ciast, a jak jest teraz? Płyty, kosmetyki, czy książki należą do najczęściej wybieranych prezentów. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają foto prezenty, a w szczególności fotoksiążki.

Coraz częściej również zapraszamy nasze mamy do restauracji, kina, bądź teatru. Jednak największym powodzeniem cieszą się wciąż domowe wizyty u naszych mam. Tam też, odcinając się od pędzącej rzeczywistości, można spokojnie usiąść z mamą przy filiżance aromatycznej kawy i powspominać stare, dobre czasy.

informacja prasowa

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika storczyk020
    storczyk020Ikona zgłaszania komentarza
    Pierwsze słyszę aby w szkole na dniu matki dostać bilet do kina:) Ale chyba sama bym sie ucieszyła jak bym w ten dzień dostała od synka taki bilet:) Długo już nie byłam w kinie:(
  • Awatar użytkownika czarodziejka
    czarodziejkaIkona zgłaszania komentarza
    wróciłam właśnie z wywiadówki. Nieźle zaskoczyła nas nauczycielka i nasze dzieci, które czekały pod drzwiami. Weszły do klas i każde wręczyło swojej mamie "bilet" do kina na babski film Pitch Perfect - dacie wiarę, że wymyślili w końcu coś oryginalnego. Nie mówię, że te wierszyki i cała oprawa jest już nudna ale w tym wieku dzieci już inaczej podchodzą do Dnia Matki - ja tam się cieszę - jak większość mam. A jak jest z Waszymi pociechami i akcjami w szkole ???
  • Awatar użytkownika dziecinka
    dziecinkaIkona zgłaszania komentarza
    <span>No proszę, w artykule Marcina angielskie kobiety wręczały własnoręcznie robione ciasto, a męzczyźni kwiaty i upominki. Jasno widać, jakie było spojrzenie na mężczyzne i kobietę. Aha, nieśmiało zadam pytanie: co to sa fotoksiążki?</span>