Mogą też skutecznie oszpecić nawet najpiękniejszą twarz. Ich wygląd zależy nie tylko od odpowiedniej pielęgnacji, ale przede wszystkim od kondycji całego organizmu. Niewłaściwa dieta i niedobory witamin mogą doprowadzić do niemiłych konsekwencji, takich jak: nadmierne wypadanie włosów, ich matowienie i chorobliwa łamliwość.
Lśniące, gęste, puszyste i mocne włosy często są rozumiane jako synonim dobrego samopoczucia oraz atrakcyjnego wyglądu, wzbudzającego ogólny zachwyt. Na kondycję włosów ma wpływ bardzo wiele czynników, począwszy od czynników genetycznych, a na odpowiednio dobranych kosmetykach kończąc. Na wygląd włosów, na ich porost i wypadanie, istotny wpływ ma też stan cebulek włosowych, które znajdują się w najniższej części mieszka włosowego. Dlatego stymulacja cebulek włosowych znacznie poprawia kondycję włosów, zapewniając jednocześnie prawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych, odpowiedzialnych za stan natłuszczenia włosów.
Co zrobić, gdy włosy się nadmiernie przetłuszczają, a co gdy są zbyt suche?
Jak poprawić ogólną kondycję włosów?
Jakie są domowe sposoby dbania o wygląd i kondycję włosów?
Jak dbać o włosy, aby były zdrowe, mocne i niełamiące się?
Na takie i tym podobne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Po czym poznajemy, że włosy są zdrowe?
Jeśli włosy są zdrowe, to:
- są silne, elastyczne i odporne, łatwo je rozczesać, nie wypadają podczas mycia, czesania lub rozpuszczania, oraz gdy są związane. Włosy takie łatwo wchłaniają produkty pielęgnacyjne, nie są za suche i nie są zbyt tłuste;
- mają lśniący kolor i robią wrażenie lekko błyszczących, dają refleksy uwydatniające fryzurę;
- ich końcówki są nawilżone i równe, nie są suche i nie rozdwajają się;
- skóra głowy nie powinna się łuszczyć i jest zdrowa, wypoczęta, miękka i „ruchliwa” pod uchem i nad karkiem.
Jakie mogą być przyczyny kłopotów z włosami? – spytajmy o to specjalistę
By włosy miały zdrowy wygląd, były mocne i lśniące, warto jest przestrzegać kilku podstawowych zasad. Trzeba jednak pamiętać, że gdy są jakieś problemy skórne, włosy są słabe i łamliwe, warto jest skorzystać ze specjalistycznej porady lekarza-dermatologa lub trychologa. W pierwszym rzędzie bowiem należy sprawdzić, czy nieatrakcyjny wygląd włosów nie jest efektem jakiejś choroby. Absolutnymi wskazaniami do konsultacji medycznej są:
- łojotokowe zapalenie skóry;
- łysienie plackowate;
- odbarwienia skóry;
- uporczywe swędzenie skóry głowy;
- zaczerwienienie skóry głowy.
Dlaczego włosy tracą blask?
Matowe włosy bez blasku to skutek ich nadmiernego wysuszenia. W praktyce często się okazuje, że wystarczy wyeliminować kilka rzeczy lub zmienić pewne codzienne nawyki, a włosy w sposób naturalny odzyskają swój blask.
Włosy stają się matowe, tracą blask, bo nie lubią:
- twardej wody, która zawiera dużą ilość składników mineralnych. Związki te osadzając się na włosach, obciążają pasma i pozbawiają je blasku. Z tej przyczyny do mycia włosów często zalecana jest woda filtrowana lub po przegotowaniu. Zabiegiem odciążającym i oczyszczającym jest tzw. chelatowanie włosów, który warto jest od czasu do czasu przeprowadzić;
- stylizacji na gorąco - zwłaszcza gdy nie są stosowane kosmetyki do termoochrony. Gorące powietrze przesusza włosy, a suche włosy nie błyszczą i są łamliwe. Korzystniejsze dla włosów jest suszenie chłodnym powietrzem i unikanie ich przegrzewania;
- codziennego mycia - chociaż przetłuszczające się włosy nie wyglądają dobrze, nie oznacza to jednak, że należy je myć codziennie. Codziennie dręczone myciem włosy stają się suche i bez blasku. Dobrze jest zwrócić uwagę na jakość używanych do mycia włosów kosmetyków (łagodne szampony). Poza tym zbyt częste mycie włosów „zachęca" gruczoły łojowe do nadprodukcji, co z kolei staje się przyczyną nadmiernego przetłuszczania się włosów, czyli „klasyczne z deszczu pod rynnę”;
- mycie włosów gorącą wodą – wskutek działania wyższych temperatur zbytnio się rozchylają łuski włosowe i dlatego włosy stają się matowe. Zaleca się, aby włosy myć w letniej wodzie, nigdy w gorącej, a ostatnie płukanie najlepiej wykonać wodą chłodną. Gdy włosy nie są narażone na działanie gorącej wody, wcześniej rozchylone łuski włosowe zamykają się, i kosmki włosowe wygładzają się na całej długości.
- nieużywanie odżywek do włosów (brak czasu, niewiedza). Zadaniem odżywki jest wygładzenie struktury włosa i ułatwienie rozczesywania. Dzięki odżywkom włosy zyskują ochronę przed uszkodzeniami, polepsza się ich wygląd, między innymi przez to, że stają się lśniące;
- nadużywanie kosmetyków do stylizacji włosów. Stylizacja jako taka może poprawiać wygląd włosów. Nadaje im objętość i nabłyszcza. Stylizację włosów należy jednak traktować jako stan tymczasowy, czyli taki, który może się utrzymywać tylko do następnego mycia. Nadmierne stosowanie tego typu produktów stylizujących, jak pianki, lakiery i żele, prowadzi do nadbudowania na włosach związków chemicznych (polimery i silikony), i przez to włosy stają się ciężkie, matowe i szorstkie w dotyku;
Pamiętaj!
Pielęgnacja matowych włosów sprowadza się do zadbania o ich wygładzenie, bo im włos jest gładszy, tym intensywniej odbija światło.
Domowe sposoby na lśniące włosy
Gdy włosy są suche, matowe i pozbawione życia warto jest sięgnąć po domowe sposoby na błyszczące włosy. Poza tym warto jest regularnie stosować łagodne szampony i lekkie odżywki. Dzięki temu można uniknąć przykrych niespodzianek związanych z nagłym pogorszeniem się kondycji włosów..
Jeśli jednak chcemy błyskawicznie nadać blasku włosom, warto jest dodatkowo zastosować takie oto metody:
- Olejowanie włosów, zwłaszcza na ciepło - polega na nałożeniu ogrzanego oleju na włosy, włącznie z wmasowaniem go w skórę głowy (olej ma być ciepły, nigdy gorący!). Można to robić na kilka sposobów, tj. nakładać olej na suche włosy lub umyć włosy przed zabiegiem i na wilgotne pasma nałożyć olejek. Olejowanie odtwarza naturalną powłokę ochronną włosa, przez co włosy stają się zdrowsze, lśniące i bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. Oleje bogate są w witaminę E i przeciwutleniacze. Wysoka zawartość kwasów tłuszczowych pomaga w nawilżeniu suchych włosów. Dzięki temu uszczelnia się zewnętrzna warstwa włosa lub jego łuska, naprawiają się jej uszkodzenia. Jakie oleje do włosów są najbardziej skuteczne? Do najbardziej skutecznych należą: oliwa z oliwek, oraz oleje: kokosowy; arganowy; migdałowy; rycynowy; jojoba; awokado.
- Płukanka octowa i płukanka cytrynowa - płukanki o kwaśnym odczynie są naturalnym sposobem na nabłyszczenie włosów, ponieważ domykają łuski włosów. W wyniku tego pasma włosów stają się jednocześnie gładkie i lśniące. Poza tym płukanki te ułatwiają rozczesywanie, włosy stają się sypkie, nie plączą się i łatwo się czeszą. Kwaśny odczyn płukanki octowej powstrzymuje rozwój grzybów, odpowiedzialnych za wywoływanie łupieżu. Płukanka cytrynowa natomiast stabilizuje pH skóry głowy i ochrania włosy przed niepożądanym działaniem twardej wody, suchego powietrza, i przed innymi szkodliwymi zanieczyszczeniami.
Jak się robi te płukanki? Bardzo prosto! Aby przygotować płukankę octową lub cytrynową wystarczy wymieszać 1 łyżkę produktu w 1 litrze wody. Tak przygotowaną płukanką należy wypłukać włosy po ich wcześniejszym umyciu. Wszystkie składniki płukanki powinny mieć temperaturę pokojową. Cytryna ma być świeżo wyciśnięta. Obie płukanki są zalecane po kontakcie włosów ze słoną lub silnie chlorowaną wodą.
Piwo
Nie do picia, ale używane jako odżywka do włosów. Piwa najlepiej działa jako mgiełka na włosy, bez spłukiwania. Można też stosować piwo na włosy jako płukankę. Piwo zawiera spore dawki witaminy B, maltozy i sacharozy, oraz białka – pomagają one regenerować łuski włosów, co sprawia, że włosy stają się lepiej wygładzone. Piwo nie zostawia na włosach żadnego zapachu! Aby dodać włosom blasku i wygładzenia wystarczy rozpylić kilka kropel piwa na włosy. Można również przygotować z piwa płukankę i w tym celu wystarczy, by do miski wlać puszkę piwa i rozcieńczyć go przegotowaną wodą. W tak przygotowanej miksturze trzeba zamoczyć włosy i potrzymać je w tej płukance kilka minut. Następnie włosy trzeba osuszyć i należy pozwolić im naturalnie wyschnąć (nie suszarka!).
Laminowanie włosów żelatyną (w domu) lub keratyną (w zakładzie fryzjerskim)
To dośćczęsty sposób na błyszczące włosy. Żelatyna jest dobrym źródłem białka, a na dodatek tak jakby otulała pasemka włosów lekką warstewką, co zapobiega ich wysychaniu. Daje to widoczny efekt nawilżenia, wygładzenia i nabłyszczenia. Laminowanie włosów żelatyną można przeprowadzić w domu. Żelatyna jest zbudowana z kolagenu, który nałożony na pasma włosów zamyka łuski i buduje warstwę ochronną. Kosmyki zyskują blask i stają się przyjemne w dotyku. Przed laminowaniem żelatyną, należy umyć włosy, spłukać je i osuszyć ręcznikiem. Jedną łyżkę żelatyny spożywczej należy rozpuścić z trzema łyżkami gorącej wody i bardzo dokładnie wymieszać. Do tak przyrządzonej żelatyny należy dodać jedną łyżkę ulubionej maski lub odżywki do włosów i dokładnie wszystko wymieszać. Tak przygotowaną mieszankę należy nałożyć na włosy, wcierając żelatynę bardzo dokładnie w każdy kosmyk. Owinąć włosy folią, nałożyć czepek, a następnie owinąć głowę ręcznikiem (dobry jest też termo-czepek). Po ok. 30-40 minutach trzeba dokładnie umyć włosy. Można taki zabieg wykonać także przed myciem włosów, ale wtedy należy dodać do mikstury oliwy z oliwek lub oleju z migdałów albo oleju argonowego i soku z cytryny.
Mieszanka z jajek i majonezu
Pomaga wzmocnić włosy i przywrócić nawilżenie łamliwym, matowym lub bardzo suchym włosom, gdyż zawiera dużą ilość białka. Żółtka jaj zawierają peptydy wzrostu i pomagają poprawić ogólną kondycję włosów. Ponadto zawartość kwasów tłuszczowych w jajkach pomaga odżywić i nawilżyć włosy, nadając im dodatkowo połysk. Jak zrobić taką mieszankę? Bardzo prosto! Należy: ubić białko kurze z 2 łyżkami letniej wody. Następnie trzeba dodać do niego żółtka i 2 łyżki majonezu, po czym wszystko razem dokładnie wymieszać. Nałożyć miksturę na włosy i skórę głowy i bardzo dokładnie opuszkami palców masować ją ruchami okrężnymi. Po czym trzeba spłukać włosy zimną wodą i umyć je łagodnym szamponem. Do tak przygotowanej mikstury można dodać aż 3 jajka, 2 łyżki oliwy z oliwek i 1 łyżkę miodu. Taka mieszanka jest bardziej treściwa i lepiej nawilża włosy. Czas trzymania na głowie zarówno pierwszej, jak i tej drugiej mieszanki z jajkami – ok. 30 minut.
Maska jogurtowa z olejem
Jogurt łącznie z olejem stanowią skuteczną maseczkę na lśniące włosy. Już sam jogurt jest znakomitym sposobem na poprawienie wyglądu włosów z uwagi na zawarte w nim ekstrakty jogurtowe, witaminy i kwasy tłuszczowe. Maska taka nie tylko poprawia wygląd włosów, ale eliminuje także dokuczliwy łupież i swędzenie skóry głowy. Do zwykłego jogurtu można też dodać kilka kropel ulubionego oleju (najlepiej oliwy z oliwek). To połączenie daje miksturę idealną do nawilżenia i pielęgnacji każdego rodzaju włosów. Domowa maseczka z jogurtu, oleju kokosowego i miodu pomaga poradzić sobie z włosami mocno kręconymi i trudnymi do ułożenia. Dla włosów bardzo zmęczonych bardzo polecana jest maseczka z jogurtu, cytryny i miodu.
Pasta z awokado
To jeden ze świetnych sposobów do podkreślenia efektu nabłyszczenia i odżywienia włosów. Owoce awokado są bogate w witaminy A i E, tłuszcze nasycone i minerały, odżywiają zniszczone i przesuszone włosy, pomagając je nawilżyć i znacząco wzmocnić. Jak zrobić pastę? Trzeba dokładnie rozgnieść dojrzały, obrany wcześniej owoc awokado i wymieszać go z jajkiem (1 szt.). Miksturę należy nałożyć na mokre włosy i trzymać na głowie ok. 20 min. Potem trzeba kilkakrotnie, bardzo dokładnie spłukać włosy wodą.
Domowa maska bananowa
Jest bogata w potas, witaminy A, C oraz E. Ma wysoką zawartość wilgoci, w związku z tym świetnie nadaje się do pielęgnowania suchych włosów. Maska taka zapobiega rozdwajaniu się końcówek, zmiękcza włosy i poprawia ich elastyczność. Żeby ją przygotować, trzeba zetrzeć na tarce jeden banan i dokładnie wmasować go we włosy. Trzymać na głowie godzinę, po czym dokładnie spłukać letnią wodą. Maska z banana jest wyśmienita do pielęgnowania włosów matowych, pozbawionych blasku. Daje ona porównywalne efekty do olejowania włosów, zwłaszcza gdy do banana doda się łyżeczkę miodu i/lub łyżeczkę oliwy z oliwek. Zabieg ten ułatwia regenerację i odżywia włosy od nasady aż po same końce.
Odżywcza maseczka zsiemienia lnianego
Domowa maseczka sporządzona na bazieziarenek lnu sprawi, że kosmyki włosów stają się gładsze i mocniejsze, a skóra głowy pozbędzie się dokuczliwych podrażnień. Maseczkę taką sporządza się wyłącznie z dwóch składników – wody i nasion lnu. Do ok. ¼ szklanki siemienia lnianego należy wlać tyle wrzątku, by woda przykryła nasiona. Po ostygnięciu należy uzyskaną maź nałożyć na włosy i pozostawić ją na ok. 1 godzinę, po czym trzeba dokładnie umyć włosy delikatnym szamponem.
Podsumujmy:
Jak możesz włosom przywrócić zdrowy wygląd?
- stylizuj włosy bez nadmiernie wysokiej temperatury;
- nie naprężaj włosów podczas czesania;
- regularnie odżywiaj włosy przy pomocy sensownie dobranych kosmetyków;
- utrzymuj właściwie zbilansowane odżywianie;
- stosuj domowe maski do włosów;
Domowe maseczki mogą stać się największym sprzymierzeńcem w regeneracji włosów. Łatwo dostępne ich składniki z uwagi na świetne efekty ich stosowania powinny być w stałym użyciu.