Dlaczego warto posłać dziecko do przedszkola? - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Dlaczego warto posłać dziecko do przedszkola?

Pytanie, czy warto posłać dziecko do przedszkola, szczególnie nurtuje mamy, które postanowiły zrezygnować z pracy zawodowej. Zastanawiają się one, czy jest w tym sens, skoro są do dyspozycji cały czas. Poniżej przedstawimy kilka argumentów mówiących, że warto aby dziecko spędzało w przedszkolu choćby kilka godzin dziennie.

 Dlaczego warto posłać dziecko do przedszkola?

Autor zdjęcia/źródło: pixabay @

Nauka samodzielności

Zapisanie dziecka do przedszkola to pierwszy krok do tego, żeby nauczyło się ono samodzielności. Już na etapie zapisu wymaga się, aby maluch posiadał pewne umiejętności takie jak samodzielne korzystanie z toalety, jedzenie oraz ubieranie się. Przedszkole utrwala i rozwija nabyte kompetencje oraz wprowadza nowe, jak np. wiązanie sznurówek.

 

Funkcjonowanie w grupie

Przebywanie stale z osobami dorosłymi stawia dziecko na uprzywilejowanej pozycji. W grupie przedszkolnej jest ono wśród równych mu kolegów i koleżanek, z których każdy jest inny. Jednych polubi bardziej, pozostałych mniej, ale nauczy się, jak postępować, aby było miło i wesoło. Każde doświadczenie będzie cenne i nauczy m.in. reakcji na trudne sytuacje.

Nawiązywanie relacji

Pierwsze przyjaźnie i miłości to wspomnienia, które przywołuje niemal każdy, kto jako dziecko uczęszczał do przedszkola. Wspólne zabawy i ćwiczenia są wspaniałą okazją do zacieśniania relacji, które warto kontynuować również poza przedszkolem. Okazją do tego mogą być organizowane w placówce lub w domu urodziny malca. Ofertę taką możemy odnaleźć np. na stronie internetowej www.elfik.pl.

Współpraca, posłuszeństwo oraz odpowiedzialność

Już nie ma „ja” i „moje” – teraz wszystko jest wspólne. Większe zabawki, gry i zabawy ruchowe często wymagają współpracy między dziećmi. Dodatkowo maluch uczy się posłuszeństwa, w przeciwnym razie będzie mu przykro, bo „pani” może być zła. Także odpowiedzialność jest niezwykle istotna. Dziecko wie, że każde zachowanie ma swoje konsekwencje, a także uczy się dbać o siebie, przedmioty oraz otoczenie.

 

Wszechstronny rozwój

W przedszkolu dziecko w naturalny i odpowiedni dla jego rozwoju sposób zapoznaje się z wieloma aspektami życia, np. sztuką i kulturą. Codzienna jest również gimnastyka nie tylko umysłu (piosenki, wierszyki), lecz także ciała. Teatrzyk rozwija kreatywność, występy okolicznościowe wspierają walkę z nieśmiałością, a zajęcia dodatkowe dają szansę odnalezienia hobby lub talentu.