Czym są skurcze przepowiadające? Jak je rozpoznać? Sprawdź! - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czym są skurcze przepowiadające? Jak je rozpoznać? Sprawdź!

Czym są skurcze przepowiadające? Jak je rozpoznać? Sprawdź!

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Jak wiadomo, ciążę dzieli się na trzy trymestry, z których każdy trwa około trzech miesięcy. Charakteryzują się one różnym przebiegiem i dolegliwościami przyszłych mam. Trzeci trymestr to czas największych zmian w ciele kobiety. Macica powiększa się i rozciągają się ściany brzuszne.

Bardzo ważnym okresem w ostatnim trymestrze jest 34. tydzień ciąży – wówczas rozwinięte są już organy wewnętrzne dziecka niezbędne do życia i funkcjonowania.

34. tydzień ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?

W 34. tygodniu ciąży Twoja masa ciała może gwałtownie wzrosnąć. Twój brzuch będzie się powiększał – w kobiecym ciele następują teraz gwałtowne zmiany hormonalne, a dodatkowo maluszek intensywnie rośnie. W tym czasie organizm przygotowuje się do porodu – macica napina się, czego skutkiem mogą być tzw. skurcze przepowiadające. Możesz również cierpieć na krwawienie dziąseł, nerwowość i ospałość, nogi mogą być opuchnięte, a żołądek bardziej wrażliwy. Mogą pojawić się także bóle kręgosłupa i charakterystyczna suchość oczu.

Skurcze przepowiadające w 34. tygodniu ciąży

Wspomniany 34. tydzień ciąży – oraz kolejne tygodnie, aż do porodu – to czas, w którym skurcze przepowiadające mogą pojawiać się często, a także przybierać na sile, ponieważ dziecko nadal rośnie i zaczyna naciskać na kanał rodny.

Skurcze przepowiadające to kwestia indywidualna – u niektórych kobiet pojawiają się nagminnie w trzecim trymestrze ciąży, a u innych niezmiernie rzadko. Przyszłe mamy często zastanawiają się, z jakimi skurczami mają do czynienia: przepowiadającymi, czy już porodowymi. Należy podkreślić, że te pierwsze nie powodują rozwierania szyjki macicy i łagodnieją po zmianie pozycji. Natomiast skurcze porodowe z minuty na minutę zwiększają się, a wraz z nimi pojawiają się silne bóle brzucha i następuje odejście wód płodowych.

W 34. tygodniu ciąży mogą pojawić się u Ciebie również bóle podbrzusza, przypominające bóle miesiączkowe. Jeśli zauważysz inne, niepokojące objawy (jak np. krwawienie z dróg rodnych) lub masz wątpliwości z odróżnieniem, z jakim rodzajem skurczów masz do czynienia – koniecznie skonsultuj się z ginekologiem prowadzącym ciążę. Doświadczony lekarz przeanalizuje Twoje objawy i stwierdzi, czy są jakiekolwiek powody do niepokoju.

34. tydzień ciąży – waga i wygląd Twojego maluszka

Twoje dziecko waży już mniej więcej 2200 gramów i mierzy około 46 centymetrów[1]. W 34. tygodniu ciąży zamyka i otwiera oczy, odróżnia dzień od nocy. W tym okresie intensywnie rośnie, a meszek pokrywający jego ciało powoli  zanika. Maluch ćwiczy zasysanie wód płodowych, co już niedługo będzie przydatne w normalnym oddychaniu. Jego kości twardnieją, ale niektóre w pełni ukształtują się dopiero po porodzie – dotyczy to np. główki[2]. Warto wspomnieć, że w pełni wykształcone są jego kubki smakowe, a także paznokcie.

Jeżeli Twoje dziecko przyszłoby teraz na świat – byłoby wcześniakiem. Pamiętaj jednak, że w 34. tygodniu ciąży maluszek jest już na tyle dojrzały, że w przypadku wcześniejszego porodu byłby  już w stanie oddychać samodzielnie[3].

34. tydzień ciąży – porady dla Ciebie

Myślisz już tylko i wyłącznie o porodzie? Postaraj się uspokoić i zrelaksować. Stres z pewnością nie wpłynie pozytywnie na Twój stan. Postaw na techniki relaksacyjne, które ukoją nerwy i rozluźnią mięśnie.

34. tydzień ciąży to czas, w którym warto spakować torbę do szpitala – z rzeczami dla Ciebie i malucha, którego już niedługo powitasz na świecie. Świadomość, że jesteś przygotowana, odejmie Ci trochę stresu.

Dbaj nadal o skórę, aby zapobiegać rozstępom – stosuj specjalistyczne balsamy, kremy i masuj ciało. Wysypiaj się, nie przemęczaj, zdrowo się odżywiaj, pij odpowiednie ilości wody i myśl pozytywnie!

[1] https://www.bebiklub.pl/ciaza-i-porod/kalendarz-ciazy/trzydziesty-czwarty-tydzien-ciazy

[2] https://www.bebiprogram.pl/zdrowie-mamy/iii-trymestr/tydzien-po-tygodniu/34-tydzien-ciazy

[3] https://www.bebiprogram.pl/zdrowie-mamy/iii-trymestr/tydzien-po-tygodniu/34-tydzien-ciazy