Czy należy bać się ospy u dziecka? - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czy należy bać się ospy u dziecka?

Czy należy bać się ospy u dziecka?

Autor zdjęcia/źródło: dziecko chore na ospę wietrzną nie musi leżeć w łóżku @Pixabay

Ospa jest jedną z najbardziej powszechnych chorób wieku dziecięcego. Chorują na nią głównie najmłodsi, najczęściej kilkulatki, chociaż nie oszczędza również tych w starszym wieku. Jest chorobą zakaźną i łatwo się rozprzestrzenia. Warto znać kilka ważnych informacji i wskazań, aby przygotować się na jej przechorowanie u dziecka.

Jak można zarazić się ospą?

Jest ona chorobą o podłożu wirusowym. Wywołuje ją ten sam wirus, który odpowiedzialny jest także za rozwój półpaśca. Dzieci zarażają się ospą bardzo łatwo, ponieważ wystarczy jeden kontakt z osobą chorą i, po okresie inkubacji wirusa w organizmie zarażonego malucha, ospa pojawia się u niego niemal ze stuprocentową pewnością.

Choroba ta przenoszona jest drogą kropelkową, w związku z czym bardzo trudno uniknąć zarażenia. Nawet wiatr może przenosić zarazki na spore odległości, stąd często określa się to schorzenie, jako ospę wietrzną. Niestety, okres zarażania innych osób w otoczeniu chorego obejmuje głównie ten czas, kiedy nie występują u niego jeszcze żadne oznaki choroby, zatem nigdy nie wiemy, czy przypadkiem nasza pociecha nie miała kontaktu z zarażoną już osobą.

CZYTAJ TEŻ: Oparzenia słoneczne u dzieci – jak im zapobiegać i jak sobie z nimi radzić?

Ospa - objawy

Objawy chorobowe pojawiają się z reguły dopiero po dwóch tygodniach od momentu, gdy szkodliwe mikroby dostaną się do wnętrza organizmu.

Najbardziej charakterystycznym symptomem ospy jest wysypka, która na początku objawia się w postaci czerwonych plamek, następnie przekształcających się w pęcherzyki, wypełnione półprzezroczystym, opalizującym płynem. Po pewnym czasie pęcherzyki pękają i wysypka przyjmuje postać strupków, odpadających samoistnie po około tygodniu. W przebiegu ospy możliwe jest, że w tym samym czasie występują u dziecka różne formy zmian wysypkowych – zaczerwienienie, pęcherzyki i strupki jednocześnie.

Wysypka może wystąpić praktycznie na całej powierzchni ciała dziecka. Wypryski pojawiają się głównie na plecach i brzuchu, ale również na kończynach, głowie, twarzy, a nawet w buzi i na narządach płciowych, co bywa szczególnie bolesne i dokuczliwe.

Oprócz symptomów skórnych u dziecka zazwyczaj pojawia się gorączka, która może sięgać nawet powyżej 39°C. Maluch jest osłabiony, apatyczny, nie ma apetytu, pokłada się w ciągu dnia.

Niestety, wysypka w przebiegu ospy jest najczęściej bardzo uciążliwa dla dzieci. Wypryski bowiem silnie swędzą i niekiedy malec drapie się tak intensywnie, że dochodzi do rozdrapania pęcherzyków. Skutkować to może nadkażeniem bakteryjnym zmian skórnych i w rezultacie prowadzić do powstania na skórze blizn, które zostają już na całe życie jako „pamiątka” po ospie.

>>> Czytaj też: Ospa u dzieci PRZEBIEG I LECZENIE

Naturalne leki na ospę

Ospa jest schorzeniem, na które właściwie nie ma lekarstwa. Dotyczy to większości chorób, wywoływanych przez wirusy. Można wówczas stosować jedynie leki objawowe, czyli takie, które chwilowo złagodzą symptomy. Głównie są to leki przeciwgorączkowe, nie działają one jednak na świąd, ani nie przyspieszają procesu leczenia.

Istnieją jednak naturalne produkty lecznicze, które są bezpieczne i skutecznie stosowane w leczeniu ospy. Należą do nich leki homeopatyczne. Ich najważniejszą zaletą jest bezpieczeństwo i brak działań niepożądanych, dlatego można je polecać nawet u bardzo małych dzieci, u których dojdzie do zarażenia się ospą.

Co ważne, włączenie tych leków do terapii od samego początku pojawienia się objawów może w istotny sposób złagodzić istniejące symptomy, skrócić czas chorowania, przyspieszyć rekonwalescencję, a także zapobiec powikłaniom, których ryzyko istnieje zwłaszcza wtedy, gdy ospa przytrafi się u nastolatków lub niemowląt.

Leki homeopatyczne działają na różne fazy rozwojowe pęcherzyków, są także skutecznie w pozostałych objawach choroby, więc dobrze jest zaopatrzyć się w te specyfiki, jeśli podejrzewamy, że nasza pociecha „złapała” ospę.

Na początki choroby, gdy pojawia się bardzo wysoka gorączka, dziecko jest rozpalone, pobudzone, niespokojne, skóra zaś jest już zaczerwieniona i wrażliwa na dotyk, wskazanym lekiem będzie Belladonna.

Natomiast w pierwszej fazie rozwoju wysypki, gdy skóra jest dopiero zaczerwieniona, ale już trochę piecze, swędzi i jest rozgrzana w dotyku, można maluchowi podać Apis mellifica. Ta faza jednak nie trwa zbyt długo i szybko dochodzi do wysypu pęcherzyków, które wyglądają jak kropelki rosy, usytuowane na zaczerwienionej skórze, wypełnione przezroczystą treścią. Są one silnie swędzące, a drapanie tylko pogarsza sprawę i świąd nasila się jeszcze bardziej. Ulgę w dolegliwościach może wówczas przynieść lek Rhus toxicodendron.

Jeśli jednak świąd jest wyjątkowo intensywny i trudny do zniesienia, przy jednoczesnej dużej nadwrażliwości bólowej skóry, w takim przypadku zalecany jest Croton tiglium.

W kolejnej fazie treść, wypełniająca pęcherzyki zmienia się z przezroczystej na bardziej gęstą, o ropnym charakterze, wypryski zaczynają pękać i pokrywać się żółtawym lub brązowym strupkiem. Nadal utrzymuje się świąd, który może nasilać się pod wpływem ciepłej kąpieli lub w zbyt ciepłym łóżku. Pomocnym lekiem może się wówczas okazać Mezereum.

Oprócz zastosowania leków homeopatycznych, warto jeszcze  znać kilka podstawowych wskazań:

Jak postępować w czasie ospy?

W przebiegu ospy trzeba przede wszystkim zadbać o następujące czynniki:

  • Należy pilnować, aby maluch nie rozdrapywał pęcherzyków i strupków, co w zasadzie bywa ciężkie do wyegzekwowania, ponieważ świąd jest bardzo intensywny i dziecko potrafi drapać się nawet w nocy, przez sen. Dlatego trzeba obciąć mu paznokcie bardzo krótko, aby jak najbardziej ograniczyć możliwość powstania ranek, a na noc można mu zakładać cienkie rękawiczki bawełniane.
  • Dbać o ogólną higienę, aby w razie czego nie dopuścić do rozwoju nadkażenia bakteryjnego – malec powinien często myć ręce, powinno mu się często zmieniać piżamkę, ręczniki i pościel, nie można go także nadmiernie przegrzewać, ponieważ w cieple i po spoceniu się świąd z reguły się nasila.
  • Dziecko chore na ospę nie musi leżeć w łóżku, jeśli dobrze się czuje i jego stan ogólny nie budzi żadnego niepokoju. Lepiej jednak, aby nie wychodziło na dwór i nie spotykało się z innymi dziećmi. Należy także uważać, aby się nie przeziębiło i nie było narażone na przeciągi i wychłodzenie.
  • W przypadku, gdy wypryski pojawią się w buzi, dobrze jest podawać dziecku do jedzenia rozdrobnione papki o łagodnym smaku – nic ostrego ani kwaśnego, aby nie podrażniać śluzówek i nie nasilać dolegliwości bólowych.
  • Jeśli pęcherzyki wystąpią na narządach płciowych, korzystnie zadziałają wtedy nasiadówki z ciepłymi naparami z rumianku, który działa przeciwzapalnie, łagodząco i uśmierzy nieco ból oraz swędzenie.
  • Nie powinno się smarować krostek żadnymi maściami ani pudrami, nie przyspieszy to wyleczenia, a może sprowokować rozwój bakterii. Ewentualnie można wykorzystać nadmanganian potasu, który wykazuje działanie dezynfekujące – dodajemy go do kąpieli w takiej ilości, aby woda miała lekko fioletowy kolor.

Warto wiedzieć, że naturalne przebycie ospy gwarantuje, że nasza pociecha nabędzie przeciwciał immunologicznych, które uodpornią ją na tę chorobę do końca życia. Naturalne przechorowanie tej popularnej choroby wieku dziecięcego zadziała zatem jak najbardziej skuteczna szczepionka i wspomoże pracę układu odpornościowego u malucha.

Nie należy zatem tak bardzo bać się ospy. Przy zachowaniu właściwych zasad postępowania i wdrożeniu do leczenia naturalnych leków homeopatycznych, dziecko ma ogromną szansę, aby przejść dolegliwości w miarę szybko, łagodnie i bez powikłań.



Autor artykułu: Magdalena Wojciechowska–Budzisz