Opublikowany przez: Ola A. Redakcja 2024-07-31 13:11:29
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa master1305 na Freepik
Gdy na dworze świeci słońce i zalewają nas upalne dni, rodzice wyjątkowo starają się dbać o dobrą ochronę swoich pociech przed promieniowaniem UV, a także przed odwodnieniem i udarem słonecznym. Dlatego dzieci często nawadniamy, smarujemy skórę kremem z filtrami, a na głowę obowiązkowo zakładamy letnią czapkę. Jednak w przypadku tej oso taniej powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem, aby nie zaszkodzić dziecku.
Lekarz pediatra prowadzący popularny wśród rodziców kanał Tata Pediatra, zwrócił ostatnio uwagę właśnie na kwestię czapek noszonych przez dzieci latem. Dobrze, jeśli nasz maluch ma na głowie czapeczkę w słoneczny dzień, która chroni głowę przed nasłonecznieniem a co za tym idzie udarem słonecznym. Są jednak sytuacje, w których jak podkreśla Tata Pediatra, czapkę lepiej zdjąć. Gdy nasze dziecko biega aktywnie w gorące dni, to przez głowę odparowuje pot, a czapeczka może to nieco utrudniać. Dlatego wtedy dziecku lepiej będzie bez czapki. Zobaczcie całą rolkę Taty Pediatry na ten temat:
Gdy zbyt długo przebywamy w słonecznym lub zbyt ciepłym miejscu, bez dodatkowej ochrony, a nasze dziecko się przegrzeje, może wówczas mieć objawy udaru cieplnego. Dziecko staje się wówczas ospałe, marudne, może mieć wysoką gorączkę – ale bez potów. W przypadku udaru cieplnego lub słonecznego dziecko skarży się też na bóle i zawroty głowy, może wymiotować. Skóra malucha może być zaczerwieniona, a w skrajnych przypadkach udar słoneczny u dziecka może spowodować nawet utratę przytomności. Zwykle pierwsze objawy udaru cieplnego pojawiają się po 3-4 godzinach od przegrzania. Rodziców powinno szczególnie zaniepokoić niespokojne zachowanie u małego dziecka, płacz.
CZYTAJ TEŻ >> Obóz kolonie - uwaga na wszy - jak można się zarazić?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.