Opublikowany przez: monika.g 2015-04-27 13:05:13
Jeżeli odczuwasz uporczywe swędzenie skóry stóp i rąk, które może obejmować również szyję, twarz, uszy i tułów powinnaś zgłosić się do lekarza. Bagatelizowanie tych objawów może doprowadzić do przedwczesnego porodu, wywołać krwotok porodowy, być przyczyną niedotlenienia wewnątrzmacicznego płodu i stanowić poważne zagrożenie dla życia dziecka. Jeśli cholestaza ciążowa w porę zostanie rozpoznana i leczona konsekwencje nie będą aż tak groźne.
(pixabay @ cholestaza ciążowa objawy)
Cholestaza ciążowa - przyczyny
Cholestaza ciążowa, pełna nazwa to wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych (WCC), jest rzadką chorobą dziedziczną, dotyka zaledwie 4 proc. ciężarnych, ale nie należy jej bagatelizować. Nawet jeśli nie została wykryta w poprzednim pokoleniu, może się okazać, że jednak wystąpiła tylko na podstawie ówczesnych badań nie została potwierdzona lub lekarze prowadzący ciążę jeszcze jej nie znali. Przyczyną choroby jest działanie hormonów płciowych: estrogenów i progesteronu. Ich stężenie jest największe w III trymestrze ciąży (ok. 30. tygodnia). W tym czasie może okazać się, że wątroba jest zbyt słaba, by poradzić sobie z taką ilością hormonów. Dochodzi wtedy do wewnątrzwątrobowego zastoju żółci.
Cholestaza ciążowa - objawy
Świąd skóry w ciąży zdarza się bardzo często, występuje głównie na brzuchu i jest spowodowany nadmiernym rozciąganiem się skóry, co powoduje jej wrażliwość i wysuszenie. Jednak gdy świąd, który czasem pojawia się już w 25. tygodniu ciąży staje się uporczywy, a czasem nawet nie do zniesienia i trwa kilka dni jest to argument do wizyty u lekarza. Zastój żółci w wątrobie spowodowany chorobą jest przyczyną silnie odczuwalnego świądu skóry, może również powodować zmianę odcienia skóry na lekko żółty. Nasilenie świądu występuje wieczorem i w nocy, bywa często przyczyną bezsenności. Kobiety chore na cholestazę skarżą się też na mdłości, wymioty i utratę łaknienia. Cholestazę można stwierdzić po wykluczeniu innych przyczyn i wykryciu we krwi wysokiego stężenia kwasów żółciowych.
Im bliżej rozwiązania tym objawy są słabsze. Pod koniec ciąży znacząco spada poziom estrogenów w organizmie, co powoduje lżejszy przebieg choroby i całkowity jej zanik w kilka dni po porodzie.
Badania pozwalające wykryć cholestazę ciążową:
Aby stwierdzić czy chorujesz na cholestazę ciążową musisz wykonać badania biochemiczne krwi, tzw. próby wątrobowe. Podwyższenie stężenia kwasów żółciowych i wszystkich podanych niżej enzymów oznacza poważne uszkodzenie wątroby, mogące świadczyć o chorobie.
Cholestaza ciążowa – leczenie
Po wykluczeniu innych przyczyn świądu i stwierdzeniu cholestazy ciężarna musi przebywać pod stałą opieką lekarską, zaleca się wtedy hospitalizację na oddziale patologii ciąży aż do rozwiązania. Leczenie polega na przyjmowaniu leków sterydowych oraz kroplówek z glukozą i witaminą C. Cały czas obserwuje się stan dziecka - od 34. tygodnia ciąży regularnie wykonuje się KTG, badania laboratoryjne, USG. A mama ma za zadanie liczyć ruchy dziecka.
Bardzo ważne jest też przestrzeganie odpowiedniej, czyli lekkostrawnej diety, która odciąży nieprawidłowo pracującą wątrobę. Kobieta chora na cholestazę powinna zrezygnować ze smażonych i surowych pokarmów; jeść tylko produkty gotowane, nawet warzywa i owoce; ograniczyć tłuszcze, majonez zastąpić jogurtem naturalnym; zrezygnować z napojów słodzonych i gazowanych oraz słodyczy.
Nie leczona cholestaza ciążowa - następstwa
Cholestaza nie utrudnia normalnego funkcjonowania przyszłej mamie, zwykle ustępuje zaraz po porodzie, ma jednak wpływ na prawidłowy przebieg ciąży. Komplikacje jakie może spowodować to krwotok porodowy - związany z gorszym wchłanianiem witaminy K, odpowiedzialnej za krzepliwość krwi. Choroba ta może doprowadzić też do przedwczesnego porodu. Zdarza się to głównie przy mocno nasilonych objawach, gdy pojawia się żółtaczka lub wyniki badań ulegają pogorszeniu. Wtedy zwykle podjęta zostaje decyzja o wcześniejszym wywołaniu porodu, oczywiście jeśli nie ma zagrożenia dla dziecka.
Podsumowując: dobra wiadomość jest taka, że po porodzie cholestaza ciążowa objawy ustępują i po chorobie praktycznie nie ma śladu. Niestety przy kolejnych ciążach cholestaza będzie wracać, dlatego ważne jest wykrycie jej już w pierwszej ciąży i leczenie, aby nie dopuścić do przykrych następstw.
Czy zauważyłyście u siebie objawy cholestazy ciążowej? Może miałyście stwierdzoną tę chorobę lub któraś z Waszych znajomych ją miała? Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami, żeby uświadomić przyszłe mamy o zagrożeniach wynikających z tej choroby i pomóc im zapobiec.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
5.173.*.* 2019.05.09 14:33
Witam ja jestem w drugiej ciazy, dopiero 13 tydzien a juz wdaje mi sie ze to poskudztwo wrocilo. Najgorsze jest to ze przeszukujac net zdecydowana wiekszosc pisze o chlestazie grubo po 30 tyg ciazy a mi w pierwszej ciazy wykryto w 20 tyg. Normy byly mocno przekroczone alat okolo 400 Asp okolo 320 Kwasy zolciowe z tego co pomietam 40 W szpitalu dostalam tylko esentiale forte i ursofalk. Kwasy szybko spadly ale ja juz do domu nie wrocilam. W ciazy spedzilam w szpitalu bez przerwy od 20 tyg do porodu w 35 tyg. zastanawiam sie czy rzeczywiscie bylo to koneczne czy bylam tylko krolikiem doswiadczadnym. teraz strasznie sie boje bo jak mam zostawic na tyle czasu dziecko, dom, rodzine i co najgorsze jaka mam szanse urodzic dzieco przynajmniej w 30 tyg... przy cholestazie lozysko duzo szybciej przestaje byc wydolne..
37.47.*.* 2018.01.08 21:30
Obecnie jestem w 37tc i mam cholestaze ciążową od ponad 2 tyg zaczeły mi nogi puchnąć i całe ciało swędzieć. Zrobiłam wyniki badań próby wątrobowe i fosfatazę zasadową wyniki wyszły złe jutro mam wizytę i prawdopodobnie dostanę skierowanie do szpitala na patologię ciąży. Już wcześniej czułam mrowienie w nogach gdy dłużej stałam taki nieprzyjemny świąd oraz od paru miesięcy miałam zgagę teraz zgagę mam cały dzień na początku ciązy miałam plamy na plecach brzuchu i piersiach pózniej guzy na łydkach pod kolanami nie wiem czy to było powiązane oraz wyższe ciśnienie niż zwykle. Mam nadzieje, że mogłam pomóc.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.