Brak apetytu – przyczyny?
Powodów braku łaknienia może być wiele i wcale nie musi się to od razu wiązać z chorobą. Problemy z apetytem mogą mieć m.in. osoby, które zmieniły tryb pracy – pracują w nocy, a to może zaburzać ich naturalny zegar biologiczny. Bardzo często przyczyną braku apetytu jest stres. Każdy człowiek reaguje inaczej na troski i niepokoje. Jeden może martwić się zbliżającą się wizytą u dentysty, inny problemami w pracy czy przeprowadzką. Jeśli dorosły zawsze miał apetyt, a nagle go stracił, to musi to mieć jakąś przyczynę.
Część dorosłych przez całe życie je bardzo mało, co nie musi oznaczać, że wpływa to negatywnie na zdrowie takich osób. W przypadku niskiego zapotrzebowania na jedzenie warto wybrać się do lekarza, który może skierować pacjenta na dodatkowe badania, aby sprawdzić, w jakim stanie jest jego organizm. Jeśli jednak zawsze mieliśmy apetyt, a nagle zaczęliśmy rezygnować z wielu potraw, nie dostarczamy niezbędnych witamin i składników mineralnych, to wówczas równowaga organizmu może zostać poważnie zaburzona.
Brak apetytu a choroby
Brak apetytu może wiązać się z wieloma chorobami, takimi jak:
- stan zapalny błony śluzowej jelit bądź żołądka,
- choroba wątroby,
- choroba wrzodowa dwunastnicy lub żołądka,
- zwężenia odcinków przewodu pokarmowego,
- infekcja gardła, zatok, gorączka,
- katar (powoduje, że nie czujemy zapachu jedzenia i tym samym mamy na nie mniejszą ochotę),
- depresja,
- anoreksja,
- nowotwory (szczególnie krwi, żołądka czy jelita grubego).
Choć często mówi się, że kobieta w ciąży może zjeść za siebie i za swoje nienarodzone jeszcze dziecko, to w praktyce może być odwrotnie. Ciężarna może odczuwać mdłości, a nawet wymiotować. Kobiety różnie reagują na swój stan. Niektóre w ogóle nie odczuwają takich dolegliwości, a inne muszą sobie z nimi radzić przez całą ciążę.
Kolejną przyczyną braku apetytu może być wiek. Kiedy jesteśmy starsi i najczęściej już mniej aktywni fizycznie, to nie potrzebujemy wielu posiłków bogatych w składniki energetyczne. Możemy nie odczuwać takiego głodu, jak jeszcze kilka lat wcześniej. Z wiekiem pojawiają się zaburzenia węchu, większa skala zaparć czy wzdęć. Dlatego osoby starsze z czasem tracą ochotę na obfite dania. Ograniczają ilość oraz częstość posiłków – nie czerpią już takiej przyjemności z jedzenia, jaką mieli kiedyś.
Jak zaradzić problemom z apetytem u dorosłych
Istnieje wiele sposobów, dzięki którym będziesz mieć większą ochotę na jedzenie:
- Wybierz się do lekarza – w przypadku, gdy stwierdzi on, że problem może wynikać z choroby, to zaleci odpowiednie badania. Ważne jest szybkie reagowanie – jeśli przez dłuższy czas będziesz jeść zdecydowanie mniej, to możesz osłabić organizm, czym zwiększysz jego podatność na infekcje.
- Nie podjadaj – jeśli pomiędzy głównymi posiłkami jesz słodycze czy inne przekąski, to trudno oczekiwać, że będziesz mieć ochotę na główne danie.
- Bądź aktywny fizycznie – nawet jeśli bezpośrednio po aktywności fizycznej nie będziesz mieć ochoty na jedzenie, a bardziej na picie, to po pewnym czasie przyjdzie również głód.
- Przygotowuj atrakcyjne potrawy – apetycznie wyglądająca potrawa może wpłynąć na wzrost apetytu. Posiłek możesz ozdobić imbirem, listkami bazylii czy kolendry.
- Zastosuj zioła – na pobudzenie łaknienia warto spożywać zioła. Pozytywny efekt mogą przynieść: sok z mniszka czy syrop zawierający wyciąg z aloesu drzewiastego i witaminę C oraz dodatkowo cierpki sok z aronii.
Więcej informacji na Bioaronsystem.pl