Obecnie co druga kobieta w Polsce dba o swoja kondycję fizyczną a bieganie jest jedną z najczęściej wybieranych form aktywności. Pojawia się zatem pytanie - czy bieganie może mieć wpływ na płodność kobiety i mężczyzny?
Zdania na ten temat są stosunkowo podzielone. Niektórzy specjaliści uważają, że wysiłek fizyczny sprzyja zajściu w ciążę. Bieganie jest sportem wytrzymałościowym, który poprawia ogólną kondycję organizmu, przemianę materii, gospodarkę hormonalną, a także zwiększ spalanie większej ilości tłuszczu. Należy jednak pamiętać, że nie może być to aktywność zbyt intensywna. A dla lepszego efektu powinna być też wykonywana regularnie.
Z drugiej jednak strony pojawiają się głosy, że intensywne bieganie po kilka godzin tygodniowo znacznie zmniejsza szansę zajścia w ciążę. Kobiety, które uprawiają jogging, a równocześnie planują zajść w ciążę, powinny na kilka miesięcy zaprzestać tej aktywności fizycznej. Taki wysiłek wpływa na obniżenie stężenia hormonów, może również wpłynąć na zmiany w cyklu, a nawet do zatrzymania miesiączki, ponieważ organizm kieruje całą energię na zregenerowanie sił.
Jeśli chodzi o mężczyzn to im więcej czasu spędzają aktywnie, tym większą liczbę plemników produkuje ich organizm. Należy jednak pamiętać o umiarze i regularności ćwiczeń. Dwie godziny dziennie poświęcone na sport, zwiększają produkcję plemników aż o ¾. Jeśli jednak mężczyzna nie może poświęcić tyle czasu, uprawianie sportu nawet 2 czy 3 razy w ciągu tygodnia już korzystnie wpływa na jego płodność. Jednak zbyt forsowny trening może dać efekt odwrotny. Jogging jest zatem pozytywną formą aktywności. Z kolei w przypadku starania się o dziecko, mężczyźni powinni unikać długich i forsujących dystansów. Dodatkowo warto pamiętać, że obcisłe stroje do biegania mogą wpłynąć na ból i przegrzanie jąder, co prowadzi do złej gospodarki hormonalnej. Mężczyźni, którzy dla zwiększenia efektów swojego wysiłku fizycznego stosują sterydy anaboliczne, również powinni z nich zrezygnować, ponieważ hamują one produkcję plemników.
Bieganie pozytywnie wpływa na organizm oraz płodność, o ile nie jest to wysiłek zbyt forsowny. Zdrowy rozsądek i umiar stanowią tu złoty środek. Warto też podkreślić, że w przypadku osób aktywnych fizycznie częściej dochodzi do zbliżeń, dlatego szanse na zajście w ciążę zdecydowanie rosną.