Badanie przesiewowe noworodków 2023 to badanie profilaktyczne, które pomagają wykryć ciężkie choroby genetyczne i metaboliczne, wkrótce po narodzinach dziecka. Jeśli u dziecka zostanie wykryta choroba, taka informacja trafia natychmiast do opiekunów dziecka. Otrzymują oni również informację, gdzie się zgłosić, aby potwierdzić diagnozę i rozpocząć ewentualne leczenie.
W Polsce badania przesiewowe oparte są na systemie opracowanym w Instytucie Matki i Dziecka i są finansowane przez Ministerstwo Zdrowia, dlatego badania przesiewowe noworodków są bezpłatne (nie dotyczy wad słuchu). Dzięki badaniom przesiewowymmożna zmniejszyć liczbę dzieci, które niestety umierają z powodu wad metabolicznych, jak również zapobiegać ciężkim upośledzeniom fizycznym jak i intelektualnym, które mogą wynikać z tych wad.
Badania przesiewowe noworodków 2023: gdzie są wykonywane i na co bada się dziecko?
Badania przesiewowe noworodków 2023 wykonywane są na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2004 r. „w sprawie zakresu świadczeń opieki zdrowotnej, w tym badań przesiewowych, oraz okresów, w których te badania są przeprowadzane” (Dz. U. z dnia 28 grudnia 2004 r.).
Badania przesiewowe noworodkówwykonuje się w szpitalu, w którym urodziło się dziecko. Pobranie krwi noworodka odbywa się zwykle w 3,4 dobie życia dziecka, a krew pobiera się z pięty. Rodzice wcześniej wyrażają pisemną zgodę na pobranie materiału i wykonane badań przesiewowych u dziecka. Na wyniki można oczekiwać nawet do miesiąca, rodzice otrzymają je listownie do domu. Wyniki badań otrzymuje również szpital, który wysłał próbki do badania.
Na co wykonywane są badania przesiewowe noworodków 2023:
• wrodzona niedoczynność (hipotyreozy);
• fenyloketonuria (PKU);
• mukowiscydoza (CF);
• rzadkie wady metabolizmu metodą MS/MS;
• wrodzony przerost nadnerczy;
• deficyt biotynidaz;
• rdzeniowy zanik mięśni (SMA).
CZYTAJ TEŻ >> Becikowe 2023 - jak je otrzymać i komu przysługuje?