Autyzm wczesnodziecięcy - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Autyzm wczesnodziecięcy

Autyzm wczesnodzięcięcy, tak jak dzieci jest różny. U jednych objawy są nasilone, u innych dzieci trudne do uchwycenia. Autyzm to nie tylko te skrajne przypadki pokazywane najczęściej w telewizji. To także dzieci które mogą przez pewien czas zachowywać się normalnie. Tu rodzą się pytania: Czym jest autyzm? Jakie są objawy tego zaburzenia?

   Autyzm wczesnodziecięcy to zaburzenia, które najczęściej pojawia się w pierwszych trzech latach życia, a pierwsze nieprawidłowości mogą pojawić się już w ciągu pierwszych miesięcy życia dziecka, lub także późniejokoło 4-5 roku.

    Czym jest autyzm wczesnodziecięcy? Jest to zaburzenie polegające nanieprawidłowym rozwoju psychiczny dziecka w zakresie głównie kontaktu z otoczeniem, mowy Przyczyny autyzmu wczesnodzięcego, jak do tej pory nie są znane. Ogólnie przyjmuje się, że przyczyna tkwi w zaburzeniu neurobiologicznym, powodującym niewłaściwa pracę mózgu.

 Objawami autyzmu są:

- brak lub ograniczony kontakt wzrokowy;

- patrzenie „przez osobę”

- problemy z mową: mutyzm ( brak mowy) lub używanie własnego słownictwa wraz z tworzeniem własnych wyrazów (m.in. słowotwórstwo, zamiana głosek), bądź echolalia (powtarzanie jak „echo”)

- wprawianie siebie lub przedmiotów w ruch obrotowy,

- sprzeciwia się jakikolwiek zmianą w swoim otoczeniu,sprzeciw ten może być i jest często agresją

-nadwrażliwość na dotyk, lub brak reakcji na ból

-brak kontaktu z otoczenie

-nie przywiązują się do osób, nawet rodziców.

-dziecko się nie przytula

-nie potrafi wskazać ręką co go interesuje

- często występują zachowania agresywne lub autoagresywne ( bicie głową w ścianę)

- są lękliwe

Objawy powyższe mogą występować w różnym nasileniu oraz różnych zestawieniach. U jednych dzieci są bardzo widoczne, u innych mogą być trudne do zauważenia. Z tych powodów diagnoza autyzmu u dzieci jest bardzo trudna. Rozpoznanie diagnozy wymaga dokładnej obserwacjidziecka, a rozpoznania dokonuje zwykle zespół lekarzy specjalistów (pedagog,, psycholog, pediatra i psychiatra) Duże znaczenie ma także wywiad z rodzicami.To my rodzice przebywamy z dzieckiem na co dzień, obserwujemy je i możemy w takich wypadkach udzielić wielu cennych informacji lekarzom.

    Leczenie tego zaburzenia odbywa się w drodze terapii, zwykle dobieranej indywidualnie przy udziale terapeutów i rodziców. Metody terapii to m.in.:

-Stosowana analiza behawioralnaczyli metoda „małych kroczków”, polegająca na zachęcaniu i nagradzaniu,

- RDI (Relationship Development Intervention) – inaczejmetoda „opcji”która polegana zaakceptowaniu świata dziecka, potem pokazaniu mu swojego świata i pozwoleniu dokonania wolnego wyboru,

-Holding – kontrowersyjna terapia, polegająca na wymuszeniu  i przywróceniu kontaktu między matką a dzieckiem.

    Autyzm jest zaburzeniem w którym liczy się szybkadiagnoza. Im szybciejrozpocznie się terapię tym lepsze SA rokowania dla dzieci. Terapeuci znają przypadki ( nieliczne) całkowitego wyzdrowienia. Dzieciz zaburzeniami autystycznymi, to nie tylko dzieci z którymi nie ma żadnego kontaktu, ale to także dzieci które mogą mieć cechy autystyczne. Jeżeli cokolwiek niepokoi nas  zachowaniu naszego dziecka nie czekajmy, szczególnie jeżeli u dziecka do tej pory rowijając się prawidłow, zaczynają się pojawiać różnego rodzaju dysproporcje rozwoju, bądź rozwuj ulega zahamowaniu, lub nawet cofnięciu.

źródło: za abcautyzm.pl  oraz synapsis.pl

Czytaj też:

Z autyzmem można  żyć normalnie

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika alanml
    alanmlIkona zgłaszania komentarza
    <span>Kiedyś ten temat bardzo mnie interesował. Duzo czytałam. I nawet zaczełam wariować. Gdy zawołałam syna a on nie zareagował za pierwszym razem struchlałam. On ma autyzm jak nic. Oczywiście nie ma autyzmu ale wiele objawów tej choroby pasuje do każdego normalnego dziecka, datego diagnoza jest tak trudna. <div id="forummessagefooter">www.102design.pl</div></span>
  • Awatar użytkownika camea
    cameaIkona zgłaszania komentarza
    <span>Polecam blog <a href="http://autystyczna-mama.bloog.pl/">autystyczna-mama.bloog.pl/</a> - z humorem, ale prawdziwie i rzeczowo.<div id="forummessagefooter">Dziecko jest najlepszym nauczycielem</div></span>