Autor zdjęcia/źródło: Hleclair | Dreamstime Stock Photos
Dzieci, których rodzice chorują na alergię są bardziej podatne na występowanie objawów alergicznych, ale trzeba dodać, że brak alergii wśród innych członków rodziny nie wyklucza pojawienia się tej choroby u dzieci.
Aby z całą pewnością stwierdzić, że zaczerwieniona twarz, swędzenie skóry, wysypka, uporczywy kaszel, napady kichania czy wodnisty katar oznacza, że to może być alergia u dzieci Testy powinien zlecić lekarz alergolog, który po wstępnej konsultacji określi ich typ. Typ testów zależny jest od rodzaju objawów alergicznych u dziecka.
Jakie testy mogą być przeprowadzone?
1. Testy skórne wykonuje się najczęściej przy podejrzeniu alergii wziewnej. Objawy takiej alergii związane są z układem oddechowym, np. swędzenie nosa i kichanie, długotrwały katar i kaszel. Zestawy testów skórnych zawierają przede wszystkim alergeny pyłków traw, zbóż, chwastów oraz alergeny roztoczy kurzu domowego, alergeny grzybów pleśniowych i alergeny naskórkowe zwierząt futerkowych (pies, kot, chomik).
2. Testy krwi stosuje się zarówno w przypadku podejrzenia alergii wziewnej, jak i alergii pokarmowej. Są bardziej czułe niż testy skórne. Wzrost całkowitego stężenia IgE w surowicy krwi może sugerować występowanie alergii, ale niekonieczne, gdyż jest on charakterystyczny także dla innych schorzeń, np. chorób pasożytniczych, wirusowego zapalenia wątroby czy łuszczycy. Wyniki bezwzględnie powinny być skonsultowane i omówione z lekarzem, który na ich podstawie rozpisze program leczenia dla dziecka.
Gdzie można przeprowadzić testy alergiczne?
Z testami skórnymi w zasadzie nie ma żadnego problemu, gdyż są dostępne w każdej placówce alergologicznej. Z dostępnością testów krwi bywa różnie. Dlatego warto skorzystać z oferty Programu Diagnostyka Alergii u dzieci, którego szczegóły można przeczytać na stronie www.luxmed.pl.
Propozycja obejmuje nie tylko testy, ale szeroką konsultację medyczną i opiekę lekarską przez cały czas leczenia. Alergia u dzieci to poważny problem, a testy są podstawą przy diagnozie.